Szukaj • Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu egzamin czerwiec 2012
Autor Wiadomość

kaktuss 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 16:39   

mnie uczą, żeby sprawdzać d. max. jednorazową i dobową (jezeli sa podane w FP), jak któraś jest przekroczona obniżamy do maksymalnej dj lub dd

kasinka 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 19:33   

aha bo tutaj mam przyklad np klemastyny ze jednorazowa nie jest przekroczona ale dobowa jest i czy te obliczenia sa dobre? tak to sie robi a pozniej jednorazowa zmienia?

Obliczenia dotyczące Fumaranu Klemastyny
Obliczenie dawki jednorazowej zaordynowanej przez lekarza
0.01 g fumaranu klemastyny – 100.0 g mieszanki
X g fumaranu klemastyny – 17.5 g mieszanki ( 1 łyżka stołowa)
X = 0.002g
0.01 g fumaranu klemastyny – 100.0 g mieszanki
X g fumaranu klemastyny – 52.5 g mieszanki ( 3 łyżki stołowe)
X = 0.005g
Sprawdzenie dawek zaordynowanych przez lekarza z dawkami według Farmakopei
dj = 0.002g = MDJ 0.002
dd= 0.005g > MDD 0.004
Wniosek: Na podstawie dokonanych obliczeń, stwierdzam, że dawka jednorazowa zaordynowana przez lekarza nie została przekroczona, natomiast dawka dobowa została przekroczona.
W związku z tym, że dawka dobowa fumaranu klemastyny zaordynowana przez lekarza została przekroczona a nie zostało to zaznaczone w recepcie przed dokonaniem korekty kontaktuję się z lekarzem. Po konsultacji z lekarzem obniżam dawkę fumaranu klemastyny do maksymalnej dawki dobowej określonej w Farmakopei .

Korekta dawki dobowej:
0.004 g fumaranu klemastyny – 52.5 g mieszanki ( 3 łyżki stołowe)
X g fumaranu klemastyny - 17.5 g mieszanki ( 1 łyżka stołowa)
X = 0.001g
Wniosek: Po dokonaniu korekty i obniżeniu dawki dobowej do wartości Farmakopealnej dawka jednorazowa uległa obniżeniu do 0.001g.
Korekta dawki jednorazowej:
0,001g fumaranu klemastyny – 17.5 g mieszanki (1 łyżka stołowa)
x g fumaranu klemastyny – 100.0 g mieszanki
x = 0.006 g
Wniosek: Na podstawie dokonanych obliczeń stwierdzam, że ilość fumaranu klemastyny w recepcie uległa zmianie i wynosi teraz 0.006 g.

Obliczenie ilości tabletek potrzebnych do wykonania leku
0.006g / 0.001g (1mg) = 6 tabletek
Wniosek: Na podstawie dokonanych obliczeń stwierdzam, że do wykonania leku potrzebuję 6 tabletek |Clemastyny w dawce 1mg
Obliczenie ilości ampułek w, których znajduje się 0.006g substancji potrzebnych do wykonania leku
0.002g Clemastyny – 2.0g ampułki
0.006g Clemastyny - x ampułki
X = 6.0g
Obliczenie ilości ampułek
6.0 : 2 = 3 ampułki
Wniosek: Do sporządzenia leku potrzebujemy 3 ampułki Clemastyny
Obliczenie ilości syropu Clemastyny, jaką trzeba użyć do sporządzenia leku
0.001g Clemastyny – 10.0g syropu
0.006g Clemastyny – x g syropu
X = 60.0g syropu
Wniosek: Na podstawie dokonanych obliczeń stwierdzam, że należy użyć 60.0g syropu.
Wniosek: Po dokonanych obliczeniach stwierdzam, że do wykonania leku zastosuję - 6 tabletek Clemastyny.

kaktuss 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 19:40   

tak, jest dobrze :)

kasinka 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 19:59   

ok :) a powiedzcie mi jak zrobic ta rp
ricini olei 10,0
gummi arabici 10,0
sacharini 0,005
menthae olei gtt II
agua dest ad 100,0
m.f emulsio
d.s 1 lyzke raz dziennie

tutaj w ksiazce pisze ze 0,5 1% rotw sacharyny a czemu 0,5 jak w rp mamy 0,005 ??;/

kaktuss 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 20:13   

bo w rp masz cukier zapisany w gramach
a ktoś rozpuścił ten cukier w wodzie i wyszło mu 0,5 1% r-ru czyli:
1,0-100,0
x- 0,5

x= 0,005 cukru

Ciekawa

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwiązaniami są na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przykładowe rozwiązania zadań są na stronie
www.egzaminzawodowy.info

kasinka 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 21:12   

czyli 0,005 sacharyny rozpuscic w 0,495 wody? dobrze mowie?

[ Dodano: Nie 17 Mar, 2013 21:13 ]
kaktuss napisał/a:
1,0-100,0
x- 0,5

x= 0,005 cukru

aha czyli 0,005 sacharyny rozpuscic w 0,495 wody ;:)? dobrze?

kaktuss 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 21:18   

kasinka napisał/a:
czyli 0,005 sacharyny rozpuscic w 0,495 wody? dobrze mowie?

[ Dodano: Nie 17 Mar, 2013 21:13 ]
kaktuss napisał/a:
1,0-100,0
x- 0,5

x= 0,005 cukru

aha czyli 0,005 sacharyny rozpuscic w 0,495 wody ;:)? dobrze?

dokładnie :)

kasinka 

Wysłany: Pon 18 Mar, 2013 11:31   

dzieki !! :)) nie wiem co bym bez was zrobila sama bym nie doszla do tego mimo ze ksiazke mam ale tak guzik pisze tak samo jeszcze nie wiem kiedy sa masci roztwory i jak sie wykonuje kiedy emulsje a kiedy zawiesiny tesz jestem w tym zielona;/

shift 

Wysłany: Pon 18 Mar, 2013 12:30   

kasinka napisał/a:
dzieki !! :)) nie wiem co bym bez was zrobila sama bym nie doszla do tego mimo ze ksiazke mam ale tak guzik pisze tak samo jeszcze nie wiem kiedy sa masci roztwory i jak sie wykonuje kiedy emulsje a kiedy zawiesiny tesz jestem w tym zielona;/

masci roztwory -> subst lecznicza rozpuszcza sie w podlozu ( np. z kamfora, kw. salicylowym)

emulsja- sklada sie z 2 niemieszajacych sie cieczy.
zawiesina - stale substancja lecznicza zawieszona w cieczy.

kasinka 

Wysłany: Pon 18 Mar, 2013 16:29   

jakie to sa roztwory rzeczywiste a jakie koloidalne bo rzeczywisty np sol sal erleymayeri jakie sa jeszcze rzeczywiste?

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Pon 18 Mar, 2013 23:07   

kasinka napisał/a:

Maści typu roztwór sporządza się przez rozpuszczenie substancji leczniczej podłożu.
Substancje rozpuszczalne w podłożu:
 kamfora
 mentol
 tymol
 salicylan metylu
 maść z nitrofurazonem
 maść tranowa
 maść cholesterolowa
 maść majerankowa
W przypadku hydrofobowych maści roztworów (maści hydrofobowe to preparaty zawierające podłoża bezwodne, które mogą zaabsorbować tylko małe ilości wody. Do sporządzania maści hydrofobowych stosuje się węglowodory stałe, półstałe i ciekłe, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, syntetyczne glicerydy, woski i ciekłe polialkilosiloksany. Maści te charakteryzują się niewielką zdolnością wiązania wody, są trwałe chemicznie, mogą być wykorzystane do natłuszczania skóry należą do nich wazelina, parafina ciekła, parafina stała, smalec, wosk biały) substancję leczniczą rozpuszcza się w stopionym podłożu, natomiast maści hydrofilowe (maści hydrofilowe to preparaty zawierające podłoża, które mieszają się z wodą. Podłoża te najczęściej składają się z mieszaniny ciekłych i stałych makrogoli. Maści hydrofilowe mogą zawierać dodatek wody należą do nich np. lanolina, euceryna) sporządza się przez rozpuszczenie leku w wodzie, a następnie łączy z pozostałymi składnikami podłoża.

Maści typu zawiesina
sporządza się przez zawieszenie substancji leczniczej w niewielkiej ilości podłoża, parafiny ciekłej lub glicerolu zachowując stosunek 1:1 – w ten sposób otrzymujemy koncentrat substancji leczniczej z podłożem. W drugim etapie dodaje się pozostałą ilość podłoża.
Do maści tego typu należą:
 maść borna,
 cynkowa
 siarkowa
z kwasem salicylowym
 sulfatiazolowa
 maść z cignoliną (Ditranolem)
 maść z Anestezyną (Benzokainą)

W pierwszym etapie uciera się substancje leczniczą z podłożem lub składnikiem płynnym w podłożu w stosunku 1:1. Otrzymuje się w ten sposób maści koncentrat do której w drugim etapie dodaje się porcjami pozostałe podłoże. W celu lepszego roztarcia można substancje leczniczą ucierać z gliceryną - do hydrożeli ( podłoża hydrożelowe rozpuszczalne w wodzie i zmywalne) dzielące się na: żele nieorganiczne np. żel z dwutlenku krzemu, żele organiczne np. maść glicerolowa), z polisorbatem lub parafiną ciekłą - do podłoży węglowodorowych (podłoża węglowodorowe np. wazelina naturalna i sztuczna, plastibase i tłuszczowe (np. smalec wieprzowy i oleje utwardzone). Jeżeli konieczna jest mikronizacja, uciera się przez 20 minut z parafiną ciekłą (w maściach zawierających składniki lipidowe) lub wytrąca się z roztworu etanolowego podczas ucierania.

Maści typu emulsja - maści te zawierają substancję leczniczą rozpuszczoną w odpowiednim rozpuszczalniku i zemulgowaną w podłożu z dodatkiem emulgatora.
SPORZĄDZANIE
Emulgowanie na większą skalę przeprowadza się po stopieniu podłoża. Maści emulsje W/O lub O/W otrzymuje się dodając do zestalonego podłoża porcjami wodę i energicznie miesza w moździerzu. Można podłoże stopić i dodawać – przy stałym mieszaniu fazy wodnej ogrzanej do tej samej temperatury, mieszając w moździerzu aż do zastygnięcia maści.

[ Dodano: Pon 18 Mar, 2013 23:13 ]
kasinka napisał/a:
jakie to sa roztwory rzeczywiste a jakie koloidalne bo rzeczywisty np sol sal erleymayeri jakie sa jeszcze rzeczywiste?

Roztwory rzeczywiste - mówimy o nich gdy cząsteczki rozpuszczone mają wymiar mniejszy niż 1 nm. Należą do nich roztwory np. bromków, fosforanu kodeiny, chlorowodorku efedryny, fenobarbitalu sodu. Powinny być przezroczyste, pozbawione osadów i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. Roztwory rzeczywiste sączymy.

Roztwory koloidalne - mówi się o nich gdy cząstki rozproszone w rozpuszczalniku mają wymiar od 1 do 100 nm. Można je zaliczyć do tzw. układów dyspersyjnych. Należą do nich np. roztwory związków srebra ( targezyna, azotan srebra, proteinian srebra, srebro koloidowe). Roztworów koloidalnych nie sączymy.

fifka2405 

Wysłany: Wto 19 Mar, 2013 19:59   

a czy ktoś ma pomysł jak zrobić taką oto receptę powiem że są to niezgodności
Rp. Luminalum natricum 1,2
Sol. Salis Erlenmayeri 10,0/100,00
M.f sol
D.S 2 x dziennie 5ml

kasinka 

Wysłany: Wto 19 Mar, 2013 20:42   

miami21 napisał/a:
joana58 napisał/a:
miami21 napisał/a:
czyli będzie odwrotnie?? najpierw przeliczam ile jest w łyżce a dopiero później liczę na podstawie wzoru dla dziecka? i zamiast 0,075g dj efedryny to mam podać dawke jednorazową która mi wyszła z obliczeń tych początkowych? czyli jak wyliczyłam na podstawie masy łyżki?

[ Dodano: Czw 14 Cze, 2012 14:51 ]
możesz poprzeinaczać jak to powinno wyglądać w tej recepcie?

korygujesz dawke dla dziecka 12 letniego i potem ilość jaka ci wyjdzie dobowa i jendorazowa do tej obliczonej ze wzoru porównujesz.ta z farmakopei juz ci jest nie potzrebna

a mi wyszlo 16 ,67 srednia lyzka;/
najpierw liczę dawke jednorazową dla efedryny ze wzroru dla dziecka 0,075x12 / 24 = 0,0375 a dobowa 0,075 wychodzi ze wzoru, później wyliczylam CAŁĄ EFEDRYNĘ I Z SYROPU TEŻ czyli
0,335 -150
x - 17.5

[ Dodano: Wto 19 Mar, 2013 20:54 ]
aha dzieki bardzo :))))))) ile wedlug was wyjdzie tutaj srednia masa lyzki ??

bo mi tyle wyszlo
sal erleymayeri 5,0/50,0
efedryni hydr 0,3
luminali natrici 1,5
papaweryni hydr 0,8
tussipect sir 50,0
aqua dest ad 150,0
d.s 3x dziennie lyzka

mi wyszlo 12,1
dobrze?

[ Dodano: Wto 19 Mar, 2013 22:36 ]
elemis14 napisał/a:
konkretnie calej recepty nie pamietam, ale proszki byly proste z metamizolem i kwasem acetylosalicylowym. Mieszanka byla tylko z niezgodnoscia pozorna miedzy fenobarbitalem sodu a chloroworkiem efedryny, trzeba je bylo oddzielic syropem, zadne dawki nie byly przekroczone wiec niezbyt skomplikowane:)

ale fenobarbital sodowy jest zgodny z chlorowodorkiem efedryny wiec ???

[ Dodano: Wto 19 Mar, 2013 23:00 ]
olefka napisał/a:
miami21 napisał/a:
nikusiek napisał/a:
poszło.... ja tez nie chce aseptyki ;/ nie jestem przekonana co do pisania projektu z tego :/ najlepiej chyba jak dla mnie to jak by mieszanka byla...

a w mieszankach jak się obniża dawki jak jest przekroczona?? błagam powiedzcie, bo ja wszędzie mam na innej zasadzie porozpisywane :(

Jak dawka jest przekroczona to obniżach do maxymalnej jednorazowej lub dobowej - w zależności od recepty tzn jeśli np max jednorazowa jest 0,5 a dobowa 1,5 przy czym dawkowanie bedzie 4x dziennie to wtedy do maxymalnej dobowej bo jak zrobimy do maxymalnej jednorazowej to przekroczymy dobowa wtedy. Nie wiem czy jasno napisałam :)

hmm podaj np jakis przyklad bo nie zrozumialam jak sa jednorazowa i dobowa przekroczone to kiedy sie zniza do jednorazowenj a kiedy do dobowej ??

[ Dodano: Wto 19 Mar, 2013 23:18 ]
nikusiek napisał/a:
mikasa280 napisał/a:
Podacie jakąś rzetelną receptę ?? Żebym te niezgodności zrozumiała..... :/ kto się na tych niezgodnościach dobrze zna ?

[ Dodano: Pią 15 Cze, 2012 11:52 ]
nikusiek napisał/a:
mikasa jakie projekty Cie interesują?

Z niezgodnościami... bo to u mnie kuleje, niestety... ;/
A jak nie to krople czy tam czopki :)

to Ci wysle wszystko co mam + ''po polsku'' napisane niezgodnosci, meila zapodaj ;)

tez poprosze :) zuzkal1991@wp.pl

[ Dodano: Czw 21 Mar, 2013 13:30 ]
jak zrobic ta rp tzn jak tu policzyc dawki ??

cordiamidii
2% sol codeini phosphatis aa 10,0
40% sal pyralgini 30,0
m.f gtt
d.s 4 x dziennie n30 kropli dla 6 letniego dziecka ??

[ Dodano: Czw 21 Mar, 2013 16:34 ]
czy to jest dorbze jak ja obliczylam ??

nicethamid
1kropla - 0,033
x- 10,0
x= 303 kropli
roztwor wodny kodeiny

1 kropla - 0,05
x- 10,0
x= 200 kropli

roztwor wodny pyralginy

1 kroplaq- 0,05
x= 30
x= 600 kropli
suma kropli to 1103

a wiec obliczam teraz dawki dla nicethamidu
1103- 10,0
30 kropli -x
x= 0,271 mdj

1103- 10,0
4x30 kropli - x
x= 1,087 mdd

teraz dla kodeiny kodeiny wyszlo w 2 procentowym roztworze 0,2

1103- 0,2
30 kropli- x
x= 0,005 mdj

1103- 0,2
4x30kropli x
x= 0,022 mdd

pyralginy wyszlo 12,0 w 40 procentowym roztworze
a wiec

1103- 12
30 kropli - x
x= 0,32 mdj

1103 - 12
4x 30 kropli-- x
x= 1,30 i tutaj porywnywuje z dawkami dla dziecka dobrze mi wyszlo ???????

[ Dodano: Czw 21 Mar, 2013 19:07 ]
tfp2010 napisał/a:
no ok teraz rozumiem nlewki 0,6
a gdy byłyby to proszki i potrzebna by była substancja w proszku to 0,04 rozcierki:)
dzieki za pomoc

w obu przypadkach wyjdzie tak samo jak bedzie belalldonae extr sicc i belladonae extr w obu prrzy[adkach wyjdzie 0,04 tak :)?

[ Dodano: Pią 22 Mar, 2013 17:16 ]
agu11ska napisał/a:
st.fenobarbitalu jest 0,5%

sol

2-5
x-15
x=6g KBr i NaBr

1-5
x-15
x=3g NH4Br

stez.NH4Br 3%

i trzeba sprawdzic w tabeli czy jest niezgodnosc

jesli rzeczywista to NH4Br zamienic na NaBr, a jesli pozorna to tylko porozdzielac ;)

i dawki
0,5-100
x- 5g (łyzeczka)
x=0,025 Dj
0,025*4=0,1 DD

a bromki maja MDD=1g

wiec ich dawki sumujemy

na moje to obliczenia tak wychodza

15,0- 100,0
x-- 4x5 (dobowa)
x= 3,0 a dla wszytskich bromkow wynosi 1,0 wiec jest przekroczone i robie korekte

korekta
1,0 - 20,0
x- 100,0
x= 5,0 suma wzytskich bromkow

czyli licze ilosc bromkow teraz

natri i kali bromidi

4cz- 10,0
x- 5,0
x= 2,0

ammoni wyjdzie 1,0 i tyle trzeba odwazyc wiec skreslamy 15,0 i wpisujemy 5,0dobrze mowie ??? czy to jest dobrze ??

paola230589 

Wysłany: Wto 26 Mar, 2013 14:01   egzamin zawodowy czerwiec 2012 Technik administracji

Witam :lol:
Czy mógłby ktoś podać załączniki do arkusza 06/2012 technik administracji
Załącznik 1. Informacje o osobie ubiegającej się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych
• Załącznik 2. Informacje niezbędne do sporządzenia decyzji administracyjnej w przedmiotowej sprawie
• Załącznik 3. Procedurę rejestracji osób bezrobotnych
• Załącznik 4. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych i sposób jego obliczania
• Załącznik 5. Kartę rejestracyjna bezrobotnego
• druk Decyzji administracyjnej w przedmiotowej sprawie zamieszczony w Karcie Pracy Egzaminacyjnej.

:-P

agata1305 

Wysłany: Sro 10 Kwi, 2013 12:46   

Witam czy ktoś posiada rozwiązanie egzaminu z czerwca 2012? Proszę o przesłanie na maila ava1904@gmail.com Z góry dziękuję :)

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu