Przedmiot ciekawy szczególnie w zakresie prawa cywilnego, szkoda że nie ma podręcznika do tego przedmiotu. "Utrzymanie zasobów budowlanych" to tylko namiastka tego co powinno w tym podręczniku się znaleźć. Akty prawne i treści w ww. podręczniku są nieaktualne Przykładowo wymagania stawiane zarządcom lub liczba lokali dla których zakładane są małe i duże wspólnoty mieszkaniowe. Cały dział dotyczący ograniczonych praw rzeczowych- spóldzielczych jest mocno zdeaktualizowany. Aha no i opłaty adiacenckie, powinny być szerzej i dokładniej omówione skoro już o nich mowa.
[ Dodano: Sro 06 Paź, 2010 21:58 ]
Jeszcze do treści zawartych w podręczniku Utrzymanie zasobów budowlanych: z treści pierwszych tematów w książce nie wynika rzeczywista liczba działów ksiąg wieczystych, podczas gdy są to cztery działy. Dział pierwszy dotyczy opisu nieruchomości, dział drugi zawiera dane właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu , dział trzeci dotyczy służebności osobistych lub gruntowych oraz ograniczeń wynikających z postępowań egzekucyjnych np. komorniczych; dział czwarty to hipoteki np. zaciągniete kredyty w bankach, nie zapłacone podatki lub składki na ZUS . Pozdrawiam i do później....
Gość
Wysłany: Sob 08 Cze, 2013 21:55
co do tego przedmiotu, to nic nie robiliśmy na lekcji...
Witam , w podręczniku Eksploatacja obiektów budowlanych jest nieaktualna informacja dotycząca wymagań stawianym zarządcom. Obecnie nie ma obowiązku zdawania egzaminu zawodowego jest tylko postępowanie kwalifikacyjne, które ustala czy osoba jest pełnoletnia(logiczne skoro musi mieć studia), posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za określone przestępstwa, ma wyższe studia, zaliczyła studia podyplomowe z zarządzania, odbyła praktykę... no i prawie może się już czuć zarządcą nieruchomości.
Pozdrawiam
[ Dodano: Nie 20 Paź, 2013 09:06 ]
Prawo użytkowania wieczystego w podręczniku opisano bardzo pobieżnie, chociaż dotyczy przeważającej liczby działek gruntowych w Polsce.
Prawo to dotyczy tylko gruntu, podlega dziedziczeniu, sprzedaży, objęte jest prawem pierwokupu . Prawo pierwokupu to prawo które posiada właściciel gruntu ( w tym wypadku Gmina lub Skarb Państwa), w przypadku gdy użytkownik wieczysty chce sprzedać grunt. Na gruncie ciąży obowiązek spełnienia terminu zabudowy ( najczęściej 2 lata) co oznacza wykonanie fundamentów , a wcześniej projekt pozwolenie na budowę itd.
Opłata za uw jest jednorazowa ( od 15-25%) przy zawieraniu aktu kupna-sprzedaży oraz roczna do 30 marca każdego roku.
Może być waloryzowana nawet co roku
[ Dodano: Nie 20 Paź, 2013 09:07 ]
Jeszcze w sprawie użytkowania wieczystego, może być przekształcone na własność w wyniku uwłaszczenia- co oznacza umocnienie posiadanego prawa do nieruchomości.
Ciekawa
Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Posty: 99
Sk±d: daleko
Wysłany:
Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu www.testy.egzaminzawodowy.info
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum