Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu substancje biologicznie czynne w preparatach kosmetycznych
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Pią 11 Mar, 2011 18:39   substancje biologicznie czynne w preparatach kosmetycznych

Cera dojrzała

Składniki biologicznie czynne stanowią integralną część wszelkiego rodzaju ekstraktów,
nalewek, wyciągów roślinnych tak powszechnie stosowanych w różnych produktach kosmetycznych. Związki takie jak np. flawonoidy i retinoidy oraz wiele innych wywierają wpływ na szereg procesów fizjologicznych zachodzących w skórze i odgrywają bardzo
ważną rolę w przebiegu ważnych szlaków metabolicznych. Pomimo szerokiego zastosowania
składników biologicznie aktywnych w produktach kosmetycznych, bardzo często pomijany jest problem związany z transportem przez naskórkowym tych związków.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że zdolność substancji do pokonywania bariery, jaką stanowi warstwa rogowa naskórka, w dużym stopniu determinuje jej działanie kosmetyczne. Oprócz tego ,że dana substancja wykazuje określoną aktywność biologiczną, musi także posiadać zdolność dotarcia do odpowiedniego obszaru skóry, w którym powinna działać. W zależności od właściwości substancja czynna może wybrać dwie drogi pokonywania tej bariery: drogę międzykomórkową – substancja „klucząc” pomiędzy komórkami przenika przez cement komórkowy – i drogę przez komórkową – przez cement międzykomórkowy i korneocyty, prostopadle do powierzchni skóry. Oprócz opisanej drogi możliwe jest także wnikanie substancji przez przydatki skórne, które jednak stanowi niewielką część powierzchni skóry, w związku z czym droga ta ma niewielki udział w procesie przenikania składników kosmetycznych przez warstwę rogową naskórka. Proces transportu przez naskórkowego substancji egzogennych jest procesem bardzo złożony i skomplikowanym, zależnym od bardzo wielu czynników. Znaczenie bardzo istotne odgrywają tutaj tzw. czynniki biologiczne, charakterystyczne dla danej osoby, takie jak grubość i stopień uwodnienia skóry, wiek, czynność układu krwionośnego, metabolizm i ogólny stan skóry. Nie bez znaczenia pozostają także czynniki fizyczne, takie jak klimat, w którym żyje dana osoba, i panująca tam temperatura. Czynnikiem, od którego w dużej mierze zależy przebieg transportu przez naskórkowego są również właściwości fizykochemiczne samej substancji
czynnej. Elementem ograniczającym proces wnikania substancji w skórę jest jej masa cząsteczkowa. Czynnikiem wykazującym istotny wpływ na szybkość wnikania substancji
do warstwy rogowej naskórka jest różnica pomiędzy stężeniem tej substancji w bazie,
która została zaaplikowana na skórę, a jej stężeniem w warstwie rogowej. Należy jednak również pamiętać o tym, jak istotną rolę pełni w tymże procesie skład bazy kosmetycznej. Jednym słowem – w jakim stopniu obecność określonych związków w tak skomplikowanej mieszaninie jaką jest kosmetyk, może przyspieszać lub spowalniać wnikanie w skórę zawartych w nim substancji czynnych.

Pielęgnacja cery dojrzałej

Cera dojrzała to skóra na której widać objawy upływającego czasu. Problem ten pojawia się u osób w różnym wieku, najczęściej jednak pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. U każdej z osób poszczególne cechy starzenia się skóry występują w różnej kolejności. Dla cery dojrzałej typowe są zmarszczki (wyraźniejsze zmarszczki mimiczne) i znaczna utrata wiotkości (mniejsza elastyczność). Zmienia się kolor, pojawiają się plamy przebarwieniowe i liczne teleangiektazje, a także różnego rodzaju wypryski. O wglądzie skóry, poza indywidualnymi skłonnościami, decydują również odrębności rasowe. Słońce bardzo szkodzi dojrzałej cerze, ponieważ znacznie nadwyręża jej możliwości obronne. Ten rodzaj skóry nie lubi agresywnych kosmetyków, niewłaściwie dobranych, a także czynników powodujących odwodnienie. Skóra dojrzała wymaga łagodnych kosmetyków zawierających aktywne składniki, które mogą potencjalnie przywrócić jej utracony blask.

Substancje biologicznie czynne stosowane w kosmetykach do cery dojrzałej

Algi (glony) to wodne organizmy jedno - lub wielokomórkowe, najczęściej samożywne i o bardzo zróżnicowanej wielkości: od kilku milimetrów (mikroalgi) do bardzo rozłożystych, kilkumetrowych plech (makroalgi-wodorosty).
Znanych jest ponad 20 000 gatunków glonów, z których w kosmetyce zastosowanie znalazło około 40. Są wydobywane z dna mórz lub hodowane u wybrzeży Bretanii, Japonii i Hawajów.
Są niezwykle bogate w substancje aktywne i zawierają duże ilości:

* protein zawierających takie aminokwasy, jak: alanina, aspargina, glicyna, lizyna, seryna;
* polisacharydów: karagen, fukoidyna, laminaryna, kwas alginowy;
* mukopolisacharydów: kwas hialuronowy, siarczan chondroityny;
* alkoholi: manitol i sorbitol;
* witamin: A, B1, B2, B5, B6, B12, C;
* makro- i mikroelementów: wapń, jod, brom, żelazo, magnez, miedź, cynk, mangan;
* tłuszczy zawierających wysokonienasycone kwasy tłuszczowe serii omega-3, w tym kwas gamma-linolenowy (GLA);
* polifenoli;
* pigmentów: chlorofil, fukoksantyna, zeaksantyna,

Algi są doskonałym surowcem kosmetycznym o cennych właściwościach odżywczych i regenerujących skórę. Zaopatrując ją w witaminy, aminokwasy, elementy śladowe, proteiny i składniki mineralne, regenerują tkanki i komórki i zapewniają jej prawidłowe nawilżenie.
Cytoplazma wypełniająca komórki glonów ma skład zbliżony do plazmy ludzkich komórek, stąd są one bardzo łatwo przyswajalne przez organizm człowieka i wykazują wyjątkową biozgodność ze skórą. Substancje czynne mają dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej, a szczególnie mikroelementy, które w algach występują w formie łatwo przyswajalnych biokompleksów i i związków metaloorganicznych z polisacharydami.

Algi są stosowane w produktach pielęgnacyjnych do twarzy, ciała i włosów, które dzięki ich zawartości wykazują następujące właściwości pielęgnacyjne:

* antyoksydacyjne i antyrodnikowe - opóźniają procesy starzenia;
* przeciwzapalne;
* koją i łagodzą podrażnienia wywołane np. działaniem promieni słonecznych, środków myjących, goleniem czy depilacją, ;
* wzmacniają ściany naczyń krwionośnych;
* poprawiają ukrwienie i likwidują zaburzenia krążenia;
* regenerują i stymulują odnowę uszkodzonego naskórka;
* aktywizują procesy zachodzące w skórze, poprawiają jej koloryt;
* wyszczuplają (redukują tłuszcz w tkance podskórnej) i detoksykują - preparaty antycellulitowe;
* silnie nawilżają - tworzą ochronny film na powierzchni naskórka, dzięki czemu ograniczają TEWL;
* napinają (działanie liftingujące) i ujędrniają skórę;
* regulują naturalną równowagę i wzmacniają lipidową barierę ochronną skóry;
* oczyszczają i rozjaśniają cerę;
* działają bakteriostatycznie, antybakteryjnie i regulują pracę gruczołów łojowych;
* mają zdolność oczyszczania skóry i wchłaniania łoju;
Alginat to naturalny polisacharyd w postaci soli sodowej kwasu alginowego
pozyskiwany z alg brunatnych.
Kwas alginowy, który jest zbudowany jest z kwasu mannuronowego i guluronowego działa na skórę odmładzająco, immunostymulująco, nawilżająco i regenerująco oraz ma zdolność wiązania toksyn. Stymuluje ponadto przemianę materii, usuwa złogi tłuszczu i poprawia krążenie.
Dzięki zdolności do tworzenia z wodą roztworu koloidowego w postaci żelu, alginat jest doskonałym, niekomedogennym środkiem zagęszczającym i stabilizującym emulsje typu OW. Może stanowić również bazę do tworzenia żelowych maseczek do twarzy.
Preparaty kosmetyczne zawierające alginat przeznaczone do pielęgnacji skóry i włosów, pozostawiają na powierzchni nieokluzyjny (nie ograniczający respiracji) film o właściwościach ochronnych i nawilżających.

Właściwości kosmetyczne:
*nawilża oraz chroni skórę i włosy przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych;
*poprawia ukrwienie skóry i jej aktywność metaboliczną;
*redukuje tkankę tłuszczową;
*redukuje zaczerwienienia i podrażnienia;
*działa immunostymulująco, czyli aktywizuje system obronny skóry;
*działa detoksykująco;
* jest źródłem ważnych, bezpiecznych i łatwo przyswajalnych dla skóry substancji odżywczych;
* napina i ujędrnia skórę - efekt liftingujący;
*działa antyoksydacyjnie

Karagenian to naturalny polisacharyd uzyskiwany na drodze wodnej ekstrakcji plechy krasnorostu Chrząstnicy kędzierzawej występującej w chłodnych wodach oceanu Atlantyckiego.
Ten złożony węglowodan pełni w algach rolę podobną do kolagenu w tkankach zwierzęcych i należy do grupy bardzo cenionych składników kosmetycznych zaliczanych do "przyjaznych dla skóry".
Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe karagenian stosowany zewnętrznie pomaga zachować optymalny stopień wilgotności warstwy rogowej naskórka. Dzięki powinowactwu do protein skóry i włosów chroni warstwę epidermy w skórze i keratynę we włosach.
Jest doskonałym składnikiem preparatów kondycjonujących suche i zniszczone włosy bez efektu nadmiernego obciążenia.
Posiada zdolność do tworzenia kompleksów z proteinami o działaniu przyspieszającym procesy gojenia mikrourazów oraz poprawiających elastyczność skóry.
Składnik ten reguluje lepkość w preparatach kosmetycznych, jest stabilizatorem i spoiwem emulsji.


Właściwości kosmetyczne:
*silnie nawilżające dzięki zdolności do tworzenia filmu ochronnego na powierzchni skóry ograniczającego TEWL;
*rewitalizujące suchą i zniszczoną skórę;
*przeciwzapalne;
*przyspieszające procesy gojenia uszkodzonego naskórka;
*napinające i ujędrniające skórę - efekt liftingujący;
*uelastyczniające;

Beta-glukan drożdżowy jest biologicznie aktywnym polisacharydem należącym do grupy glukanów typu beta -(1-->3), czyli o strukturze potrójnej helisy, pozyskiwanym ze ścianek drożdży piekarskich .
Ten gatunek drożdży jest bardzo cennym źródłem tego typu glukanów, które wykazują silniejszą niż pozostałe glukany aktywność biologiczną. Wiele ekstraktów roślinnych i grzybowych, mających długą tradycję stosowania w fitoterapii, działanie swe zawdzięcza właśnie zawartym w nich glukanom.
Glukany wpływają m.in. gojąco na podrażnienia i mikrourazy skóry, zmniejszają jej szorstkość, wysuszenie i zaczerwienienie. Wzmacniają pokrywę skórną, zwiększając jej elastyczność oraz pubudzają syntezę kolagenu zmniejszając w efekcie ilość i głębokość zmarszczek.
Beta-glukan jest immunostymulatorem czyli substancją, która uaktywnia i wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry

Właściwości kosmetyczne beta-glukanu drożdżowego:
*wzmacnia mechanizmy obronne skóry;
* chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV;
* przyspiesza gojenie podrażnień i mikrourazów skóry;
* poprawia stopień nawilżenia skóry;
* redukuje zmarszczki płytkie i spłyca głębokie;
* zwiększa elastyczność i napięcie skóry;
* poprawia jej koloryt

Suchy ekstrakt z pestek owocu winorośli właściwej
Naturalny ekstrakt z nasion czerwonych winogron z wysoką zawartością biologicznie aktywnych flawonoidów - oligomerycznych proantycyjanidyn (OPC), stanowi źródło naturalnych przeciwutleniaczy.
Procyjanidyny zawarte w winogronach są związkami wykazującymi silną aktywność przeciwutleniającą i wyjątkową zdolność usuwania wolnych rodników. Wykazują także silną aktywność hamującą wobec kolagenazy, elastazy, hialuronidazy i ß-glukuronidazy, wszystkich enzymów związanych z degradacją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a tym samym chroni skórę przed utratą jędrności i przedwczesnymi zmarszczkami.
Ekstrakt działa również wzmacniająco na naczynia krwionośne - skutecznie pielęgnuje cerę naczynkową oraz poprawia mikrokrążenie krwi w komórkach skóry.
Jest także pomocny, dzięki zawartości kwasów owocowych, w pielęgnacji cery tłustej, albowiem redukuje nadmierne wydzielanie sebum.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z pestek winogron:
*chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
* chroni skórę przed promieniowaniem UVB;
*zapobiega przebarwieniom posłonecznym;
*łagodzi skutki poparzeń słonecznych;
*wzmacnia włókna kolagenu i elastyny- wzrost jędrności i elastyczności skóry;
*polepsza mikrokrążenie - profilaktyka cellulitu;
*wzmacnia naczynia włosowate skóry - profilaktyka obrzęków i cieni pod oczami; pielęgnacja cery naczynkowej;
*działa miejscowo przeciwzapalne i przeciwbakteryjne - przyspieszone gojenie drobnych otarć i zadrapań naskórka;
*działa nawilżająco;
*stymuluje powstawanie nowych komórek mieszków włosowych (wzrost i odrost włosów);
*wzbudza anagen mieszków włosowych (odrost włosów).

Suchy ekstrakt z liści i kwiatów czerwonej koniczyny

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z czerwonej koniczyny:
*działa antyoksydacyjnie;
*stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny - wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry;
*ujędrnia skórę twarzy i biustu;
*hamuje działanie metaloproteinaz np. kolagenezy rozkładającej włókna kolagenowe skóry;
*chroni skórę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB;
*stymuluje syntezę kwasu hialuronowego - wzrost nawilżenia i napięcia skóry;
*działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie- przyspiesza gojenie podrażnień;
*reguluje nadmierne wydzielanie łoju oraz zmniejsza rozszerzone pory.


Suchy ekstrakt z kory sosny nadmorskiej
Pine bark jest najsilniejszym ze znanych antyoksydantów pochodzenia roślinnego, silniejszym od witaminy E, witaminy C czy koenzymu Q10. Jest w stanie zregenerować nieaktywną witaminę C i ochronić witaminę E przed utlenieniem przedłużając okres działania obu związków w organizmie.
Zawiera 40 biologicznie czynnych flawonoidów, w tym proantocyjanidyny.
Wykazują silną aktywność przeciwutleniającą i wyjątkową zdolność usuwania wolnych rodników ponadtlenkowych i nadtlenkowych oraz likwidowania tlenku azotu, kwasu podchlorawego i bardzo toksycznego nadazotanu.
Pycnogenol obecny w Pine bark jest doskonale wchłaniany przez skórę oraz posiada wysokie powinowactwo do białek budujących skórę czyli kolagenu i elastyny.
Wykazuje silną aktywność hamującą wobec kolagenazy, elastazy, hialuronidazy i ß-glukuronidazy, wszystkich enzymów związanych z degradacją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a tym samym chroni skórę przed utratą jędrności i przedwczesnymi zmarszczkami.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z Pine bark:
*chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*zapobiega przebarwieniom posłonecznym;
*łagodzi skutki poparzeń słonecznych;
*wzmacnia włókna kolagenu i elastyny- wzrost jędrności i elastyczności skóry;
*polepsza mikrokrążenie - profilaktyka cellulitu;
*wzmacnia naczynia włosowate skóry - profilaktyka obrzęków i cieni pod oczami; pielęgnacja cery naczynkowej;
*działa miejscowo przeciwzapalne i przeciwbakteryjne - przyspieszone gojenie drobnych otarć i zadrapań naskórka.

Suchy ekstrakt z liści rozmarynu lekarskiego
Rozmaryn jest wiecznie zielonym krzewem o aromatycznych liściach.
Dzięki obecności kwasu karnozowego i karnozolu - diterpenów trójcyklicznych występujących wyłącznie w rozmarynie i odpowiadających za ponad 90% jego ogólnej zdolności przeciwutleniającej - ekstrakt jest silnym przeciwutleniaczem.
Ponadto, dzięki obecności związków terpenowych (karnozol, kwas karnozolowy, rozmanol, kwas rozmanolowy, difenol rozmarynowy czy kwas ursolowy), wykazuje działanie pobudzające krążenie, jest więc bardzo dobrym i wspomagającym dodatkiem do preparatów anty-cellulit. Zawarty w rozmarynie kwas ursolowy i kwas oleanowy wykazują pozytywny wpływ na barierę ochronną skóry i ograniczają przeznaskórkową utratę wody, a także stymulują rozwój kolagenu. Kwas rozmarynowy natomiast wykazuje wysoką biozgodność oraz bardzo dobrą przenikalność przez naskórek (wyższa z roztworów alkoholowych niż wodnych).

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z rozmarynu:
*przeciwzapalne i antybakteryjne;
*pobudzające krążenie krwi;
*odświeżające i dezynfekujące;
*ujędrniające;
*przeciwzmarszczkowe - stymuluje syntezę kolagenu;
*antyoksydacyjne;
*wzmacnia i odżywia cebulki włosów;
*pobudza porost włosów oraz nadaje im połysk;
*działa przeciwłupieżowo

Suchy ekstrakt z ziaren soi owłosionej
Izoflawony należą do grupy fitohormonów, czyli substancji regulujących wzrost i dojrzewanie roślinoraz fitoestrogenów, czyli substancji pochodzenia roślinnego, które wykazują aktywność estrogenową lecz same nie są estrogenami. Związki te mają bardzo podobny do naturalnych estrogenów człowieka wpływ na skórę, lecz działają znacznie słabiej. Dzięki specyficznej budowie chemicznej wiążą się z receptorem estrogenowym w skórze.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z soi:
*stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny - wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry;
*hamują działanie metaloproteinaz np. kolagenezy rozkładającej włókna kolagenowe skóry;
*chroni skórę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB
*stymuluje syntezę kwasu hialuronowego - wzrost nawilżenia i napięcia skóry;
* poszerza naczynia krwionośne - skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona i w efekcie następuje poprawa jej kolorytu;
*działa przeciwzapalnie i gojąco - przyspiesza leczenie ran i podrażnień poretinoidowych;
*rozjaśnia przebarwienia;
*reguluje nadmierne wydzielanie łoju oraz zmniejsza rozszerzone pory.

Koenzym Q10 to naturalny związek występujący w prawie wszystkich żywych organizmach.
Podobnie jak witaminy jest niezbędny w funkcjonowaniu komórek, jednak w odróżnieniu od witamin, które muszą być dostarczane wraz z pokarmem lub w postaci preparatów, jego synteza zachodzi w organizmie, z prostych związków z pokarmu pochodzenia zwierzęcego.
Koenzym Q10 bierze udział w dostarczaniu komórkom koniecznej do życia energii wytwarzanej w trakcie utleniania biologicznego. Jest ponadto jednym z ważniejszych antyoksydantów lipidowych, który zapobiega generacji wolnych rodników oraz powoduje regenerację witaminy E (tokoferolu) - innego silnego antyoksydanta lipofilowego. Bez niego regeneracja tokoferolu przebiegałaby bardzo wolno.
Największe stężenie koenzymu Q10 występuje w sercu, wątrobie i nerkach, w skórze natomiast jego zawartość jest stosunkowo niewielka, ze stężeniem w naskórku 10-krotnie większym niż w skórze właściwej.. Na obniżenie zawartości koenzymu Q10 mają również wpływ czynniki zewnętrzne takie jak: nieodpowiednia dieta, promieniowanie UV, choroby, niektóre leki, nadmierne spożywanie alkoholu, zatrucia, zakażenia. A ponieważ skóra jest ostatnia w kolejce po witaminy i składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, stąd i zawartość koenzymu Q10 drastycznie się w niej obniża, co skutkuje osłabieniem jej funkcji , spowolnieniem procesów odnowy komórkowej i pojawieniem się zmarszczek.
Liczne badania naukowe potwierdziły skuteczność koenzymu Q10 w zapobieganiu procesu starzenia się skóry oraz zasadność i efektywność miejscowego stosowania go w postaci kremów aplikowanych na skórę.

Szczególne właściwości kosmetyczne ubichinonu polegają na:
*działaniu antyoksydacyjnym - chroni komórki skóry przed działaniem promieniowania UVA oraz pomaga w usuwaniu zniszczeń spowodowanych działaniem wolnych rodników;
*opóźnianiu starzenia się fibroblastów (komórki występujące w warstwie skóry właściwej), które są odpowiedzialne za produkcję białka i elastyny, czyli dwóch białek nadających skórze elastyczność i jędrność. Efektem zmniejszenia liczby i sprawności fibroblastów jest pojawienie się zmarszczek;
*powstrzymywaniu utraty kwasu hialuronowego, który spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka, który dzięki temu staje się gładki, jędrny i elastyczny;
*chroni przed wywołanym przez UVA rozpadem kolagenu, który jest głównym białkiem budulcowym skóry decydującym jej o młodym, czyli pozbawionym zmarszczek, wyglądzie.

Koenzym Q10 bardzo dobrze przenika do żywych komórek naskórka, jest biozgodny, nie powoduje efektów ubocznych w postaci pieczenia czy podrażnienia (jak np. retinoidy), dzięki czemu nadaje się także do pielęgnacji cer wrażliwych. Zastosowany w postaci preparatu kosmetycznego jest foto - i termostabilny.
Z uwagi na tak liczne i cenne właściwości przeciwstarzeniowe i odmładzające ubichinonu bywa on określany mianem "eliksiru młodości".

Efekty stosowania koenzymu Q10:
*zanik drobnych i spłycenie głębokich zmarszczek;
*wzrost nawilżenia i elastyczności skóry;
*rozjaśnienie przebarwień i poprawienie kolorytu skóry;
*zwiększenie jędrności i odpowiedniego napięcia skóry, która uzyskuje młody wygląd.
Witamina A w postaci retinolu, czyli głównej formy witaminy A w czystej i bardzo stabilnej postaci, która użyta w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, wykazując bardzo efektywne działanie regulujące, przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe i odmładzające.
Właściwości kosmetyczne i efekty działania retinolu:
Przeciwstarzeniowe i odmładzające
*stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek, w tym zmarszczek głębokich oraz tzw. kurzych łapek wokół oczu i zmarszczek mimicznych a także wzrostem gęstości, jędrności i elastyczności skóry;
* reperuje i odbudowuje zniszczone pod wpływem promieniowania UV włókna kolagenowe i elastynowe - w efekcie następuje ogólne pogrubienie i renowacja skóry;
* nie tylko wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, ale również wykazuje silną aktywność hamującą wobec kolagenozy i elastazy - enzymów związanych z degradacją kolagenu i elastyny, a tym samym chroni skórę przed utratą jędrności i przedwczesnymi zmarszczkami;
* stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze właściwej i naskórku, którego ilość spada wraz z wiekiem i który jest odpowiedzialny za prawidłowe nawodnienie komórek skóry- w efekcie skóra staje się jedwabiście gładka i sprężysta;
* stymuluje produkcję fibryliny (ważnego białka obecnego w połączeniu skórno-naskórkowym {dermal-epidermal junction, DEJ} oraz będącego obok elastyny głównym włóknem odpowiedzialnym za elastyczność skory) - w efekcie zmarszczki ulegają spłyceniu, owal twarzy ulega podniesieniu i odmłodzeniu, skóra zyskuję na jędrności;
*stymuluje angiogenezę (powstawanie nowych naczynek krwionośnych) w warstwie brodawkowatej skóry właściwej - w efekcie skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona oraz napięta i sprężysta o pięknym zdrowym kolorycie;
*stymuluje i normalizuje proces odnowy zrogowaciałego i uszkodzonego przez działanie słońca naskórka - w efekcie skóra staje się gładka i miękka;
*wzmacnia funkcje ochronne naskórka oraz zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL) - w efekcie dobrze nawodniony naskórek staje się gładki, jędrny, sprężysty i elastyczny. Skóra wygląda lepiej, zdrowiej i młodziej;
*chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia skóry (degradacja kolagenu, elastyny i fibryliny);
*stymuluje naturalne mechanizmy chroniące skórę przed działaniem słońca oraz zwiększa odporność i procesy gojenia skóry;
* normalizuje pracę gruczołów łojowych - poprawia gospodarkę lipidami skóry suchej i tłustej
depigmentacyjne
* zmniejsza rozmiar melanocytów oraz redukuje ilości melaniny - barwnika skóry, który produkowany w nadmiarze powoduje tworzenie niepożądanych przebarwień - w efekcie znacznie redukuje (czas kuracji min. 6 miesięcy) posłoneczne i hormonalne przebarwienia;
*redukuje również przebarwienia pozapalne, np. przebarwienia potrądzikowe

Witamina C, czyli kwas L(+)-askorbinowy to niskocząsteczkowy związek o ogromnym znaczeniu dla organizmu. Jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Jej różnokierunkowe działanie sprawia, że jest nieodzowna w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Przede wszystkim wpływa na wytwarzanie kolagenu, z którego jest produkowana tkanka łączna. Ułatwia gojenie się ran, złamań, hamuje tworzenie się sińców, powstawanie krwotoków i krwawień dziąseł.
Jest najważniejszym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym w środowisku wodnym ludzkiego organizmu. Potrafi redukować tak groźne dla komórek formy tlenu jak: tlen singletowy, aninonorodnik ponadtlenkowy i rodnik wodorotlenowy.
Witamina C działa synergistycznie z witaminą E, która po zetknięciu z wolnym rodnikami wiąże je i neutralizuje. W wyniku tego procesu jej cząsteczki jednak ulegają rozkładowi i tracą swoją aktywność. Natomiast witamina C po związaniu z wolnymi rodnikami nie ulega rozpadowi. Przekształca się w kwas dehydroaskorbinowy, który w procesie redukcji ponownie wraca do formy kwasu askorbinowego. Witamina C jest na tyle aktywna, że regeneruje się sama a także dzięki niej następuje regeneracja witaminy E. Dlatego tez zestawienie obu tych witamin jest doskonałe w walce z niszczącymi rodnikami.
Naturalna witamina E w bazie oleju sojowego w postaci zestawu wszystkich tokoferoli: d-alpha, d-beta, d-gamma i d-delta. Taka postać witaminy działa silniej i efektywniej niż ich odpowiednik apteczny - alfa-tokoferol zwany też witaminą E.
Witamina E jest określana mianem witaminy płodności ( z gec. tokos- pród, pheros - nieść) i witaminy młodości. Głównymi jej naturalnymi źródłami są świeże warzywa, oleje roślinne, zboża i orzechy. W organizmach zwierzęcych pełni rolę przeciwutleniacza chroniącego przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu, a w skórze ludzkiej jest przeważającym fizjologicznym antyoksydantem bariery skórnej.
Z uwagi na silne właściwości przeciwutleniające jest stosowana także w celu ochrony fazy tłuszczowej preparatu kosmetycznego przed degradacją spowodowana czynnikami fizycznymi - światłem, podwyższona temperaturą, oraz chemicznymi - tlenem z powietrza, wolnymi rodnikami. Zadaniem witaminy E jest opóźnienie procesu jełczenia (oksydacji) fazy tłuszczowej kosmetyku podczas jego przechowywania i użytkowania.

Właściwości kosmetyczne witaminy E:
*fotoochronne - zmniejsza skutki nadmiernej ekspozycji na słońce w postaci rumienia i obrzęku;
*zmniejsza wrażliwość na UV;
*hamuje procesy fotostarzenia się skóry;
*działa ochronnie na warstwę tłuszczową naskórka;
*poprawia ukrwienie skóry;
*wzmacnia tkankę łączną;
*poprawia gospodarkę wodną naskórka oraz powoduje wzrost jego miękkości i elastyczności;
*przyspiesza gojenie oparzeń oraz wygładza blizny;
*wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz trądziku;
*zapobiega powstawaniu przebarwień
Suchy ekstrakt z arbuza zwyczajnego uzyskany w wyniku procesu suszenia rozpyłowego wyselekcjonowanych, świeżych owoców arbuza. Proces koncentracji i suszenia odbywa się w odpowiednio niskiej temperaturze, dzięki czemu ekstrakt zachowuje wszystkie składniki aktywne oraz kolor i zapach świeżych owoców.
Sok z arbuza zawiera aż 92% wody, ale także wiele cennych składników o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym i przeciwzmarszczkowym. Współczesne badania potwierdzają dobroczynny wpływ tego owocu na zdrowie i urodę, a szczególnie właściwości wzmacniające naturalne mechanizmy obronne organizmu do walki z wolnymi rodnikami. Sok zawiera magnez, kwas foliowy, beta karoten oraz witaminy B2, B6 oraz C. Jednak najcenniejszymi składnikami obecnymi w arbuzie są antyoksydanty glutation i likopen - bardzo silny antyoksydant, z grupy karotenoidów, obecny w czerwonych owocach i warzywach. Ich obecność sprawia, iż stosowany w kosmetykach ekstrakt z arbuza zapobiega fragmentacji DNA w fibroblastach i keratynocytach, chroni ważne składniki komórki przed działaniem promieni UV i zmniejsza ryzyko wystąpienia rumienia po nadmiernej ekspozycji na słońce.
Ekstrakt jest także doskonałym składnikiem maseczek na skórę o działaniu zmiękczającym, nawilżającym, przeciwzmarszczkowym, tonizującym i ściągającym. Pomaga także przy leczeniu stanów zapalnych skóry i zajadów.

Suchy ekstrakt z owocu cytryny zwyczajnej uzyskany w wyniku procesu suszenia rozpyłowego wyselekcjonowanych, świeżych owoców cytryny.
Jej kwaśny sok zawiera wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie i urodę w postaci witamin - C, B1, B2, prowitamina A, biotyna, kwas foliowy, ryboflawina, niacyna oraz minerałów (głównie potas) i kwasów organicznych. Składniki te wykazują działanie antyoksydacyjne, odżywcze i przeciwzmarszczkowe. Szczególnie cenne w pielęgnacji skóry są witamina C oraz kwas organiczny w postaci kwasu cytrynowego (ok. 5%). Witamina C, której cytryna zawiera duże ilości (31 mg na 100 gr) to jeden z najskuteczniejszych antyutleniaczy, który walczy z wolnymi rodnikami, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, a tym samym zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia jej elastyczność i spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe. Flawonoid rutyna zawarty w cytrynie wykazuje właściwości antyoksydacyjne, uszczelniające naczynia krwionośne i przeciwwysiękowe. Zapobiega powstawaniu niektórych wysoce reaktywnych wolnych rodników oraz spowalnia utlenianie witaminy C i tym samym przedłuża jej działanie.
Kwas cytrynowy należy do grupy hydroksylowych kwasów organicznych (AHA) działających na warstwę rogową naskórka i redukujących jego nadmierne rogowacenie.
Mechanizm działania tego kwasu polega na rozluźnieniu wiązań korneocytów (martwe komórki tworzące warstwę rogową naskórka), co doprowadza do złuszczania zewnętrznej warstwy rogowej. Warstwa rogowa staje się cieńsza, bardziej elastyczna i nawilżona, a skóra dzięki temu ulega odświeżeniu, wygładzeniu, poprawia się jej koloryt.
Redukując rogowacenie i zabezpieczając przed zapychaniem mieszków włosowych ekstrakt z cytryny jest także pomocny w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu cytryny:

*działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*aktywuje procesy regeneracji i odnowy skóry;
*nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry;
*odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się;
*działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory;
*wspomaga gojenie trądzikowych stanów zapalnych;
*rozjaśnia koloryt skóry - rozjaśnienie przebarwień posłonecznych i pozapalnych;ziała przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie
Suchy ekstrakt z owocu mango uzyskany w wyniku procesu suszenia rozpyłowego wyselekcjonowanych, świeżych owoców mango.
Pyszny, aromatyczny owoc mango zawiera wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie i urodę w postaci witamin, flawonoidów, polifenoli, minerałów i karotenoidów. Składniki te wykazują działanie antyoksydacyjne, odżywcze i przeciwzmarszczkowe. Szczególnie cenne w pielęgnacji skóry są witamina C i karotenoidy. Witamina C to jeden z najskuteczniejszych antyutleniaczy, który walczy z wolnymi rodnikami, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, a tym samym zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia jej elastyczność i spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe. Karotenoidy normalizują grubość i strukturę warstwy rogowej naskórka co prowadzi do wzmocnienia jego funkcji ochronnej i zmniejszenia TEWL. Poprawiają stan tkanki łącznej skóry właściwej, a tym samym skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna oraz zmniejsza się ilość zmarszczek. Karotenoidy pochłaniają nadmiar promieniowania UV, wiążą wolne rodniki i nadają skórze ładny koloryt.
Aktywne substancje w postaci cukrów i minerałów czynią ekstrakt z mango doskonałym surowcem przeznaczonym do pielęgnacji skóry i włosów o działaniu nawilżającym i kondycjonującym.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu mango:

*działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień;
*nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry;
*odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się;
*działa przeciwzapalnie i delikatnie ściągająco;
*poprawia ukrwienie i koloryt skóry;
Suchy ekstrakt z owocu granatowca właściwego uzyskany w wyniku procesu suszenia rozpyłowego wyselekcjonowanych, świeżych owoców granatu. Proces koncentracji i suszenia odbywa się w odpowiednio niskiej temperaturze, dzięki czemu ekstrakt zachowuje wszystkie składniki aktywne oraz kolor i zapach świeżych owoców..
Sok z granatu zawiera wiele cennych składników o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym i przeciwzmarszczkowym. Hipokrates zalecał go na dolegliwości żołądkowe, dyzenterię i kaszel, a królowa Kleopatra i Helena Trojańska, świadome dobroczynnego wpływu owoców na urodę, spożywały je w obficie.
Współczesne badania potwierdzają dobroczynny wpływ tego owocu na zdrowie i urodę, a szczególnie właściwości wzmacniające naturalne mechanizmy obronne organizmu do walki z wolnymi rodnikami.
Najcenniejszymi składnikami obecnymi w granacie są kwasy elagowy i ursolowy, polifenole, antocyjany, witaminy - a szczególnie witamina C -, kwasy organiczne , składniki mineralne i taniny. Kwas elagowy ma właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia ściany komórek w efekcie czego są odporniejsze na inwazję wolnych rodników i utratę wody oraz chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Kwas ursolowy jest to związek o bardzo cennych właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, przeciwnowotworowych (chroni przed rakiem skóry), przeciwwirusowych i antybakteryjnych. Podobnie jak kwas elagowy jest przeciwutleniaczem. Przyspiesza regenerację skóry zniszczonej przez promienie ultrafioletowe, działa przeciwobrzękowo. Chroni przed powstawaniem zmarszczek, spłyca już istniejące, wybiela plamy starcze oraz poprawia strukturę kolagenu skóry, przez co zwiększa jej sprężystość.
Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu granatu:

*działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień;
* stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny, w efekcie czego następuje wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry;
*nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry;
*odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się;
*działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory;
*działa przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie;
*wspomaga gojenie trądzikowych stanów zapalnych;
*poprawia ukrwienie i koloryt skóry;
Suchy ekstrakt z owocu truskawki ogrodowej uzyskany w wyniku procesu suszenia rozpyłowego wyselekcjonowanych, świeżych owoców truskawki. Jej pyszny, aromatyczny sok zawiera wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie i urodę w postaci witamin, flawonoidów, polifenoli, minerałów i kwasów organicznych. Składniki te wykazują działanie antyoksydacyjne, odżywcze i przeciwzmarszczkowe. Szczególnie cenne w pielęgnacji skóry są witamina C, kwas elagowy, antocyjany, katechiny i kwercetyna..

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owocu truskawki:

*działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień;
*nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry;
*odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się;
*działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory;
*działa przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie;
*wspomaga gojenie trądzikowych stanów zapalnych;
*poprawia ukrwienie i koloryt skóry;
Suchy ekstrakt z liści oliwki europejskiej
Drzewa oliwne hodowane są w basenie morza śródziemnego, głownie dla owoców jakie wytwarzają - potocznie zwanych oliwkami, z których tłoczy się niezwykle cenny i odżywczy olej.
Główny składnik ekstraktu to gorzki monoterpen glikozydowy i najsilniejszy składnik aktywny w liściu oliwnym. Wykazuje wyjątkowo mocne działanie antybakteryjne (bakterie gram ujemne i dodatnie), przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W kosmetyce, ekstrakt z liści oliwki znajduje szerokie zastosowanie, począwszy od preparatów o właściwościach zabliźniających, do kosmetyków przeznaczonych dla skóry zniszczonej na skutek promieniowania UV. Właściwości te wynikają z obecności flawonoidów i kwasu oleinowego, działających stymulująco i regulująco na tkankę łączną. Ekstrakt wykazuje także działanie przeciwobrzękowe i zmniejszające sine obrzęki pod oczami

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z liści oliwki:

*antyoksydacyjne - chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
* działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie - przyspiesza leczenie ran, oparzeń, wyprysków, zmian trądzikowych;
* stymuluje bliznowacenie skóry i zmienia strukturę blizn (np. rozstępów, blizn potrądzikowych) - wygładzenie i zmniejszenie ich przebarwienia;
*stymuluje krążenie i działa przeciwobrzękowo - profilaktyka i leczenie cellulitu;
*zmniejsza obrzęki pod oczami;
*rewitalizuje dojrzałą, zniszczoną skórę
Suchy ekstrakt z owoców (okrywy bez nasion) dzikiej róży .
Owoce dzikiej róży są niezwykle wartościowym surowcem farmaceutycznym i kosmetycznym. Właściwości lecznicze róż znane były już w starożytności.
Współczesne badania kliniczne potwierdziły właściwości lecznicze i rewitalizujące owoców róży. Wykazano działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, moczopędne i żółciopędne.
Owoce róży posiadają unikalny skład chemiczny: zawierają stosunkowo mało wody (60-70%), dużo cukrów ( w tym cukier inwertowany i sorbitol) oraz kwasy organiczne, garbniki, pektyny, karoteny, witaminy E, B1, B2, K, PP, galaktolipid (GOPO) i składniki mineralne; potas, fosfor, magnez, siarka, sód, żelazo, wapń i chlor. Przede wszystkim jednak owoce róży są szczególnie bogatym źródłem witaminy C, bo jej zawartość jest ok. czterokrotnie wyższa niż w bogatych w ten składnik owocach porzeczki czarnej i 30- krotnie więcej niż w cytrynach uważanych za symbol witaminy C. Zawartość witaminy C może sięgać 2000 mg i więcej w 100 g owoców. Na szczególną uwagę zasługuje obecność w owocach róży związków z grupy polifenoli. Obecne są w surowcu flawonoidy, pochodne kwercetyny i kemferolu, fenolokwasy oraz antocyjany. Są to związki o cennym, różnokierunkowym działaniu farmakologicznym m.in. o silnych i udowodnionych właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych. Ich obecność w surowcu ma duże znaczenie dla potęgowania działania witaminy C, oraz ochrony jej przed rozkładem. Ich obecność powoduje, iż witamina C nie ulega tak łatwo utlenieniu oraz jest lepiej wchłaniana i przyswajana przez komórki. Na uwagę zasługuje liczna, bo aż 10% zawartość garbników. To właśnie im surowiec zawdzięcza swoje ściągające i przeciwzapalne działanie.

Właściwości kosmetyczne ekstraktu z owoców róży:
*antyoksydacyjne - chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
*łagodzi skutki poparzeń słonecznych;
*wzmacnia włókna kolagenu i elastyny- wzrost jędrności i elastyczności skóry oraz redukcja drobnych zmarszczek;
*wzmacnia naczynia włosowate skóry - profilaktyka obrzęków i cieni pod oczami; pielęgnacja cery naczynkowej;
*działa miejscowo przeciwzapalne i ściągająco - przyspieszone gojenie drobnych otarć i zadrapań naskórka;
*działa nawilżająco i wygładzająco;
*rewitalizuje dojrzałą, zniszczoną skórę
Ceramidy substancje tłuszczowe, bedące naturalnym składnikiem lipidów skóry. Stanowią główny element spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Wraz towarzyszącymi kwasami tłuszczowymi tworzą jego barierę wodno lipidową określaną mianem cementu międzykomórkowego. Wywierają znaczny wpływ na spójność i elastyczność naskórka. Dostarczane w preparatach kosmetycznych uzupełniają ceramidy naturalne, których ilość zmniejsza się z wiekiem. Chronią skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Hamują procesy jej fizjologicznego starzenia się. Zmniejszają utratę wody , regulując jej zawartość w warstwie rogowej. Działają przeciwzmarszczkowy, przywracają prawidłowe napięcie i elastyczność skóry. Są wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji skóry cienkiej, suchej , starzejącej się. Stosuje się je również w szamponach i odżywkach do włosów.

Chitozan polisacharyd (wielocukier) otrzymywany głównie z okrywy skorupiaków o silnych właściwościach ochronnych. Tworząc na powierzchni skóry film okluzyjny, zatrzymuje wodę zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Przywraca skórze właściwą wilgotność i elastyczność. Przyspiesza proces ziarninowania i gojenia ran. Reguluje równowagę białkowo- cukrową skóry. Wykazuje działanie bakteriobójcze. Znajduje zastosowanie w preparatach pielęgnacyjnych do skóry suchej z wyraźnymi oznakami starzenia. Stosowany też do preparatów do pielęgnacji włosów.
Cytokoiny Substancje białkowe zaliczane do grupy glikoproteidów znajdujące się i poruszające się w przestrzeniach międzykomórkowych. Podstawowa rola- przekazywanie informacji między komórkami. Stymulują wzrost syntezy kolagenu elastyny oraz produkcję kwasu hialuronowego, postawowych składników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Wykazują działanie antyoksydacyjne. Stosowne miejscowo mają zdolność opuźniania i zapobiegania niekorzystnym zmianom spowodowanym starzeniem się. W efekcie ich działania następuje wyraźne zmniejszenie zmarszczek, wygładzenie skóry, poprawa jej kolorytu.
D-panthenol
związek ten łatwo penetruje w głąb skóry, wykazując zdolność przyciągania i zatrzymywania wody, wnika aż do skóry właściwej, a tam przekształca się w witaminę B5. Doskonale nawilża skórę, nadaje jej miękkość i gładkość. Działa przeciwzapalnie i kojąco, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi skutki działania promieniowania UV. Pobudza wzrost i odnowę komórek naskórka i skóry właściwej
Dziki jam (Wild Yam)
ma działanie antyzapalne, antybakteryjne, antyoksydacyjne, hamuje działanie enzymów rozkładających włókna kolagenowe skóry i pobudza mechanizm odnowy włókien kolagenowych. Dziki jam zawiera diosgeninę – hormon roślinny, który wykazuje strukturalne podobieństwo do DHEA.

Folacyna rozpuszczalna w wodzie witamina znana jako wit B9 lub M biorąca udział w metabolizmie białek odgrywająca dużą rolę w syntezie kwasów nukleinowych DNA i RNA. Wpływa na metabolizm cukrów i aminokwasów. Ułatwia wzrost komórek skóry. Uelastycznia i regeneruje skórę opóźniający procesy jej starzenia. Stosowana w preparatach o działaniu regenerującym, poprawiającym elastyczność i koloryt skóry
Herbata biała
powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć (zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę). To doskonałe źródło związków polifenolowych, witamin i soli mineralnych. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i antymutogenne.

Herbata zielona
zawiera garbniki, alkaloidy, flawonoidy, aminokwasy, pierwiastki śladowe: wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan, selen i miedź oraz witaminę E, dzięki czemu ma silne właściwości antyrodnikowe i regenerujące. Katechiny, będące głównym składnikiem wyciągu z zielonej herbaty, mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Hydrolizowana elastyna
ma działanie odżywcze, nawilżające tworzy na skórze film ochronny, zapobiegając transepidermalnej ucieczce wody z naskórka.

Hydrolizowany kolagen
tworzy na skórze kompres o właściwościach wchłaniania i zatrzymywania wody, dzięki czemu skóra jest doskonale nawilżona i wygładzona.

Karboksymetyloglukan
nawilża, chroni przed wysuszającym działaniem detergentów i promieniowania UV, pobudza odnowę skóry, a także indukuje procesy antyoksydacyjne w skórze. Ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, poprawia koloryt skóry i jej elastyczność.
Kompleks liposomowy VTA
zawiera mikrokolagen (L-hydroksyprolinę) – stymuluje odpowiednie komórki skóry do produkcji kolagenu i glikozaminoglikanów, przywracając w ten sposób optymalne napięcie skóry; witaminę C – jej obecność jest niezbędna do syntezy kolagenu, białka odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry, dodaje skórze energii i zdrowego kolorytu; rutynę – wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zwiększa ich elastyczność. Rutyna działając synergistycznie z witaminą C pozwala na utrzymanie włókien kolagenowych we właściwej kondycji. Dodatkowo hamuje degradację kolagenu przez enzym ksantynoksydazę i inhibuje lipoksygenazę odpowiedzialną za powstawanie stanów zapalnych. Wszystkie te składniki są zamknięte w liposomie, dzięki czemu docierają do głębszych warstw naskórka.
Kwas hialuronowy
to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych substancji nawilżających znanych w kosmetyce. Posiada doskonałe właściwości higroskopijne, a także tworzy film osłaniający warstwę rogową naskórka, dzięki czemu uczestniczy w tworzeniu barier biologicznych ograniczających rozprzestrzenianie się związków chemicznych i bakterii. Będąc naturalnym składnikiem ludzkich tkanek kwas hialuronowy jest nietoksyczny, niedrażniący i nie uczulający.
Mikrokolagen
to biotechnologicznie pomniejszona cząstka kolagenu, która penetruje w głąb skóry pobudzając syntezę kolagenu i elastyny. Działa silnie przeciwzmarszczkowo
Pietruszka zwyczajna
bogata we flawonoidy, witaminę C i sole mineralne, znakomicie wybiela skórę, zmniejsza podrażnienia posłoneczne i wygładza zmarszczki.

Placenta wyciąg z łożyska zawiera wit. A,C, E, B2, B12, kwas foliowy, biotynę ,aminokwasy, enzymy. Wzmaga metabolizm tkankowy przyspiesza gojenie ran. Stosuje się go do skóry starczej, odwodnionej, z silnymi zaburzeniami łuszczącymi.( algi z placentą)

Proteiny jedwabiu
tworzą na skórze film ochronny, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zapobiegają transepidermalnej ucieczce wody z naskórka. Eliminują szorstkość skóry i nadają jej gładkość.
PROTEINY
Proteiny, czyli białka to podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów. Białka proste to duże cząsteczki, zbudowane z pojedynczych, połączonych ze sobą w łańcuchy „ogniw” zwanych aminokwasami.
Proteiny stosowane są w produktach kosmetycznych zarówno do pielęgnacji skóry i włosów.
Główna ich funkcja w kosmetyce to działanie nawilżające i zmiękczające, poza tym dzięki własnościom filmotwórczym i powinowactwu do keratyny odpowiadają między innymi za efekt napinający skórę - wykorzystywany w tzw. produktach o chwilowym działaniu liftingującym. Aminokwasy, głównie seryna są ponadto jednym ze składników NMF (natural moisturizing factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego występującego w warstwie rogowej naskórka, który to po części odpowiada za stopień nawilżenia skóry.
Większość protein stosowanych w preparatach kosmetycznych to produkty częściowej lub całkowitej hydrolizy białek naturalnych. Proces hydrolizy, czyli rozkładu pozwala uzyskać mniejsze cząsteczki białek o lepszym stopniu przyswajalności przez skórę i włosy. W zależności od stopnia hydrolizy, białka różnią się między sobą właściwościami nawilżającymi i stopniem zatrzymywania wody oraz zdolnościami tworzenia trwałego filmu ochronnego na skórze i włosach. W kosmetyce zastosowanie znalazły głównie białka, które są naturalnymi składnikami skóry jak kolagen, elastyna i keratyna. Należy jednak pamiętać, że pomimo procesu hydrolizy cząsteczki tych białek nadal są zbyt duże, aby móc przenikać w głąb skóry właściwej, dlatego nie mają one wpływu na zwiększenie ilości naturalnego kolagenu czy elastyny w skórze.
Poza naturalnymi białkami skóry wykorzystuje się także białka mleka, jedwabiu oraz niektóre proteiny roślinne, na przykład z pszenicy, kukurydzy, groszku, soi. Nowością jest ekstensyna -białko otrzymywane z korzenia marchwii, którego skład aminokwasowy jest dość zbliżony do naturalnych białek skóry.

Olej z owocu awokado Persea gratissima
Jeden z najcenniejszych składników w kosmetologii, zwany olejem 7 witamin (zawiera witaminy A, B, D, E, H, K, PP). Wykazuje dużą zgodność z naturalnymi lipidami skóry i uzupełnia barierę lipidową, przy tym dobrze się wchłania, wnikając w głębsze warstwy skóry. Wyjątkowo bogaty w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i proteiny, silnie nawilża skórę, wzmacnia ją, wygładza i regeneruje, łagodzi podrażnienia. Ceniony zwłaszcza w pielęgnacji skóry wrażliwej, problematycznej, dojrzałej, na której uwidoczniły się oznaki upływającego czasu.Olej z wiesiołka dwuletniego Oenothera biennis
Zawiera najwięcej kwasu gamma-linolenowego spośród wszystkich olejów roślinnych. Dzięki temu najbardziej wszechstronnie oddziałuje na skórę, normalizując jej zaburzone funkcje: nawilża, odżywia, przywraca skórze funkcje ochronne, tworzy barierę przeciwinfekcyjną, działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, przywraca równowagę kwasową i hydrolipidową.


Olejek eteryczny z wetiwerii pachnącej Vetiveria zizanioides
Olejek eteryczny z korzeni tropikalnej trawy występującej m. in. na wyspach Reunion, Haiti i Jawa, w krajach, skąd pochodzi, jest nazywany „olejkiem spokoju” - jego aromat poprawia samopoczucie, a jednocześnie działa kojąco na psychikę. Preparaty z wetiwerii znajdują rozliczne zastosowania w tradycyjnej medycynie hinduskiej. Jej głęboki, ale zarazem odświeżający drzewny zapach z nutami mchu i leśnego poszycia jest wykorzystywany w najwyższej klasy perfumach. Olejek wetiweriowy słynie z cennych zalet kosmetycznych i jest stosowany szczególnie w pielęgnacji skóry dojrzałej, źle ukrwionej, suchej, a także podrażnionej i ze stanami zapalnymi, np. trądzikiem. Działa przeciwzmarszczkowo.

Olejek eteryczny z drzewa różanego Aniba rosaeodora
Olejek eteryczny pozyskiwany z drewna brazylijskiego drzewa różanego (zwanego też palisandrem brazylijskim), o pięknym kwiatowym zapachu przypominającym piwonię, jest wysoko ceniony w perfumiarstwie, a w aromaterapii wykorzystuje się jego działanie łagodzące depresje, stany przygnębienia i apatii. W kosmetyce ceni się przede wszystkim jego właściwości odmładzające skórę. Ze względu na bardzo wszechstronne działanie, m. in. antyseptyczne, stymulujące i przywracające skórze naturalną równowagę, jest stosowany w preparatach do skóry problematycznej - bez blasku, przesuszonej, wrażliwej, trądzikowej i tłustej.


Naturalne ceramidy roślinne
Ceramidy - główny składnik spoiwa międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka - warunkują sprawne funkcje skóry. Ceramidy pochodzenia roślinnego jako składnik kosmetyczny naprawiają lipidowy płaszcz ochronny naskórka, zwiększają nawilżenie o 70% i chronią przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Wpływają na elastyczność skóry i jej młody wygląd

Masło karité z orzechów shea Butyrospermum parkii
Otrzymywane z orzeszków afrykańskiego drzewa masłowego Butyrospermum parkii, o delikatnie orzechowej woni, zawiera substancje niezbędne dla zdrowia skóry, takie jak prowitamina A, witaminy młodości F i E, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także naturalna allantoina. Masło karité jest od wieków używane w Afryce do pielęgnowania skóry niemowląt i dzieci. Kosmetologia doceniła jego właściwości nawilżające i odżywcze oraz spowalniające procesy starzenia się, dzięki czemu wspaniale nadaje się ono do pielęgnacji każdego typu skóry. Ceni się też jego zalety zwalczania rozmaitych problemów i podrażnień skóry.Woda z oczaru wirginijskiego Hamamelis virginiana

Uzyskiwana w procesie destylacji z parą wodną kwiatów, liści i kory oczaru wirginijskiego, pachnie świeżo lasem i ziołami. Ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Działa na skórę ściągająco, antybakteryjnie i łagodząco, sprzyja procesom gojenia i regeneracji, zmniejsza zaczerwienienia, wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zalecana w pielęgnacji skóry naczyniowej, podrażnionej, trądzikowej oraz dojrzałej.


Olejek z pestek dyni. Olej ten otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno wyłuskanych pestek dyni i oczyszczany w procesie sedymentacji.
Zastosowanie.
Bogaty skład oleju z pestek dyni zarówno w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) jak i witaminy i mikroelementy sprawia, że stosowany może być przy każdym typie skóry. Zawiera około 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym około 60% to wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Wyjątkowo bogaty w naturalne witaminy A, C, E i K, B1, B2, B6, oraz potas, selen i cynk, bogaty w beta-karoten. Zawiera również takie substancje odżywcze jak: steroleroślinne, skwaleny (skwalen i jego pochodne przyspieszają przenikanie substancji lipofilowych przez warstwę rogową oraz przez mieszki włosowe i gruczoły łojowe). Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające. Polecany jest dla skóry naczynkowej ze względu na zawartość naturalnych witamin (szczególnie C, K, A, E) a także dla skóry suchej, łuszczącej się, pękającej. Dla cery dojrzałej w celu wygładzenia zmarszczek. Olej ma działanie uelastyczniające, zapobiega powstawaniu rozstępów (regularne masaże skóry). Dzięki dużej zawartości potasu ma działanie rozjaśniające blizny i przebarwienia.
Olejek z orzech włoskiego. Otrzymywany w wyniku tłoczenia na zimno wyłuskanych orzechów z Orzecha włoskiego).


Zastosowanie
Olej z orzecha włoskiego jest bogaty w NNKT. Kwas linolowy który pomaga w regeneracji, tonizowaniu nawilżaniu zniszczonej lub suchej skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek. Działa przeciwzapalnie, normalizująco, kojąco, przeciwstarzeniowo. Przeznaczony do skóry dojrzałej i wrażliwej. Dobrze penetruje w głąb skóry. Zaliczany do środków promieniochronnych o SPF 3-4. Dobrze się rozprowadza i dosyć szybko wchłania. Wzmacnia odporność skóry wygładza ją, nadaje miękkość i sprężystość.
Stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry alergicznej, suchej poparzonej słońcem. Pomocny przy łupieżu suchym i swędzącej skórze głowy. W kremach przeciw starzeniowych ''anti-aging''. W produktach dla cery dojrzałej, oraz jako samodzielny olej do masażu.

Olejek z żurawiny.
Olej zimnotłoczony, nierafinowany, otrzymany z nasion żurawiny uprawianej głównie Ameryce Północnej.

Koncentracja w kosmetyku
Olej ten może być stosowany bezpośrednio na skórę, w tym celu należy 3-4 krople oleju wmasować opuszkami palców w oczyszczoną skórę twarzy. Masować skórę przez około 30 sekund aż do pełnego wchłonięcia. Olej z żurawiny szybko się wchłania, jest lekki nie pozostawia tłustego filmu. Ze względu na wysoką zawartość kwasów nienasyconych polecamy stosować go w produktach kosmetycznych jako substancję czynną w ilości 10-20%.
Postać
Olej lekki, zielony do ciemnozielonego o zapachu i smaku lekko orzechowym.
Zastosowanie
O znakomitej przydatności oleju z nasion żurawiny w kosmetyce decyduje jego skład - wysoka zawartość 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym 70% NIKT (omega-3, omega-6), oraz naturalne tokoferole. Olej żurawinowy wykazuje dużą aktywność antyoksydacyjną, jest wymiataczem wolnych rodników, dzięki zawartości naturalnych tokoferoli (tokotrienoli). Zaliczany do środków ''anti-aging'', zwiększa barierową funkcję skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry. Olej żurawinowy jest jednym z najbardziej nienasyconych olei, ponadto wykazuje on bardzo silne właściwości nawilżające. Połączenie takich właściwości z dużą stabilnością oksydacyjną czyni ten olej niezwykle wyjątkowym. Olej żurawinowy jako jedyny posiada naturalny stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynoszący 1:1. Taki stosunek jest niezwykle istotny w przypadku absorpcji i wykorzystania niezbędnych kwasów przez skórę. Badania wykazały, że kwasy omega-3 w znaczącym stopniu odżywiają skórę, zaś przy odpowiednim zbalansowaniu z kwasami omega-6 stopień ten zdecydowanie wzrasta. Nie ma drugiego naturalnego oleju, który oferuje równowagę omega-3 do omega-6 1:1. Olej z żurawiny nie tłuści i łatwo penetruje skórę. Zawiera również minerały korzystne dla skóry i włosów, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan i selen. Olej może przynosić ulgę dla skóry swędzącej, łuszczącej się czy podrażnionej (np. łuszczyca, wypryski). W produktach do włosów olej z żurawiny chroni włosy przed działaniem promieni UV oraz zanieczyszczeniami środowiska. Czyni włosy silniejszymi, chroni ich zdrowie
Olej arganowy VIRGIN
Drzewo arganowe (argania spinosa) jest także nazywane „drzewem życia”. Rośnie tylko w Maroku na równinnie Souss.
Olej uzyskiwany jest ze świeżych nasion. Do wytłoczenia jednego kilograma oleju metodą tłoczenia na zimno potrzeba 3 kilo nasion, który uzyskuje się z 30 kilogramów orzechów. Tradycyjnie olej arganowy tłoczony jest przez kobiety z plemion berberyjskich. Nasiona są rozgniatane na kamiennych żarnach i z powstałej pasty wyciskany jest olej.
Olej arganowy używany jest przez tubylców do pielęgnacji dzieci i niemowląt, w przedziwdziałaniu powstawaniu rozstępów, łagodzeniu zmian trądzikowych, leczeniu ospy wietrznej i różnego typu egzem, ale także do przyrządzania tradycyjnych marokańskich potraw.

Zastosowanie w kosmetykach
Olej arganowy zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym kwasów omega 6 i naturalne związanych izoflawonów. Ponadto zawiera wysoki poziom naturalnych tokoferoli (wit E) i prawie 100 innych związków czynnych w tym związki zapobiegające nowotworom.
Olej wykazuje działanie odkażające, ujędrniające i wygładzające. Przeciwdziała procesom starzenia się skóry, poprawia elastyczność, jędrność działa rewitalizująco – wspomaga odnowę komórek. Regeneruje naskórek przy egzemach, zmianach trądzikowych bliznach.
Uspokaja podrażnioną , wrażliwą alergiczną skórę także poparzoną słońcem. Działa przeciwzapalnie łagodzi przebieg trądziku młodzieńczego. Dzięki dużej zawartości witaminy E jest antyoksydantem - wymiataczem wolnych rodników.

Linianka siewna (Gold of pleasure)


Postać
Olej z Linianki to z wyglądu klarowny, przejrzysty, oleisty płyn z niewielką ilością osadu na dnie. Jego barwa waha się od złocistej (słomkowej) do czerwono-brunatnej. Barwa oleju zależy od stosowanej jarej lub ozimej odmiany lnianki (Camelina sativa). Olej ten charakteryzuje przyjemnym mocny soczysty aromat. Jest olejem nie odpornym na ciepło nie podgrzewać powyżej 38o Celsjusza

Skład
Zawartość kwasów nasyconych jest niewielka i wynosi 10-11%, zaś kwasów nienasyconych w granicach 90% w tym: jednonienasyconych (monoenowych) jest około 36%, a kwasów wielonienasyconych (polienowych) jest około 55% w tym kwasów omega 3 – ok. 40% i omega 6 – ok. 15%.Jest bardzo bogaty w naturalne antyoksydanty z grupy tokoferoli (wit. E) 17-18 g/ kg oleju.

Zastosowanie
O znakomitej przydatności oleju z Linianki siewnej decyduje wyjątkowo wysoka zawartość NNKT (dochodząca do 90%). Olej ten ma właściwości odżywcze i pomaga przy schorzeniach skórnych takich jak egzema i łuszczyca. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z Linianki siewnej pomagają w naprawie uszkodzonych komórek, dzięki temu skóra nabiera elastyczności. Polecamy stosowanie oleju z linianki w produktach przeznaczonych dla skóry dojrzałej i delikatnej. Ponieważ olej ten ochrania mieszki włosowe - stosowany jest również w produktach do pielęgnacji włosów.
Ze względu na wysoka zawartość naturalnych tokoferoli jest bardzo skutecznym wymiataczem wolnych rodników i zaliczany do środków ''anti-aging'', zwiększa barierową funkcje skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry. Tak jak i inne oleje może być stosowany jako emolient zmiękczający skórę i chroniący ja przez wpływem zewnętrznego środowiska.

Olej Moringa rafinowany
Pierwsze zapiski dotyczące stosowaniu oleju Moringa w kosmetyce pielęgnacyjnej pochodzą sprzed roku 1400 p.n.e. Stosowano wtedy, jako środek przeciwko zmarszczkom olej Moringa zmieszany z kadzidłem, ciborą zmienną (uprawianą obecnie w doniczkach i popularnie zwaną papirusem) i sfermentowanym sokiem roślinnym.

Zastosowanie
Olej Moringa to bardzo stabilny olej nośnikowy, w składzie podobny do oliwy z oliwek ale o wiele bardziej od niej lekki (łatwiej wchłanialny). Jest naturalnym środkiem przeciwutleniającym o wyjątkowych właściwościach wygładzających i zmiękczających skórę.
Olej Moringa jest polecany do stosowania jako środek pielęgnujący włosy – wystarczy na zwilżone włosy nałożyć olej i masować skórę głowy a następnie zmyć olej – w ten sposób czyścimy i nawilżamy skórę oraz włosy.
Ze względu na swoje właściwości nawilżające i odżywcze jest chętnie stosowany jako olej bazowy do masaży. Olej Moringa bardzo łatwo się łączy z olejkami eterycznymi, olej ten potrafi związać w sobie najbardziej lotne związki organiczne, Dzięki temu w trakcie masażu cały czas można odczuwać górną nutę olejku eterycznego.
Olej Moringa w produktach do pielęgnacji skóry ułatwia oczyszczanie porów, rozświetla skórę, wygładza zmarszczki i zapobiega wiotczeniu skóry twarzy, oczyszcza twarz, zapobiega powstawaniu wągrów, stabilizuje wydzielanie sebum oraz usuwa efekty zmęczenia skóry.
Olej Moringa posiada ponadto związki antyseptyczne i przeciwzapalne – ułatwia gojenie się skóry po różnych uszkodzeniach (mechaniczne, oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów itp.)
Xeradin wyciąg z szałwii muszkatołowej-zapewnia wielopoziomowe 24 godzinne nawilżanie oraz zmniejszenie utraty wody przez naskórek. Bogaty we flawonoidy, trój terpeny, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, sacharydy.
Stoechiol- olejek z hiszpańskiej lawendy. Szlachetny składnik ekologiczny. Duża aktywność przeciwzmarszczkowa i przeciwstarzeniowa. Kontroluje mikroskurcze, rozluźnia napięcie mimiczne gwarantuje efekt botox-like. Modeluje owal twarzy wzmacnia , wygładza, redukuje niedoskonałości.
Złoto koloidalne w formie nanocząsteczek przyspiesza wymianę jonową jest nośnikiem substancji aktywnych w głąb skóry. Stymuluje syntezę kolagenu, zmniejsza głębokość zmarszczek i hamuje powstawanie nowych. Działa oczyszczająco , rozświetlająco, redukuje przebarwienia działa przeciwzapalnie na podrażnienia.
Proteiny ryżowe działają przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco, działają ochronnie na włókna kolagenowe.

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak