Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu masaż - rodzaje
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sro 02 Cze, 2010 01:02   masaż - rodzaje

MASAŻ IZOMETRYCZNY

Jest to jedna z metod leczenia fizykalnego. Polega na intensywnym masowaniu mięśnia lub grupy mięśni podczas gdy znajdują się one w skurczu izometrycznym. Skurczem izometrycznym nazywamy wzrost napięcia mięśniowego bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości (włokien) mięśnia. Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej, bez zbędnego obciążania osłabionych części ciała. Dodatkowym efektem tego zabiegu jest to, że odbudowa tkanki mięśniowej odbywa się kosztem tkanki tłuszczowej, a intensywne rozcierania wykonywane w tym masażu przyczyniają się do redukcji cellulitu. Masaż wykonywany jest przy zastosowaniu silnie działających technik, w ściśle określonych czasowo sekwencyjnie powtarzanych seriach.

ZASTOSOWANIE:
Masaż izometryczny ma zastosowanie w rehabilitacji, sporcie oraz medycynie estetycznej.
W rehabilitacji stosowany jest w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, tam gdzie nastąpił częściowy zanik lub osłabienie mięśnia, najczęściej po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Polecany jest sportowcom po kontuzjach. Wykonuje się go również jako masaż wyszczuplajacy (poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej) oraz masaż przyczyniający sie do wzrostu masy i siły mięśniowej.

CELE MASAŻU:
 Ułatwia przywrócenie mięśniom sprawności utraconej na skutek kontuzji, długotrwałej choroby, siedzącego trybu życia itp.
 stymuluje ciało do odbudowy utraconej tkanki mięśniowej, przywraca mięśniom sprężystość, siłę, a w przypadku zaników, również masę,
 wzmocnia włókna mięśniowe,
 poprawia sprawność mięśni bez obciążenia organizmu ćwiczeniami fizycznymi,
 modeluje sylwetkę, rzeźbi partie mięśniowe ud, podudzi, pośladków, ramion i grzbietu.
Zastosowanie odpowiednich rękoczynów pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, inkotyczne i chłonne. Pozwala także na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyśpieszając powrót do zdrowia.

OPIS ZABIEGU:
W czasie masażu izometrycznego konieczna jest pełna współpraca między osoba masowana a masażystą, gdyż na jego komendy pacjent musi wykonywać systematyczne, izometryczne napięcie poszczególnych grup mięśni.
Masaż ten składa się z trzech etapów.
 Etap pierwszy (przygotowawczy) - obejmuje masaż klasyczny na rozluznionych mięśniach (mięśniu). Stosuje sie tu techniki, głaskania,rozcierania i ugniatania.Czas masażu wynosi 5-10 min. Zadaniem tej części masażu jest wywołanie odczynu przekrwienia mięśni i ich pobudzenie.
 Etap drugi (właściwy) - wykonuje się na napiętych maksymalnie mięśniach, masuje się szybko i energicznie według następującego schematu:
* masaż na napiętych mięśniach -stosujemy rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie (15-30s)
* czas przerwy 10-20 s. - wykonujemy delikatną wibrację.
Czas masażu 5-8min.
 Etap trzeci (końcowy) - obejmuje masaż klasyczny rozlużniający z wykorzystaniem głaskania,rozcierania,delikatnego ugniatania,wstrząsania,w czasie 5 minut, w celu zmniejszenia napięcia mięśni.
Techniki masażu izometrycznego i siła ich działania: oklepywania są słabsze, ugniatania, rozcierania (najmocniej).

Masaż izometryczny wykonywany jest w seriach 10-20 zabiegów, przeprowadzanych codziennie albo co drugi dzień. W początkowej fazie, w każdej terapii izometrycznej dochodzi do spadku obwodów. Związane jest to z szybką redukcją podściółki tłuszczowej i powolne przyrosty masy mięśniowej. W okresie późniejszym podściółka tłuszczowa przestaje ulegać redukcji w skutek adaptacji. W okresie tym mięśnie nie osiągają progu adaptacyjnego i nadal przyrastają. Obwód sumaryczny powoli wzrasta. Kres terapii tego typu wyznacza adaptacja mięśniowa i stabilizacja obwodów sumarycznych. Długość serii zabiegów przerwanej stosownie do celu w odpowiednim momencie jest indywidualnie bardzo różne. Długość zależy od stanu odczynowości organizmu, masowanej okolicy, faktu istnienia nadwagi, lokalizacji depozytów tłuszczowych, oraz skuteczności zabiegu. Masaż wykonuje się do zakończenia przyrostu obwodów, w kosmetyce jako masaż odchudzający – wykonuje się go do chwili spadku obwodów. Masaż ma wyłącznie działanie mięśniowe. Obowiązuje w nim ścisłe prowadzenie dokumentacji zabiegowej. Obwody masowanych odcinków należy mierzyć przynajmniej raz w tygodniu. Pomiar wykonuje się zawsze przed masażem.

Miejsca pomiarów:
a) udo – w stałej odległości od podstawy rzepki (biegun górny)
b) brzuch – w stałej odległości od bieguna pępka
c) ramię – w stałej odległości od wyrostka łokciowego
d) pośladek
- obustronnie na wysokości krętarzy
- jednostronnie:
- m. pośladkowy wielki: kość guziczna - krętarz
- m. pośladkowy średni mały: kość guziczna, kolec biodrowy przedni górny

Efekty możemy zobaczyć po 3 tygodniach. Na jednym zabiegu skupiamy się na jednej części ciała. Masażysta do tego typu masażu powinien mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną.

WSKAZANIA:
v Zmniejszenie obwodów tłuszczowych
v Walka z zanikami mięśniowymi
v Zwiększenie siły i masy mięśniowej
v Jako uzupełnienie treningu
v Jako uzupełnienie rehabilitacji sportowej
v leczenie niedowładów i zaników mięśniowych spowodowanych:
* długotrwałym unieruchomieniem kończyn
* porażeniem nerwów obwodowych
* zanikiem mięśni po udarach i wylewach

PRZECIWSKAZANIA:
v Niepełny zrost kostny
v Przerwanie ciągłości skóry
v Nadciśnienie
v Miesiączka
v Ciąża
v Choroby zakaźne nie wyleczone
v Choroby przenoszone przez krew (Rak,AIDS)
v Niepełny zrost kostny
v Gorączka

Masaż izometryczny nie może być wykonywany w przypadkach całkowitego braku napięcia mięśniowego lub kiedy stan chorobowy pacjenta uniemożliwia uzyskanie i utrzymanie mięśni w skurczu izometrycznym. Nadmierne wykonywanie tego typu masażu może spowodować przemęczenia mięśni i doprowadzić do kontuzji.

 
     

Gość

Wysłany: Sob 19 Cze, 2010 15:56   

Hej jak myślicie będą jakieś pytania dotyczące masażu na egzaminie??

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak