Szukaj • Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj
 Ogłoszenie 

NIEKTÓRE TESTY ZAWODOWE CZERWIEC 2014 Z ODPOWIEDZIAMI DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE www.testy.egzaminzawodowy.info

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu EGZAMIN 2011
Autor Wiadomość

pogus 

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 15:20   

w takim razie, skoro zamieniamy bromki to jak zapisujemy korektę? zamiast sol. Erlenmayeri piszemy na sygnaturze natrii bromidi i kalii bromidi ?

a co obliczania dawek bromków to wydaje mi się to nie konieczne jeśli nie ma tego w poleceniu, przecież bromki nie należą już do wykazu B, liczy się już tylko czasem zwyczajowo ale nie ma takiej konieczności

misia987 

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 16:11   

tak, jeśli zamienimy bromek amonu na bromek sodu to póżniej zapisujemy już Kalii bromidi i Natrii bromidi, jesli bedzie mieszanka to wydaje mi się, ze własnie bedzie luminal sodu i bromki, bo ludzią mają z tym najwięcej problemów, a o to im własnie chodzi.

Adi_PT 

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 17:49   

Moim zdaniem będzie mieszanka albo krople - chociaż po nocach śnią mi się maści ;p :) Natomiast mieszanka będzie z bromkami bo tego dawno nie było i chyba tak będzie - mikstura z bromkami w tym roku ;p

arteriosclerosis 

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 21:13   

przerazacie mnie, u nas w szkole W OGOLE nie robilismy na zajeciach recept z czopkowi globulek, zadnych. Dopiero teraz o tym czytam w ksiazkach, ze sa 3 metody, ze jakis nadmiar, wspolczynnik wyparcia :shock:

moze mi to ktos jakos krotko opisac na przykladach, jak te czopki/globulki robic? tak w ramach powtorki przed egzaminem :mrgreen:

a co do bromku i fenobarbitalu:
U nas liczylo sie stezenie jednego i drugiego (tzn bromku amonu i fenobarb.) do niezgodnosci. przeciez nie moga dac calkowitej niezgodnosci, bo recepta jest nie do wykonania. u Was kaza wtedy zamieniac ten bromek? ale to juz nie jest sal Erlenmayeri, to bez sensu

ewent. robilismy recepte, gdzie stezenia obu byly ok, ale potem w dawkach dobowa dawka bromkow byla przekroczona. i po prostu sie zmniejsza dawke bromkow, czyli dawke calej soli (no i odpowiednio uzupelnia woda do masy leku)

anetterainbow 

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 21:27   

a to nie jest tak, że ten bromek amonu możemy zmienić na sodu tylko po konsultacji z lekarzem?

Ciekawa

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwiązaniami są na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przykładowe rozwiązania zadań są na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Adi_PT 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 11:48   

Na egzaminie praktycznym nie moze byc niezgodność, że trzeba będzie coś zamienić bo należałoby się w tej sytuacji skontaktować z lekarzem :) Natomiast mogą się pojawić tzw. niezgodności pozorne !!! To jak najbardziej :)

anetterainbow 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 14:10   

no własnie... też mi się tak wydaje. ważne tylko będzie obliczanie czy nie jest przekroczone stężenie tego bromku amonowego. bo przecież każdą zmiane substancji w recepcie należy konsultować z lekarzem...
a jeżeli zdarzy się że dawki będą przekroczone to należy po prostu na tej naszej recepcie skreślić liczbę i napisać obok długopisem ile dajemy, tak?

Adi_PT 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 14:57   

Wtedy należałoby w koncowych wnioskach w obliczeniach przepisac cala recepte ze zmiana po korekcie dawki, ale tego tez raczej nie bedzie zeby dawka byla przekroczona, bo cala masa leku się zmienia itd. troche za bardzo problematyczne by to bylo :)

bajobongo 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 15:06   

Sądze że mogą dać dawki przekroczone a zrobienie do nich korekty nie wydaje się być jakieś problematyczne, a przecież jakiś stopień trudności na egzaminie musi być. Mając praktyki w aptece zdarzały się recepty z przekroczonymi dawkami.

anetterainbow 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 19:19   

no ale na tej recepcie którą oni nam "dają" nic nie piszemy?
mam pytanie jeszcze co do czopków... skąd wiecie kiedy je robić przez wylewanie, a kiedy przez wytłaczanie? bo ja nie mam zielonego pojęcia...

misia987 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 19:37   

jeśli będą czopki to oni napiszą jaką metodą, a jeśli nie napiszą to sama/sam wybierzesz sobie metodę.

kikiki 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 19:59   

hej moze wiecie jakie są niezgodności w zawiesinach :?:

pogus 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 21:13   

nie ma raczej żadnych typowych dla zawiesin niezgodności, mogą się w nich pojawić w zależności od składu niezgodności spotykane we wszystkich rodzajach leków płynnych

anetterainbow 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 23:23   

a jeżeli są maści... no i wiadomo są roztwory, emulsje i zawiesiny. i roztwory się robi, że substancje rozpuszczamy w na pół rozpuszczonym podłożu, a zawiesiny, że podłoże (chyba nierozpuszczone?) do substancji. ale jeżeli w recepcie jest substancja- roztwór i substancja zawiesina? np: kwas salicylowy i hydrokortyzon? to jak to wykonać?

bajobongo 

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 08:32   

ja bym hydrokortyzon i kw.salicylowy zmikronizowała w moździerzu, ucierając przez 20min. potem dodałabym niewielka ilość podłoża i dalej ucierała do uzyskania jednolitej mieszaniny i następnie dodawałabym porcjami resztę podłoża, ciągle mieszając.

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu