Szukaj • Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu egzamin czerwiec 2012
Autor Wiadomość

Wysłany: Pią 18 Maj, 2012 17:18   

ja z ćwiczeń z receptury krówczyńskiego i jachowicz:)
mam taką receptę,dostałam od koleżanki:
Rp.
sol.sal erlenmayeri 5,0/50.0
ephedrini hydrochloridi 0,3
luminali natrici 1,5
papaverini hydrochloridi 0,8
tussipect sir.50,0
aqua ad 150,0
D.S 3razy dziennie łyżka dziecko 12lat

chodzi mi jaką kolejność byście zastosowali:)
wiadomo pierwszy robię roztwór soli,potem papaweryny na gorąco bo roztwory.potem rozpuszczam chlorowodorek efedryny w wodzie i dodaje syrop tussipect,a na samym końcu luminal,ponieważ luminal daje niezgodność z papaweryną,więc trzeba je oddzielić ilością wody i syropów,żeby uniknąć niezgodności.
czy macie jeszcze jakieś inne pomysły?:)

klaudiau0 

Wysłany: Sob 19 Maj, 2012 17:08   

witam wszystkich;) Ja tez podchodze do egzaminu drugi raz i boje sie jeszcze bardziej niz za pierwszym;(( mam nadzieje, ze bedzie latwy. Macie jeszcze jakies pomysly co moze byc? Wydaje mi sie ze proszkow, czopkow i mieszanki nie bedzie bo to juz bylo.

justysiaaaa 

Wysłany: Nie 20 Maj, 2012 19:27   

hej witajcie ja mysle ze bedzie mieszaanka nie martwcie sie jak umiecie obliczyc dawki to reszta nie powinna zrobic problemu:)

kingusia201986 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 10:56   

hej czy ktoś mógłby mi powiedziec jak zrobi
5% Sol. sal erlenmayeri 150

Bo nie jestem pewna czy dobrze myśle jak sie to robi

alexandrabxl 

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 13:07   probny

my wlasnie mielismy probny egzamin. test byl ok. recepta tez niby prosta, ale ..... byl ktos kto ja zawalil

rp. benzocaini 0,085
sulfasalazini 0,22
tannini 0,1
olei cacao q.s
misce fiat supp. anal. D.t.d No X
d.s 2 razy dziennie zalozyc czopek
dziecko lat 17
wzor yaonga do lat 12
wzor gowlinga od lat 12

sulfacalazyna byla w monografi ale i byla w postaci tabletek 500/640 bodajze......

[ Dodano: Pon 21 Maj, 2012 13:16 ]
5% sol sal. Erlenmayeri 150,0

5-100
x-150
x=7,5 tyle jest wszystkich bromków w tej soli. jeszcze trzeba obliczyc wode:
150,0-7,5= 142,5
teraz nalezy obliczyc ile kazdego z bromków jest , czyli

7,5 / 5= 1,5 a zatem jesli wiemy ze stosunek bromków w soli erlenmayera jest 2:2:1
to mamy : KALII= 3
NATRI= 3
AMONNI= 1,5

TO TYLE

[ Dodano: Pon 21 Maj, 2012 13:20 ]
Co do tej recepty z mieszanką. niestety uwazam ze nie masz racji. papaweryna jest zawsze niezgodna z luminalem sodu. nawet po oddzieleniu maxymalnymi ilosciami pozostalyxh skladników osad i tak sie wytraci, dlatego papaweryne trzeba wydac osobno w postaci proszków,

co do niezgodnosci to tak: jesli stezenie bromków w soli bedzie 5% i wieksze wtedy bedzie niezgodnosc polegajaca na reakcji podwojnej wymiany( bromki i chlorowodorek efedryny) a reszta juz jest prosta.

Ciekawa

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwiązaniami są na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przykładowe rozwiązania zadań są na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 16:01   

dziękować za informację:)bo właśnie jak czytałam to trzeba papawerynę dawać oddzielnie:)ale u nas w szkole to nasz profesor miał różne wizje;/i kazał nam papawerynę na gorąco i że wtedy unikniemy niezgodności;/więc wolałam się upewnić:)

wiola198
Gość

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 19:37   

witam was :)
u nas w szkole nauczycielka obstawia mieszanki niestety. Sa trudne ze wzgledu na liczne niezgodnosci i dlatego obawiam sie ze moze sie to sprawdzic ;/ choc ja najbardziej cieszylabym sie z proszkow sa prosciutkie do opisania i do obliczen no ale chyba tacy dobrze dla nas nie beda. obawiam sie tez emulsji

wiola198
Gość

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 19:38   

witam was :)
u nas w szkole nauczycielka obstawia mieszanki niestety. Sa trudne ze wzgledu na liczne neizgodnosci i dlatego obawiam sie ze moze sie to sprawdzic ;/ choc ja najbardziej cieszylabym sie z proszkow sa prosciutkie do opisania i do obliczen no ale chyba tacy dobrze dla nas nie beda. obawiam sie tez emulsji

ewelinka2801
Gość

Wysłany: Pon 21 Maj, 2012 20:22   

a ja wolę już mieszanki od emulsji:P fakt pełno tam różnych niezgodności ale emulsji nie robiliśmy np wcale,tyle tylko co przeczytałam sama w książce:)proszki są najlepsze ale dwa lata z rzędu były,więc chyba mało prawdopodobne,żeby je dali:)

21011968
Gość

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 13:14   

hej;) ja też zdaję teraz egzamin i tak jak Wy strasznie się boję;/ z tego co widzę większość obstawia mieszanki. u nas w szkole na początku profesorka obstawiała maści a teraz już wcale nie jest tak pewna i też ostatnio kładzie nacisk na mieszanki...

wiola198
Gość

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 15:07   

oj tzreba bedzie sie do nich przylozyc. tylko ciekawe czy prosty klucz do tej recepty uloza, oby ...

seesea
Gość

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 17:40   

hey, w czerwcu podchodzę poraz 2gi do egz. czy zaszly jakies zmiany odnosnie opisu projektu ? przepisy sie pozmienialy, ale mam nadzieje ze nie rzutuje to w zaden sposob na egzamin i jego tresc, opisy ...

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 19:14   

opis raczej się nie zmienił,wiadomo od komisji zależy jak oni sobie punkty do opisywania ustalą.fakt w mieszankach jest dużo do nauki.a najgorsze,że jest to,że jest dużo niezgodności.ale jak to mówią,nie taki diabeł straszny jak go malują:P trzeba się nastawić pozytywnie:P a po drugie pisać wszystko co przychodzi na myśl:P pisać dużo nawet drobne szczegóły bo nigdy nie waiadomo co komisja bedzie oceniac,:Pwiem,bo moja kolezanka cale dwa lata sie nie uczyla i zdala:P bo pisala co jej przyszlo do glowy:P a mnie zjadl stres i czułam pustke w glowie;/więc w tym roku bez stresu:)

kasiulas88 

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 20:07   

Hej:) ja też w tym roku pisze egzamin i stawiamy na krople oczne ;/

Wysłany: Wto 22 Maj, 2012 21:57   

ja na którymś forum tez czytałam,że mogą być krople oczne bo były gdzieś na standaryzacji;/ ale mam nadzieję,że ich nie dadzą,bo znów nie znam;/u nas tego wcale nie robilismy;/nawet nie wiem jak powinnien prawidłowo projekt jakiś przykładowy wyglądać :-(

[ Dodano: Wto 22 Maj, 2012 22:00 ]
kasiulas88 napisał/a:
Hej:) ja też w tym roku pisze egzamin i stawiamy na krople oczne ;/

A nie masz może jakiegoś projektu u siebie na krople oczne?
Bo ja już cały internet przeszukałam i nie ma projektów na krople oczne,które by były pisane pod kątem egzaminu;/

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu