Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu cellulit
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Pią 11 Mar, 2011 18:42   cellulit

Co to jest cellulit
Pomarańczowa skórka, cellulitis, cellulit. Termin ten powstał we Francji ponad 150 lat temu i zaczął pojawiać się w anglojęzycznych publikacjach w późnych latach 60-tych XX wieku. Najbardziej znanym określeniem tego stanu jest syndrom „skórki pomarańczowej". Medycznymi odpowiednikami nazwy cellulit są: panikulopatia lub lipodystrofia. Wiele nazw, ten sam problem. Chcemy go ukryć, zamaskować, a najchętniej całkowicie się go pozbyć. To niedoskonałość skóry, nie proszony gość w organizmie, dodatkowo estetyczny dyskomfort, który niesie ze sobą wiele problemów medycznych. Dotyczy on wiele kobiet i to nie tylko tych otyłych w mniejszym stopniu mężczyzn.
Prawidłową polską nazwą jest lipodystrofia, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej połączone z występowaniem obrzękowo - włóknistych zmian tkanki podskórnej. Jednak potoczną nazwą, którą się posługujemy jest określenie-celluit.
Jak powstaje cellulit
Formowanie się cellulitu może być powodowane przez wiele czynników. Na pierwszym miejscu jest " bycie kobietą" czyli predyspozycja przenoszona z matki na córkę i przyczyny hormonalne. Problem pojawia się w okresie dojrzewania, które oznacza przejście z dzieciństwa do dorosłości. Potem może on towarzyszyć kobiecie w ciągu cyklu miesięcznego podczas którego ciało kobiety przygotowuje się do ewentualnej ciąży. Hormony "estrogeny" (ale i również nadnerczy i tarczycy). Bez wątpienia największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony -estrogeny. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii .Ponieważ powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. Efektem tego jest zwiększona przepuszczalność naczyń i powstanie miejscowego obrzęku. Obrzęk powoduje ucisk na otaczające komórki, szczególnie tłuszczowe, które są w tym momencie gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Efektem tych zaburzeń w obrębie komórek tłuszczowych jest ich powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych. Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej. Wiedząc, że główną przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z estrogenami, przestaje dziwić nas fakt, że cellulit występuje przede wszystkim u kobiet. Estrogeny są to, bowiem hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej. Odpowiedzialne są m.in. za rozwój kobiecych cech płciowych z typowym rozmieszczeniem tkanki. Inną charakterystyczną cechą związaną z hormonami jest niezależna od ilości przyjętego pokarmu produkcja tkanki tłuszczowej. Produkcja ta podlega lokalnym - miejscowym mechanizmom hormonalnym. Bardzo ważne są też są geny. To one decydują o tym, ile tłuszczu odkłada się w komórkach. Rodzimy się wyposażeni w określoną liczbę komórek tłuszczowych - adipocytów. Nie produkujemy ich z wiekiem więcej, tylko wypełniają się one zbędnym tłuszczem, który jest rezerwą energetyczną gromadzoną, gdy zjadamy więcej kalorii, niż spalamy. Jednak nie każdy tyje tak samo. Ostatnio naukowcy doszli do wniosku, że geny decydują także o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Czyli czy więcej go zatrzymujemy w organizmie, czy więcej się pozbywamy. Jednak szczupłe dziewczyny również mają cellulit. Jest to bowiem zjawisko bardziej złożone niż samo tycie.
Nadwaga spowodowana złą dietą bogatą w sól, tłuszcze i węglowodany oraz siedzący tryb życia sprzyjający stagnacji płynów w tkankach i powstawaniu obrzęków a w rezultacie skórki pomarańczowej. Złe nawyki takie jak palenie papierosów czy tez spożywanie alkoholu sprzyja uwalnianiu się hormonu stresu, a co za tym idzie powstawaniu wolnych rodników i starzeniu skóry. Również noszenie zbyt obcisłych ubrań czy tez wysokich obcasów wzmaga powstawanie cellulitu uniemożliwiając dobre pompowanie krwi i limfy od pięt w górę powodując zmiany na skórze wokół kostek. Dla powstawania cellulitu przyczyniają się również zbyt gorące kąpiele i przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych i antykoncepcyjnych.
Cellulit może powstać w każdym wieku jednak najczęściej ten problem dotyka kobiet między 30-60 rokiem życia. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. W okresie przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%.Podsumowując: cellulit dotyczy ok. 60 - 70 % kobiet/niektórzy badacze oceniają te ilość na 85 - 90 %/ Występuje w miejscach w których tkanka tłuszczowa jest najobfitsza. U kobiet to w szczególności: biodra, pośladki, brzuch, górne i boczne części ud, wewnętrzna strona kolan, ramiona, plecy w okolicy łopatek. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej i najczęściej obejmuje brzuch i kark.
Czynniki predysponujące do wystąpienia cellulitu:
1. Genetyczne:
płeć (prawie wyłącznie u kobiet)
rasa (najczęściej biała)
typ biologiczny (u kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, u kobiet o typie nordyckim lub anglosaskim – na brzuchu)
rozkład tkanki tłuszczowej, liczba, stan gotowości i czułość receptorów hormonalnych
predyspozycja do rozwoju niewydolności żylnej

2. Hormonalne (głównie nadmiar żeńskich hormonów – estrogenów)

3. Środowiskowe:
złe nawyki żywieniowe:
- nadmierne spożycie tłuszczów i węglowodanów
- nadmierna podaż soli (gromadzenie wody)
siedzący tryb życia:
- zmniejszenie masy mięśniowej na korzyść tkanki tłuszczowej
- zwiotczenie ścięgien i mięśni
- zmniejszenie wydolności pompy mięśniowej w kończynach dolnych (zastój płynów)
noszenie obcisłych ubrań (utrudnia odpływ żylny)
noszenie butów na wysokich obcasach (sprzyja dysfunkcji mięśni łydek, utrudnia odpływ żylny)
palenie papierosów (zmiany w mikrokrążeniu, wyzwala tworzenie wolnych rodników)
picie alkoholu (nasila tworzenie tłuszczu)

4. Zaburzenia emocjonalne (powodują wzrost hormonów nasilających tworzenie tłuszczu w organizmie)

5. Choroby współistniejące:
metaboliczne
hormonalne
choroby układu krążenia
choroby ginekologiczne
choroby nefrologiczne
żołądka i jelit

6. Czynniki jatrogenne (związane z leczeniem):
preparaty antykoncepcyjne
preparaty przeciwhistaminowe
preparaty przeciwtarczycowe
beta-blokery

7. Ciąża


Wyróżniamy 5 faz rozwoju cellulitu
I faza: po ujęciu skóry w fałd pojawia się niewielkiego stopnia pobruzdowanie jest to wynikiem zastoju krwi żylnej oraz następowym wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych,
II faza: pojawiają się zagłębienia/obraz "skórki pomarańczowej". W tej fazie mamy do czynienia z obrzękiem.
III faza: zagłębienia widoczne są przy napinaniu mięśni, mówimy wtedy o tzw.: samoistnym objawie "skórki pomarańczowej"
IV faza: to już brzmi bardzo groźnie - "skóra leopardzia. Obserwujemy liczne, drobne grudki, guzki. Mamy już do czynienie z nasiloną patologią dotyczącą wszystkich składowych cellulitu tzn.: naczyń żylnych, komórek tłuszczowych, tkanki łącznej.
V faza: liczne duże guzy. Całkowita patologia, zmniejszająca komfort życia ze względu na dolegliwości bólowe w miejscach zmienionych chorobowo.
Rozróżniamy 2 typy cellulitu: wodny i tłuszczowy
Wodny: spotykany u osób które nie miały wahań w wadze ich tkanka nie utraciła elastyczności. W miejscach objętych cellulitem mogą dodatkowo pojawić się rozstępy. Tkanka zmieniona jest zbita i twarda. Taki typ cellulitu występuje głównie u sportsmenek i tancerek.
Tłuszczowy: tkanka jest miękka , luźna nieprzylega ściśle do mięśni i sprawia wrażenie jak by znajdowała się między skórą a mięśniami. Jest to typ cellulitu najbardziej rozpowszechniony u kobiet a pełnoobjawowy może pojawić się gwałtownie po odchudzaniu, stosowaniu leków odwadniających oraz u osób które intensywnie uprawiały sport a teraz tego zaniechały.
Jak się pozbyć cellulitu
Walkę z cellitem należy rozpocząć jak najwcześniej, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Cellulit już na początku jest łatwy do rozpoznania. Biorąc w rękę fałd skóry i ściskając go (np. na udach czy pośladkach) sprawdzamy czy pojawią się nierówności i dołeczki. Jeżeli zauważymy taki objaw to znak ,że należy zacząć szybko działać. W takim stadiu można pozbyć się objawów ,,pomarańczowej skórki,, już po 3 miesiącach.
Wprowadzamy dietę antycellulitową
Aby wygrać z tą przypadłością koniecznie jest przestrzeganie diety . Przede wszystkim trzeba ograniczyć kalorie. Powinno się spożywać dużo owoców i warzyw bogatych w kwas ascorbinowy, pokarmy bogate w witaminę C
1. Twarda reguła: żyjemy zdrowo i lekko.
2. Dieta ta nie jest do stosowania na chwilę, a raczej jest to sposób na życie.
3. Ograniczamy znacznie słodycze i wszystkie fast foody, powodują one odkładanie się tkanki tłuszczowej.
4. Należ wyeliminować ze swojej diety wszelkie używki: kawę ogranicz do jednej dziennie, rzuć palenie papierosów.
5. Zmniejszyć używanie soli, powoduje ona obrzęki, alternatywą jest stosowanie mieszanek ziołowych typu kolendra, bazylia, estragon czy majeranek.
6. Jeść lekkostrawne potrawy typu: ryby, białe mięso, ryż, pamiętając ,że przyspieszają tempo trawienia.
7. Potrawy typu sałata, pomidory czy ziemniaki są źródłem potasu i zmniejszają obrzęki. Należy zwiększyć spożywanie szpinaku, brokułów, , papryki.
8. Jeść dużo owoców między innymi cytrusy, truskawki, kiwi, wiśnie przyswajają one witaminy i mikroelementy.
9 . Wprowadzić do swojej diety produkty bogate w witaminę B np. jajka, kiełki zbóż czy drożdże.
10. Jeść ryby, orzechy, oleje roślinne, oliwę i tzw. miękkie margaryny, są one bogate w kwasy tłuszczowe, które poprawiają metabolizm tkanek z rozwijającym się cellulitem, zapobiegają odkładaniu się tkanki, jak również przyspieszają jej spalanie.
11. Należy pić ok 2 litrów wody niegazowanej z niską zawartością sodu, wypłukuje toksyny.
12. Raz w tygodniu dobrze by było poddać organizm detoksykacji. W tym dniu powinnyśmy pić dużo płynów (soków czy też herbat ziołowych), jeść warzywa a mięso zastąpić rybą.
13. Posiłki starać się jadać regularnie 4-5 razy dziennie o stałej porze w niewielkich ilościach
14. Pić zieloną herbatę, i biała herbate, guarane i morszczyn ma działanie przyspieszające trawienie.
Bardzo ważnym składnikiem diety antycelluitowej jest błonnik. Ma on dwie postacie:
- rozpuszczalnego w wodzie, który spowalnia wchłanianie tłuszczu. Występuje w cytrusach i jabłkach oraz
- nierozpuszczalnego w wodzie, chroniącego przed zaparciami. Pokarmy w których występuje to: ciemny ryż, grube kasze.
Trzeba zadbać o prawidłową wagę. Należy jednak zrobić to z rozsądkiem. Zbyt duże wahania wagi powodują , że pojawia się cellulit . Nie należy dopuszczać do zbytniej nadwagi oraz do zbyt drastycznego odchudzania.
Kolejnym punktem jest ciąża. Trudno zahamować w tym czasie przybieranie na wadze zwłaszcza gdy ma się tendencję do tycia. Należy zaopatrzyć się w preparaty pomagające zwalczyć ten problem i stosować je kiedy tylko pojawi się ,,pomarańczowa skórka,, .Problem ten oczywiście nie dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet ale należy mieć na uwadze to iż w ciąży może wystąpić.

Domowe sposoby walki z cellulitem
Nie zawsze potrzebne są specjalistyczne zabiegi kosmetyczne w walce z cellulitem. Istnieją też skuteczne domowe sposoby zwalczania tego problemy. Musimy pamiętać o tym iż potrzebna tu będzie systematyczność i czas.
Najprostszym i skutecznym sposobem walki z cellulitem jest masaż. Masaż jest ważniejszy nawet od kosmetyków , które nanosimy na skórę. Najlepiej wykonać szorstką gąbką masować ciało na sucho przed kąpielą pod prysznicem. W tym celu można też użyć specjalnych urządzeń dołączonych do niektórych kosmetyków. Masaż powinien zaczynać się od kostek i posuwać ku górze. Należy też masować pachwiny , brzuch, biodra i pośladki. Zabieg ten usprawnia krążenie limfy oraz wygładza skórę. Podczas kąpieli warto dodać czasami szklankę soli morskiej lub olejek eteryczny. Należy pamiętać o tym aby woda nie była gorąca, ponieważ osłabia to skórę. Korzystając z prysznica należy polewać uda, pośladki, biodra, brzuch naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Dość silny strumień wody zadziała dodatkowo jako masaż. Ruchy masażu powinny być okrężne i zawierać elementy ugniatania i poszczypywania. Masaż powinien trwać około 20 minut i powinien zostać wykonany w kierunku dosercowym ( od dołu do góry). Przykładowe zdjęcia i opis masażu dołączone w prezentacji.
Po kąpieli i osuszeniu ciała należy zaaplikować preparat antycellulitowy . Ważny jest tu skład kosmetyku. Nie może zabraknąć ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego. Jest to substancja wzmacniająca kruche naczynia krwionośne, zmniejszająca przepuszczalność naczyń krwionośnych. Następnym ważnym składnikiem jest kofeina , która ma wpływ na krążenie krwi i limfy. Kofeina stymuluję również lipazę która jest niezbędna do przyśpieszania procesu spalania tłuszczów. W preparatach tych powinny znaleźć się również guarana i kakaowiec oraz algi morskie. Bardzo skuteczny jest też wyciąg z kasztanowca i L-karnityna. Dostępne są preparaty przeznaczone również do usuwania cellulitu z ud, pośladków czy brzucha niektóre z nich są wyposażone w mini masażery. Warto zastosować kosmetyki przeznaczone do stosowania w dzień i w nocy.
Kilka razy w tygodniu można wykonać peeling ze zwykłej soli kuchennej z dodatkiem oliwki. Sól złuszcza naskórek i ujędrnia skórę , pomaga pozbyć się toksyn, poprawia krążenie krwi. Oliwka działa łagodząco.
Można też zastosować peeling z fusów z kawy mielonej z dodatkiem oliwy z oliwek. Zabiegi te rewelacyjnie wygładzają skórę.
Bardzo korzystnie wpływa też peeling z cukru. Wykorzystujemy do tego celu cukier brązowy( można go zastąpić białym). Mieszamy cukier z przyprawami lub olejkiem eterycznym dodajemy 2 łyżki fusów z kawy oraz łyżkę płynnego miodu i niewielką ilość oliwy z oliwek. Peeling taki pięknie pachnie , wygładza naskórek, łagodzi podrażnienia.
Następnym zabiegiem jest nacieranie ciała cytryną i owinięcie w folię spożywczą. Sok z cytryny działa jak kwasy owocowe- wygładza naskórek.
Raz w tygodniu warto zastosować błoto z kawy rozpuszczalnej, kakao, cynamonu i balsamu. Składniki należy wymieszać i na 30 minut owinąć ciało folią. Kofeina i teobromina pomaga spalić tkankę tłuszczową, cynamon rozgrzewa ułatwia wniknięcie
składników, przyspiesza krążenie krwi , balsam działa poślizgowo dla pozostałych składników.
Uzupełnieniem tych zabiegów może być również coraz bardziej popularna aromaterapia. Wykorzystuje się tu głównie cytrusowe: pomarańczowy i grejpfrutowy, lawendowy, rozmarynowy, sandałowy .Kilka kropli olejku należy dodać do przygotowanego peelingu. Jest to oczywiście tylko urozmaicenie ponieważ żaden olejek zapachowy nie zlikwiduje cellulitu, ale taki zabieg wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie
Dostępne na rynku są również preparaty farmakologiczne w postaci tabletek. Specyfiki te przyczyniają się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i limfatycznych, poprawiają mikrokrążenie oraz przyspieszają przemianę materii. Systematycznie zażywając te preparaty można po pewnym czasie zaobserwować poprawę wyglądu skóry.W skład tych preparatów wchodzą wyciągi z roślin takich jak algi , zielona herbata, oraz witaminy , sole mineralne oraz substancje przyspieszające lipolizę. W leczeniu farmakologicznym stosuje się również preparaty w skład których wchodzą:
Metyloksantyny (kofeina, teofilina, teobromina, aminofilina) , β – sympatykomimetyki (yohimbina, fentolamina) , koenzym A, L –karnityna: destrukcja komórek tłuszczowych , krzem Ekstrakty z Centella asiatica: korzystny wpływ na mikrokrążenie ,
wyciągi z bluszczu i kasztana indyjskiego (bogate w saponiny) oraz miłorząb japoński, rutyna: uszczelniają drobne naczynia krwionośne, poprawiają odpływ żylny , jod (wolny) jak też preparaty zawierające duże ilości jodu (wodorosty): przeciwdziała gromadzeniu się tłuszczu w komórkach tłuszczowych ,flawonoidy – w preparatach miejscowych i doustnych (Detralex, Venoruton, Venescin): działanie przeciwzapalne, normalizacja przepuszczalności naczyń włosowatych, spadek lepkości krwi, zmniejszenie tworzenia wolnych rodników , pentoksyfilina: reguluje przepływ krwi w naczyniach , retinol: wzrost grubości i napięcia skóry poprzez wzrost ilości kolagenu ,algi morskie , koenzym Q ,plankton.

Gimnastyka a cellulit
W walce z Cellulitem koniecznie trzeba postawię na gimnastykę. Warto jednak wiedzieć, że sport uprawiany zbyt intensywnie wyrządzi więcej szkody niż pożytku, gdyż szybko rozwijające się mięśnie mogą uciskać na tkankę podskórną i zmniejszać jej ukrwienie zwiększając ucisk na komórki tłuszczowe uwydatniając grudki pod skórą. Najodpowiedniejsze są ćwiczenia gdzie jest połączony ruch z umiarkowanym wysiłkiem. Mogą to być codzienne spacery, jazda na rowerze, pływanie czy też taniec , jazda na rolkach czy łyżwach. Dobrze jest poświęcić pól godziny dziennie na ćwiczenia w domu. Mogą to być przysiady, skłony, wymachiwanie nóg do przodu czy też rowerek.

Oto przykładowe ćwiczenia:
Połóż się na plecach, ręce połóż pod głową. Zegnij nogi w kolanach, stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Powoli unieś tułów w kierunku kolan jak najwyżej możesz, jednak bez zbytniego forsowania organizmu. Bardzo powoli opuść tułów na podłogę.
Stań na lewej nodze, opierając jednocześnie lewą rękę na oparciu krzesła. Kolano powinno być lekko ugięte, ramiona rozluźnione. Powoli unoś i opuszczaj w bok wyprostowaną prawą nogę. Trzymaj się prosto, patrz przed siebie. Powtórz dziesięć razy, potem zmień nogę.
Połóż się na brzuchu. Dla wygody brodę oprzyj na splecionych pod głową dłoniach. Unieś wyprostowaną nogę na wysokość około 13 centymetrów nad podłogą. Wytrzymaj, licząc do dziesięciu. Opuść nogę. Powtórz 15 do 20 razy na każdą nogę
Kładziemy się na plecach, nogi ugięte w kolanach, ręce kładziemy pod głowę. Napinając mięśnie brzucha unosimy głowę, ramiona, barki, górną część łopatek . Wykonując brzuszki pamiętaj, aby łokcie były skierowane na zewnątrz i nie przyciskaj głowy do mostka.
Stajemy w lekkim rozkroku, ręce ułożone wzdłuż ciała, obciążone pół kilogramowymi ciężarkami i unosimy w bok na wysokość barków.
Stojąc w rozkroku, ręce obciążone pół kilogramowymi ciężarkami unosimy do przodu na równi z ramionami. Najpierw unosimy lewą później prawą, a na końcu obie na raz


Wśród zabiegów kosmetycznych skutecznych w walce z cellulitem można wymienić:

W cięższych przypadkach cellulitu może być potrzebna interwencja chirurga plastycznego oraz lekarza dermatologa. Panie, które są odważne mogą poddać się zabiegowi liposukcji czyli odsysaniu tłuszczu. Sama operacja nie jest zbytnio skomplikowana. Poprzez niewielkie nacięcia wprowadza się pod skórę, w miejscach nagromadzenia tłuszczu, specjalną kaniulę podłączoną do aparatu odsysającego. Cewka ta penetruje, rozdrabnia skupiska tłuszczu, wysysa go i następnie odprowadza do odpowiedniego zbiornika na zewnątrz. Zabieg trwa od 1 do 4 godzin.
Ale za nim się wybierzemy na odsysanie tłuszczu warto sięgnąć po mniej inwazyjne metody walki z cellulitem. Jest wiele metod które przywracają skórze zdrowy wygląd.
Thermage -metoda oparta na działaniu fal radiowych przywracających skórze właściwy wygląd i prawidłowe krążenie. Metoda ta nagrzewa objętościowo skórę właściwą i tkankę podskórną, równocześnie chłodząc i chroniąc naskórek. Podczas zabiegu dochodzi do ogrzania kolagenu zawartego w skórze właściwej powodując skrócenie jego włókien i odnowę struktury dzięki czemu możemy zmniejszyć obwisłość skóry. Pierwsze efekty są widoczne zaraz po zabiegu a właściwa poprawa następuje po 6 miesiącach.
Lipoliza- metoda jest nieinwazyjna i nie wymaga nawet znieczulenia. Polega na wstrzykiwaniu w modelowane okolice preparatu z fosfatydylocholiny, substancji otrzymywanej z ziaren soi. Podawanie jej do tkanki tłuszczowej powoduje rozpad trójglicerydów Zazwyczaj wystarczają 2-4 sesje.
endermologia -masaż powodujący zasysanie tkanki tłuszczowej. Zbieg ten poprawia ukrwienie tkanek i drenuje nadmiar płynów.
Cellulolipoza –elektroliza to zabieg polegający na wprowadzeniu cienkich i giętkich igieł w miejsce objęte cellulitem. Igły te wprowadza się parami pod skórę w masę tłuszczową na głębokość 4-5 mm. Elektrody są podłączone do generatora impulsów prądu. Podczas zabiegu stopniowo zwiększa się moc prądu. Na skutek podwyższenia temperatury ciała następuje wzmożenie przemiany materii i poprawa krążenia. Stymulacja włókien tkanki łącznej prowadzi do zmniejszenia , a czasem nawet do całkowitej likwidacji cellulitu.
Stymulacja mięśni – mięśnie są pobudzone bodźcowo za pomocą prądu elektrycznego, co powoduje ,że naprężają się i rozluźniają. Celem takiego leczenia jest napinanie skóry od wewnątrz.
Zabieg Jonto B.F. – w zabiegu tym wykorzystywane są prądy średniej częstotliwości. Aparat do zabiegu wyposażony jest w 7 podstawowych kart na których zaprogramowano dawkę i przebieg prądu oraz czas zabiegu. Za pomocą tego urządzenia można wyleczyć zwiotczałe części ciała oraz poprawić osłabioną tkankę łączną .
Laser- akupunktura laserowa polega na tym , że laserem ,,kłuje się,, określone punkty ciała, co pobudza przemianę materii i poprawia przepływ limfy.
Dyfuzja jonowa- jest metodą opartą na zasadzie działania kanałów jonowych. Dzięki dyfuzji jonowej następuje przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w przestrzeniach wewnątrz zewnątrzkomórkowych oraz właściwej przemiany materii.
Okłady parafinowe –stosuje się miejscowo na części ciała objęte cellulitem. Poprawiają one ukrwienie skóry i usuwają nadmiar wody z tkanki podskórnej.
Algoterapia- to metoda polegająca na kąpielach w algach bogatych w oligoelementy co powoduje eliminację toksyn. Stosowanie alg przy naświetlaniu promieniami podczerwonymi , co powoduje odprężenie organizmu i wyszczuplenie ciała.
Drenaż limfatyczny- polega na stymulacji limfy metodą ugniatania pompowania ręcznego. Limfa zaczyna wówczas płynąć szybciej, między tkankami następuje lepsza wymiana płynów , co pozwala na szybszą eliminację złogów i zanieczyszczeń.
Mechaniczny drenaż limfatyczny.-do jego przeprowadzenia wykorzystuje się nacisk. Na stopy, nogi, biodra i ramiona są nakładane ,,mankiety,, połączone przewodami powietrznymi ze specjalnym urządzeniem. Powietrze pod ciśnieniem jest pompowane przez przewody do poszczególnych mankietów , w wyniku czego uzyskuje się delikatny nacisk na skórę , to zaś powoduje odprowadzenie limfy i produktów końcowych przemiany materii.
Body wrapping -szczelne owijanie ciała. Polega na aromaterapii oraz bandażowaniu obciskającym. Przed zabiegiem należy stosować peeling. Zabieg ten można również stosować z elektroterapią.
Masaż przy użyciu specjalnej aparatury- ,,pompa ssąca,, za pomocą podciśnienia z tkanek jest odciągana limfa i zanieczyszczenia. Dzięki takiemu masażowi możliwe jest masowanie tkanki tłuszczowej głębiej położonej, między komórkami której znajdują się fibroblasty.
Jonoforeza- wpływ na kurczliwość naczyń krwionośnych, lepsza penetracja leków

Ultradźwięki- rozszerzanie naczyń krwionośnych, co zwiększa penetrację leków, działanie na degenerację komórek tłuszczowych

Termoterapia- rozszerzanie naczyń krwionośnych

Presoterapia- poprawa odpływu żylnego

Elektrolipoforeza-udział prądu o niskiej częstotliwości na eliminację komórek tłuszczowych

Endermologia- podciśnienie + masaż: stymulacja układu krążenia, limfatycznego, eliminacja toksyn, poprawa utlenowania komórek; metoda nieinwazyjna, bezpieczna, pobudza jedynie naturalne procesy w organizmie.

Mezoterapia - jest metodą niezwykle cenną także w walce z cellulitem. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu.
Krioterapia
Hydroterapia

Kąpiele morskie lub z dodatkiem alg bogatych w jod. W poprawie krążenia, dotlenieniu tkanek i umięśnieniu pośladków pomagają następujące zabiegi:
Natryski z niezbyt dużym ciśnieniem i z odległości ok. 10cm od ciała
Kąpiele w wannach z falami i mikronatryskami
Kąpiele w algach
Hydromasaże
Gimnastyka wodna

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak  - opowiadania