Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Łojotokowe zapalenie skóry,trądzik rówowaty,pospolity,łupież
Autor Wiadomość

Gość

  Wysłany: Wto 02 Kwi, 2013 15:53   Łojotokowe zapalenie skóry,trądzik rówowaty,pospolity,łupież

Łojotokowe zapalenie skóry- jest powszechnym schorzeniem dermatologicznym, które występuje głównie na skórze o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych.
ETIOLOPATOGENEZA:
Podstawą do występowanie ŁZS może być:
• Predyspozycja genetyczna
• Zaburzenia immunologiczne
• Udział grzybów, drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia może przyczynić się do pogorszenia ŁZS. .
• Wzmożone wydzielanie łoju
• Częściej chorują osoby z zaburzeniami nastroju lub depresją
• Wśród czynników predysponujących badacze wymieniają również wpływ zanieczyszczeń powietrza, nieodpowiednich nakryć głowy czy podrażnienia skóry przez kosmetyki i wodę.
EPIDEMIOLOGIA:.
Chociaż chorują zarówno dorośli jak i dzieci, istnieją dwa główne szczyty zachorowań:
1. Pierwszy przypada na okres dojrzewania,
2. Drugi występuje u osób po 50 roku życia.
Zmiany o typie ŁZS częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Zauważono również, że zmiany ulegają zaostrzeniu w okresie jesienno-zimowym, a latem, pod wpływem słońca, wygląd skóry znacznie się poprawia. Choroba występuje także u noworodków, kiedy to wkrótce po urodzeniu występuje wyprysk łojotokowy, ale także może pojawić się w kolejnych miesiącach życia niemowlęcia.
OBRAZ KLINICZNY:
Zmiany najczęściej umiejscawiają się w obrębie owłosionej skóry głowy, na twarzy, za uszami i na małżowinach usznych, na skórze dekoltu oraz pomiędzy łopatkami. Zajęta skóra jest zwykle zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawiają się drobne, szare lub żółte łuski.
Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd i pieczenie.
U niemowląt choroba jest częsta i może przebiegać z zajęciem owłosionej skóry głowy, jako tzw. Ciemieniucha lub okolicy pieluszkowej. W pierwszym przypadku zmiany są związane z nadprodukcją łoju. Mogą pojawić się już wkrótce po porodzie i ustępują w pierwszych miesiącach życia.
LECZENIE:
• Miejscowo:
- Preparaty kortykosteroidowi
- preparaty przeciwdrożdżakowe w postaci maści, szamponów i kremów
-fototerapia ultrafioletem (UVA)

Łojotok – nadmierne wydzielanie łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Występuje w łojotokowym zapaleniu skóry.
Objawy: Powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów, żółtawą i lśniącą skórę twarzy, skłonność do takich chorób łojotokowych jak łupież łojotokowy i łojotokowe zapalenie skóry. Skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, ale też zależy w pewnej mierze od wpływu hormonów płciowych. Z tego względu łojotok jest szczególnie nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii.
Łojotok można leczyć: Witaminami, hormonalnie, dietetycznie – dieta powinna zawierać duże ilości białka, witamin, soli mineralnych, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy, klimatycznie – spacery, gimnastyka na świeżym powietrzu, higieniczny tryb życia, miejscowo.

Trądzik różowaty- przewlekłe schorzenie skóry dotyczące osób w wieku dojrzałym, które polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych.
Epidemiologia:, Chociaż schorzenie częściej występuje u kobiet, to ciężkie postacie dotyczą głównie mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na 30-60 rok życia. Zapadalność na trądzik różowaty ocenia się na 1-10% populacji.
Etiopatogeneza: Etiopatogeneza jest wieloczynnikowa i nadal jest nie w pełni wyjaśniona. Składają się na nią czynniki genetyczne i środowiskowe. W powstawaniu zmian największą rolę przypisuje się zjawiskom immunologicznym i zaburzeniom naczynioruchowym.
Obraz kliniczny: Zmiany rumieniowe, grudkowe i krostkowe, powikłaniem jest często zapalenie spojówek.
Leczenie: Dąży się do indywidualizacji leczenia i dostosowaniu go do rodzaju i zaawansowania zmian.
• zasady ogólne
• leczenie kosmetyczne
• leczenie miejscowe
• leczenie ogólnoustrojowe
• lasero- i fototerapia
• leczenie operacyjne

Trądzik pospolity– choroba skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych (dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych.

Zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami, są objawem trądziku. Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Łupież – choroba skóry głowy objawiająca się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka.
Niewielkie ilości łupieżu nie sygnalizują z reguły żadnych problemów, gdyż obumieranie i łuszczenie się skóry jest naturalnym procesem. W niektórych przypadkach nadmierne złuszczanie się skóry może mieć jednak podłoże chorobowe.
Starsza literatura powszechna podawała, jako najczęstszą przyczynę łupieżu drożdżak Malassezia furfur, dawniej Pityrosporum ovale, występujący naturalnie na skórze ludzkiej zarówno ludzi zdrowych jak i z łupieżem. Później odkryto, że grzyb specyficzny dla skóry głowy, Malassezia globosa, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania łupieżu.
Łupież może być także symptomem znacznie poważniejszych chorób.
W niektórych przypadkach łupież może także występować z powodu złego odżywiania, a w szczególności z powodu braku cynku w organizmie.

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak