Szukaj • Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj
 Ogłoszenie 

NIEKTÓRE TESTY ZAWODOWE CZERWIEC 2014 Z ODPOWIEDZIAMI DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE www.testy.egzaminzawodowy.info

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu egzamin czerwiec 2012
Autor Wiadomość

karolina3301 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 21:16   

ankaraz napisał/a:
karolina3301 napisał/a:
sal. Erlenmeyeri to jest proporcja 2:2:1 i to są same proszki
Mixt Nervina to jest 8:4:4 i wody do 200.

I masz np. Rp. Mixt. nervinae 40,0 i tu liczysz normalnie
8-200
x- 40
x= 1,6
4-200
x-40
x= 0,8
4-200
x-40
x-0.8 a reszta do 40 to woda.

To jest zły zapis!!!!!Ty zapisałaś dla 16-200 a nie 8-200 proporcje !!!!

mixtura nervina jest 8%
więc przy zapisie
Rp. Mixt. nervinae 40,0
8-100
x-40
x=3,2 g
2: 1: 1
kbr:nabr:NH4br
2-4
x-3,2
x=KBr= 1,6 g
NaBr=NH4Br=po 0,8g

nie rozumiem bo ilość bromków Nam wyszła Nam taka sama.... A skład na mixt. nervina zabrałąm z Jachowiczki.....

ankaraz 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 21:31   

wynik ok ale zapis niepoprawny :idea:

karolina3301 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 21:33   

Ok no rozumiem... ale tak jak Ci napisałam ja skład mixt. nervinae wziąłam z Jachowiczki.... i dlatego pytam

sylwiakam7
Gość

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 22:23   

[quote="klaudiau0"]
agu11ska napisał/a:
beatka10 napisał/a:
hej, czy ja moge prosic o projekty z kropli ocznych i maśći? w zamian moge wysłac rp ze stanaryzacji! betty-z@wp.pl

krople oczne wysłane :)

[ Dodano: Wto 05 Cze, 2012 14:57 ]
noris26 napisał/a:
Witam bardzo proszę a nawet błagam dobrych ludzi o przesłanie mi standaryzacji elaf24@gmail.com

Z góry dziękuję i pozdrawiam

wysłane

[ Dodano: Wto 05 Cze, 2012 14:58 ]
Emiliaa4 napisał/a:
Czy moze ktos mi wysłać recepty ze standaryzacji ewella-25@wp.pl Z góry dziekuje

wysłane

Również bardzo proszę o przesłanie recept ze standaryzacji, - adrianna1969@interia.pl z góry dziękuje :)

kingusia201986 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 22:39   

hej, padło kiedyś na forum stwierdzenie, że mogą być maści ze stężeniami, czyli nap z 3% roztworem kwasu bornego czy jak? ktoś mógłby mi wytłumaczyć??

Ciekawa

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwiązaniami są na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przykładowe rozwiązania zadań są na stronie
www.egzaminzawodowy.info

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Wto 05 Cze, 2012 22:45   

Hej :) W maściach dawki substancji silnie działających podane są w stężeniach procentowych. Żeby sprawdzić czy ilość substancji przepisanej przez lekarza nie została przekroczona oblicza się jej stężenie procentowe i porównuje ze stężeniem podanym w Farmakopei.

W skład maści mogą też wchodzić roztwory np. 3% kwasu bornego w określonej ilości i tu najpierw trzeba obliczyć ilość kwasu bornego, ilość wody a następnie stężenie procentowe kwasu bornego.

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 00:07   poprosze o projek z aseptyki ;)

ewelinka2801 napisał/a:
Wiola napisał/a:
ewelinka2801 napisał/a:
witam:)też w tym roku zdaję egzamin i chciałabym się zapytać czy nie ma ktoś może jakiejś recepty z kroplami robionymi w warunkach antyseptycznych w formie opisanego już projektu?bo u nas w szkole nie było wogóle tego typu recept;/

witam , ja mam taki projekt ;)

mój email:gwiazdeczka28011990@o2.pl
będę wdzięczna za projekt:)

[ Dodano: Pią 18 Maj, 2012 15:28 ]
powtarzanie idzie całkiem dobrze:)ciężko powiedzieć,co może być:)w zeszłym roku nikt się nie spodziewał czopków,a były:P oczywiście w szkole my tylko bawiliśmy się z mieszankami,bo to napewno będzie a były czopki:P i oczywiście przez nie większość osób nie zdała;/w tym roku podchodzę drugi raz,ale tylko do praktyki:)
obstawiamy,że będzie mieszanka z bromkami czyli sól erlenmayera albo krople do użytku wewnętrznego:)
chyba,że komisja zaskoczy wogóle czymś innym:P

witam was dziewczyny ;) ja zdaje w tym roku powtorkowy i jesli moge prosic o ten projek z aseptyki ;) ,u mnie w szkole tez nie robilismy projektu z aseptyki, obojetnie co tam globulki czy krople ( co macie opisane prosilabym o taki projekt na meila :)
dzieki wielkie

o to moj email : motylek8631@gmail.com

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 00:11   prosze o projek

stopka napisał/a:
Wiola napisał/a:
ewelinka2801 napisał/a:
witam:)też w tym roku zdaję egzamin i chciałabym się zapytać czy nie ma ktoś może jakiejś recepty z kroplami robionymi w warunkach antyseptycznych w formie opisanego już projektu?bo u nas w szkole nie było wogóle tego typu recept;/

witam , ja mam taki projekt ;)

Czy moglabys przeslac i dla mnie?
dorota@grajewo.org
dziekuje:)

ja tez bym prosila o projek ,mam nadzieje ze nie zapuzno tutaj weszlam i jeszcze uda mi sie przed egzaminem przeczytac ;) ,w szkole tylko mielismy teorie z aseptyki ale jak to przelozyc na recepte to kompletnie nie umiem :(

moj email: motylek8631@gmail.com

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 00:17   masci zlozone

ewelinka2801 napisał/a:
ale przypuszczeń może być wiele:)dwa lata z rzędu były proszki:)to może się okazać,że znów będą te czopki okropne:P a może proszki:P a może jakaś maść tylko z tego co wiem,to maści są za proste i temu ich nie chcą dawać na egzaminie.może być wiele przypuszczeń:)

[ Dodano: Pią 18 Maj, 2012 16:26 ]
nie może być tak źle:P trzeba być dobrej myśli:)

ale moga dac masc zlorzona ,taka jest w arkuszu przykladowym z 10 skladnikow i masz maasc roztwor tam,masc zawiesine mocznik rozpuszczasz w stosunku 1:15 ,w masciach jest wiele teori jak by nie bylo i tez trzeba wiedziec co z czym polaczyc, no nie wiem ale masci dla mnie sa skomplikowane ;D ...tam ciagle cos nie pasuje do siebie albo trzeba dodac cos od samego siebie ,np wazeline albo lanoline ,bo moga nie podac, jak dla mnie duzo do zapamietania :shock:

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 00:28   

ja spotkalm sie z babka nasza przpadkowo co rok temu mnie uczyla i ona obstawia zawiesine,w tamtym roku obstawiala czopki z tabletka i jej sie sprawdzilo, wsumie ciagle gadala o mieszankach i tego cwiczylismy najwiecej ,ale czesto o tych czopkach wspominala, szkoda tylko ze na to nie dawla nacisku, a wsumie zawiesin duzo tez nie obliczalismy ,tam to wogule nie wiem jak i co obliczac ,zwlaszcza te proporcje oleju i gumy arabskiej.

Ale moze tutaj znajde odpowiedz :)
powiedzcie mi jesli nie ma podanej ilosci gumy arabskiej to stosujemy 5% roztowy, no i jak obliczamy stosunki oleju
2:1;1,5 ??, moze jakis przyklad ktos zamiesci ;) (liczymy to do oleju czy do gumy arabskiej ? wiem ze 2-olej 1-guma arabska ,a 1,5 to woda, tylko czy kazda proporcje mnoze przez dany skladnik zyli jesli wody mam 10 to x1,5 czy wszystko do oleju podstawiam .POMOCY :!:

TO JEST MOJ POWTORKOWY :cry:

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 00:35   zawiesina

[quote="klaudiau0"]witam wszystkich;) Ja tez podchodze do egzaminu drugi raz i boje sie jeszcze bardziej niz za pierwszym;(( mam nadzieje, ze bedzie latwy. Macie jeszcze jakies pomysly co moze byc? Wydaje mi sie ze proszkow, czopkow i mieszanki nie bedzie bo to juz bylo.[/quot
zawiesina albo emulsja ! spotkalam babke ktora mnie uczyla w tamtym roku tez gadala o tych czopkach z tabletka ,jakies przeczucie takie miala, tylko ze tez ciagle te mieszanki ,moze znowu sie jej sprawdzi
krople tez moga dac
oby nic z aseptyki bo nie mam pojecia jak sie za to zabrac

a takie jeszcze pytanko : czy jak dadza krople do ucha lub oka albo i nosa to rozumiem ze bezwzgledu na to czy bedzie tam antybiotyk czy tez nie to robimy aseptycznie ???

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 01:00   

Acilla napisał/a:
Co do zeszłego roku to u nas pani doktor obstawiała czopki i trafiła, w tym roku myslala o masciach a teraz sama nie wie. Niestety wszystko zapowiada się na mieszanki. Wszystko zalezy od recepty jaka bedzie, tak naprawdę wszedzie moga byc niezgodnośći nawet w proszkach które nie są takie łatwe. Nie obstawiałabym tu na fart i modlenie sie o łatwy egzamin bo ponoć taki nie będzie. Za rok chcą zmienić egzamin ma dojść analiza leku, czyli obowiązywać będzie juz tożsamość. Pozatym nie ma pracy i chca nawet dla magistrów wiec chca troche wyczyścic techników.

Ktos wczesniej pisał czy cos sie na egzaminie zmienilo.. Tak niestety zmienilo sie skoro prawo uleglo zmianie. Jest inny ryczałt, co zmienia odpłatnosc za lek. Zmienił się również wyglad recepty, co wiąże się z tym, że doszło pare rzeczy do dopisania do założeń.

Zostaje nam być tylko dobrej myśli i powtarzać wszystko bo na fart i "kto obstawia co" chyba nie ma co liczyć

jak to analiza leku ? czyli ze co trzeba będzie zrobic ? jaka tozsamość ?

motylek8631
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 01:09   zainteresowana projektem ;)

agu11ska napisał/a:
ja też mam egzaminy w czerwcu ;D na razie to się w ogole nie boję :PP u mnie w szkole nauczyciele stawiają na maść, a ja stawiam na krople oczne. Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że będą ;] ja mam projekt z kropli ocznych ;) jeśli ktos jest zainteresowany to piszcie ;)

witaj ;) jestem zainteresowana projektem ,to moj 2 egzamin ,w szkole w zeszlym roku nie robilismy projektu z aseptyki (bo tak je trzeba bedzie wykonac prawda? aseptycznie)
jesli moglabym prosic na meila o projekcik :

Motylek8631@gmail.com

a co do egzaminu babeczka w zeszlym roku obstawiala czopki z tab i udalo sie jej ,spotkalm ja kilka mies temu i wspominala o zawiesinie,emulsji lub mieszance z pepsyna
a wlasnie co do pepsyny to ja trzeba zrobic osobno ??
ale jakie sa proporcje lub sklad pepsyny co w nia wchodzi ,jak trzeba ja wykonac ?
(w jachowicz jest tylko liquir pectoralis,mix nervina i sal erlenmayeri ale nic o pepsynie nie pisza)
moze ktos bedzie tutaj wiedział :)

i jeszcze o wode wapienna chciłam zapytac :D
jej tez nie ma w aptece trzeba zrobic extempore :)
moze ktos sie tutaj zna na tym i powie jakie sa proporcje na wapienna wode czego ile trzba uzyc :)

jakies przyklady poprosze ;)
z gory dziekuje

jubub
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 05:29   

marla napisał/a:
a apropos tej recpyty wyzej :D to napewno jest tu niezgodnasc miedzy fenobarbitalem sodowym a bromkiem amonowym, zalezna od steznia:D, bromowodorek hioscyny trzeba użyc z rozcierki w stosunku 1:100;D no i zastanawiam sie czy jest tu jakas nie zgodnosc fenobarbialu sodu z b. hioscyny? jak sadzicie, mi sie wydaje ze nie, na pewno nalezy do wykazu A i trzeba napisac ze pod okiem magistra!

Wydaje mi sie że jest jeszcze możliwa niezgodnosc miedzy hioscyna i bromkami..... ale nie jestem pewna? co o tym myślicie? jak zrobic ta recepte??

jubub
Gość

Wysłany: Sro 06 Cze, 2012 05:36   

Bardzo proszę jakąś osóbke chętną do pomocy o wysłanie mi na poczte recept ze standaryzacji. judytek@buziaczek.pl

też mam duzo projetków jak by ktoś chciał

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu