Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Zadania domowe
Autor Wiadomość

Admin Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1860

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 17:24   

Tutaj można umieszczać zadania domowe z tego przedmiotu

 
 

Gość

Wysłany: Pon 07 Cze, 2010 11:22   Faza wzrostu włosa

czyli anagen, katagen, i telogen
Mieszki włosowe rozpoczynają swój żywot już między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. Średnio na naszej głowie znajduje się około 100-150 tys. mieszków włosowych. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku, pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm na miesiąc. Średnica łodygi włosa wynosi średnio około 0,08 mm. Włos rozpoczyna swe życie w mieszku włosowym, z którego wyrasta na powierzchnię skóry w postaci łodygi zbudowanej z rdzenia, warstwy korowej i osłonki. Mieszki, przypominające kształtem pucharki, powstają jeszcze przed naszym przyjściem na świat. Ich liczba jest stała po urodzeniu nie powstają nowe, ale też nie tracimy żadnego. Włosy na głowie rosną około 1 cm w ciągu miesiąca. Każdego dnia tracimy ich zwykle około 50-100. Związane jest to z aktualną fazą cyklu włosowego w odróżnieniu od zwierząt, które linieją o określonej porze, ludzkie mieszki nie przechodzą poszczególnych faz cyklu równocześnie.

[ Dodano: Pon 07 Cze, 2010 11:26 ]
Możemy mieć włosy:

-normalne
-suche
-przetłuszczające się
-mieszane
-cienkie i delikatne
-zniszczone

Włosy normalne mają naturalny i zdrowy wygląd, są sprężyste, puszyste, błyszczące. Nie przetłuszczają się, nie rozdwajają na końcach, nie sprawiają problemów i nie wymagają specjalnej troski. Ich pielęgnacja nie sprawia problemów, łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Przeważnie wymagają mycia 2 do 3 razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek, co pozwoli utrzymać im tę dobrą kondycję i ochronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szampon powinien podtrzymywać ich naturalną wilgotność i regulować pracę gruczołów łojowych, a odżywka nadawać połysku i ułatwiać rozczesywanie. Włosy normalne są najmniej kłopotliwe, najbardziej odporne na złe traktowanie i - niestety - występują niezwykle rzadko.

Włosy suche to włosy pozbawione połysku, trudne do układania, szorstkie w dotyku, skłonne do elektryzowania. Mogą być suche z natury, gdy gruczoły łojowe skóry głowy wytwarzają zbyt mało sebum, lub mogą stać się takie z powodu czynników zewnętrznych (chlorowana woda, słońce, wysoka temperatura, źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie). Włosy suche są niemal całkowicie pozbawione otoczki tłuszczowej, która chroni rdzeń włosa przed utratą wilgoci. Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej 10% wody. Włosy suche mają jej dużo mniej, dlatego podstawą pielęgnacji jest uzupełnienie tego niedoboru poprzez stosowanie szamponów do włosów suchych i zniszczonych oraz specjalnych odżywek, a nawet masek. Włosy suche są najbardziej podatne na uszkodzenia podczas suszenia i układania, dlatego należy postępować z nimi wyjątkowo delikatnie i nie suszyć gorącym powietrzem suszarki. A gdyby pojawił się łupież suchy, należy udać się po pomoc do dermatologa.

Włosy przetłuszczające się są tłuste, świecące się, pozlepiane w pasma przyklejone do głowy, mają skłonność do łupieżu i wypadania. Przetłuszczanie się włosów jest najczęściej skutkiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry, których na głowie mamy około 125 000. Sebum zatyka pory skóry, uniemożliwiając jej normalne oddychanie i obciąża włosy. Prawdopodobnymi czynnikami etiologicznymi łojotoku są zakażenia drożdżakami, głownie pityrosporum ovale. Odpowiednia pielęgnacja polega na uregulowaniu przetłuszczania się skóry głowy. Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego mycia, które oczyści je z nadmiaru łoju. Powinno się używać preparatów stworzonych specjalnie do skóry z łojotokiem, które działają przeciwbakteryjnie, ale łagodnie i delikatnie. W przypadkach uporczywego łojotoku, gdy nie wystarcza odpowiednia higiena, należy zwrócić się po poradę
i pomoc do dermatologa.

Nadmierny łojotok sprzyja powstawaniu łupieżu tłustego. Z definicji wynika, że jest to drobno płatkowe złuszczanie skóry owłosionej głowy. W stanie zaawansowanym (zaniedbanym?) na głowie opanowanej łupieżem tłustym występują uwarstwione żółte strupy i objawy stanu zapalnego, powodujące swędzenie i trwałe wypadanie włosów. Łupież i łojotok ulegają samoczynnemu (?) zmniejszaniu w miarę postępującego łysienia. Leczenie powinien prowadzić dermatolog, który zleci
stosowanie kremów i płynów przeciwgrzybiczych. Dodatkowo wskazane jest używanie poleconego przez lekarza szamponu przeciwgrzybiczego. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Więc, mimo że złuszczanie jest drobno płatkowe, to problem wcale niemały.

Włosy mieszane, podobnie jak cera mieszana, są dość kłopotliwym rodzajem włosów. Są to włosy przetłuszczające się u nasady, natomiast suche i łamliwe na końcach. Ich pielęgnacja polega na wyregulowaniu nadmiernego wydzielania sebum, a jednocześnie nawilżeniu włosa na całej jego długości. Należy umiejętnie, najczęściej metodą prób i błędów, połączyć sposób pielęgnacji włosów tłustych i suchych.

Włosy cienkie i delikatne na ogół są jasne i "nieposłuszne", trudne do układania. Słabość i cienkość włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może też być wynikiem silnego stresu, zaburzeń hormonalnych czy błędów dietetycznych. Włosy tego typu są około 25% cieńsze niż włosy normalne, przez co wydaje się, że ich jest mniej na głowie, niezależnie od rzeczywistej ilości. Włosy te są bardzo delikatne, szybko tracą połysk i sprężystość, często łamią się, rozdwajają. Wymagają mycia i wzmocnienia, ale delikatnymi, lekkimi preparatami. Najlepiej zregenerują je lekkie, nie tłuste, dodające objętości włosom odżywki.

Włosy zniszczone to kompletne przeciwieństwo włosów normalnych, ich łuski nie są już ułożone dachówkowato, lecz odchylone i połamane, w efekcie czego włosy te nie odbijają światła i są matowe, zawierają zbyt mało wilgoci - są suche, szorstkie, łamliwe, a jednocześnie sztywne, łatwo się plączą i są trudne do rozczesania. Takie włosy często są efektem źle przeprowadzonych - lub przeprowadzanych zbyt często - zabiegów fryzjerskich, źle dobranych kosmetyków, nadmiernego nasłonecznienia (bez odpowiedniej ochrony), działania wysokiej temperatury, kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą. Przy ich pielęgnacji (a właściwie ratowaniu) ważne jest stosowanie szamponów i odżywek regenerujących zniszczoną strukturę włosa, regulujących wilgotność w ich wnętrzu, a jednocześnie wygładzających powierzchnię włosa i ułatwiających rozczesywanie. Preparaty używane do pielęgnacji tych włosów powinny zawierać proteiny, keratynę i witaminy. Często pomocne jest znaczne skrócenie zniszczonych włosów i praca "od podstaw".

 
     

Gość

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010 09:25   moje zad.dom.-narkomania

Narkomania (gr. narke - odurzenie, mania - szaleństwo) patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem środków odurzających, naturalnych lub syntetycznych, substancji zmniejszających wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego, hamujące jego reaktywność (depresja oddechowa, depresja ośrodkowa). Zależnie od wielkości dawki powodują uspokojenie, euforię, odurzenie lub sen narkotyczny.
Charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki oraz fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania powoduje bardzo przykre doznania abstynencyjne, prowadzące w krańcowych przypadkach nawet do zejścia śmiertelnego.
Narkotyki stosuje się jako leki:
- przeciwbólowo (np. morfina)
- uspokajające
- nasenne (barbiturany)
- psychotropowe ( przeciwpsychotyczne i SSRI )
- do narkoz (anestezji, narkotyki chirurgiczne)
- neuroleptyczne (leczenie nerwic, psychoz, choroby nadciśnieniowej)
Ich używanie wiąże się jednakże z niebezpieczeństwem wywołania uzależnienia i przyzwyczajenia do ich zażywania (nałóg), czyli narkomanii, powodujących zmiany osobowości (osobowość - zaburzenia) i wyniszczenie organizmu
Rodzaje narkotyków:
1.Konopie indyjskie
-marihuana
-skun (niezwykle mocna odmiana marihuany)
-haszyzsz
-olej haszyszowy
2.Amfetamina
3.Kokaina
-crack (odmiana kokainy)
4.Ecstasy
5.LSD
6.Grzyby halucynogenne
7.Opiaty
-heroina
-kompot
-brown sugar
8.Środki wziewne
9. Sterydy anaboliczne
W zależności od stosowanego środka uzależniającego zastosowano podział na:
• morfinizm - uzależnienie od zażywania morfiny
• kokainizm - uzależnienie od zażywania kokainy
• heroinizm - uzależnienie od zażywania heroiny
• uzależnienie od wziewnych środków odurzających


Narkomania jest zwykle wynikiem wielokrotnego zażycia środka uzależniającego, jedynie wyjątkowo, np. przy zażyciu kokainy czy heroiny, rozwija się po jednorazowej dawce.

Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości. Często staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą.

Produkcja narkotyków, fałszowanie recept, kradzież leków w szpitalach i aptekach, popełnianie przestępstw w celu uzyskania środków na narkotyki są nieodłączną stroną uzależnienia. Zaawansowane stadium narkomanii jest ciężką chorobą wyniszczającą organizm, prowadzącą do śmierci. Śmiertelność u narkomanów jest bardzo wysoka (najczęściej w wyniku przedawkowania), a niezależnie od tego dodatkowym czynnikiem jest obecnie AIDS.

Metody leczenia są zazwyczaj nieskuteczne. Bardzo często zmiany psychiczne i uzależnienie są nieodwracalne. Medyczne metody leczenia nie przynoszą większych skutków. Nieco lepsze wyniki dają niekonwencjonalne metody terapii polegające na długotrwałym odosobnieniu i oddziaływaniach psychoterapeutycznych, połączonych z terapią pracą.

Ograniczenie narkomanii jest trudne, gdyż zyski z handlu, produkcji, przemytu narkotyków są ogromne. Kartele narkotykowe działają sprawnie, posługując się korupcją i przemocą. Poszczególne kraje w różny sposób odpowiadają na problem narkomanii. Od kar długoletniego więzienia, a nawet śmierci dla handlarzy, jak w części państw azjatyckich, po próby legalizacji ograniczonej sprzedaży narkotyków miękkich (Holandia). Karalność dotyczy czasami tylko handlarzy, producentów, a niekiedy również kupujących na własne potrzeby.

Walka z nielegalną produkcją i handlem narkotykami wymagała współpracy międzynarodowej, czego efektem były następujące umowy: międzynarodowe konwencje opiumowe w Hadze 1912 i Genewie 1925, konwencja o ograniczeniu produkcji i uregulowaniu podziału środków odurzających z 1931, konwencja o zwalczaniu nielegalnego handlu środkami odurzającymi z 1936.

W 1961 podpisano z inicjatywy ONZ jednolitą konwencję o środkach odurzających, a w 1972 przyjęto poprawkę w celu zwiększenia kontroli. W 1971 przyjęto w Genewie konwencję o środkach psychotropowych. Przy ONZ istnieje od 1971 Fundusz Narodów Zjednoczonych dla Kontroli Nadużywania Narkotyków.

Skala zjawiska wzrasta, obejmując coraz młodsze dzieci, sytuację utrudnia fakt, iż wykrywalność uzależnienia we wczesnym stadium jest sporadyczna ze względu na wielość stosowanych środków, brak wiedzy opiekunów.
;-)
 
     

Gość

Wysłany: Sro 16 Cze, 2010 18:13   

włos składa się z korzenia, łodyki i końcówki. Końcówki są najbardziej narażone na wszystko dlatego trzeba je strzyc conajmniej co miesiąc przy krótkich włosach a przy zapuszczaniu co 3 miesiące.
 
     

Gość

Wysłany: Sro 12 Sty, 2011 21:54   

Aseptyka- wyjaławianie, sterylizacja to proces technologiczny polegajacy na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów.
Antyseptyka - zapobieganie zakażeniom, odkazanie dot. skóry, błon śluzowych oraz ran, stosuje sie środki chemicznenp. spirytus.
Dezynfekcja - jest to postepowanie majace na celu zniszczenie form żywych mikroorganizmów(zastosowanie UV). dezynfekuje sie sprzęt drobny i powierzchnie użytkowe.
 
     

Ciekawa


Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Posty: 99
Sk±d: daleko

Wysłany:    


Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

 
 

Gość

Wysłany: Sob 24 Lis, 2012 17:48   

z czcego jest zbudowany włos?ale chodzi mi o dokładny opis ze wszystkimi szczegółami,prosze o odpowiedz
 
     

dorka550 


Dołączyła: 14 Kwi 2014
Posty: 11
Skąd: Waganiec

Wysłany: Pią 26 Wrz, 2014 18:24   

gosiaczek_54 napisał/a:
z czcego jest zbudowany włos?ale chodzi mi o dokładny opis ze wszystkimi szczegółami,prosze o odpowiedzWłos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny[1]. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae)[2].

Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw i powierzchni zgięć stawów. Włosy wyrastają z zagłębień skóry tworzących kanał, zwany mieszkiem włosowym. Do tego kanału uchodzą przewody gruczołów łojowych. Włosy pełnią rolę termoregulacyjną (zob. sierść) i ochronną.

U człowieka (zob. owłosienie ciała) włosy mają jedynie ograniczone znaczenie termoregulacyjne. Zachowały się głównie na głowie, w okolicach pachowych, na rękach i nogach oraz w miejscach intymnych. Najmniejsze, słabo widoczne włosy (tzw. meszek) występują prawie na całej powierzchni skóry. Brwi, występujące tylko u człowieka, chronią oczy przed napływaniem potu i wody deszczowej. Częściową ochronę oka przed kurzem i drobnymi owadami zapewniają rzęsy.

Obecność i stan włosów (będący odzwierciedleniem ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu) pełni istotną rolę w doborze naturalnym

Budowa

Włos składa się z:

łodygi,
korzenia,
opuszka (cebulki),
ujścia torebki włosowej (por skórny),
gruczołu łojowego,
otoczki włosa,
mięśnia przywłośnego,
część łączno-tkankowa torebki włosowej,
brodawki włosa.

Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna; w pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje kolor włosom, tłuszcze oraz związki mineralne.

Keratyna wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Melanina nadaje kolor włosom i skórze. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach barwnika rozproszonego tym włosy są jaśniejsze. Melanina nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast rozpuszcza się w stężonych kwasach i zasadach.
Liczba włosów

Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów.

Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych. Włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych.
Kolor włosów

Information icon.svg Osobny artykuł: Kolor włosów.

Kolor włosów zależy od:

czynników dziedzicznych
klimatu
rasy
barwnika (melaniny) :
eumelanina – od jej ilości zależy ton włosa (im więcej eumelaniny, tym włos ciemniejszy)
feomelanina – od jej ilości zależy odcień włosa (im więcej feomelaniny tym kolor cieplejszy)

Naturalna skala barw obejmuje kolory t.j.:

bardzo jasny blond
jasny blond
blond
ciemny blond
rudy (mało eumelaniny i dużo feomelaniny)
jasny brąz
brąz
ciemny brąz
czarny
siwy
albinos (włos w zupełności pozbawiony barwnika)

Kształt włosów

Wyróżniamy włosy:

proste- w przekroju poprzecznym są okrągłe
faliste - w przekroju poprzecznym są lekko spłaszczone (w kształcie elipsy)
kręcone - w przekroju poprzecznym są bardziej spłaszczone niż w przypadku wł falowanych, lecz nie zupełnie płaskie
kędzierzawe - w przekroju poprzecznym są w kształcie nerki
fil fil (najmocniejszy skręt, włosy rosną w grupach tzw. kępkach) - w przekroju poprzecznym są w kształcie rogalikowatym

Szybkość wzrostu włosa

ok. 0,35 mm dziennie
ok. 1 cm miesięcznie
ok. 12 cm rocznie

(Wzrost włosa zależy również od czynników wewnętrznych, dlatego u każdego człowieka może przebiegać inaczej)
Cykl włosowy
Schemat przedstawiajacy cykl włosa

anagen – trwa kilka lat, w tym czasie następuje wzrost nowego włosa.
katagen – okres trwający od 2 do 3 tygodni, w czasie którego włos obumiera.
telogen – trwa kilka miesięcy, podczas niego martwy włos zostaje wypchnięty przez noworosnący, zrogowaciała opuszka wznosząc się w kierunku powierzchni naskórka pozostawia za sobą w mieszku włosowym pasmo komórek, które łączy ją z zanikającą brodawką.

Właściwości fizyczne włosa

Trwałość – związana jest z odpornością na czynniki mechaniczne, biologiczne i chemiczne:
kwaśne – włos reaguje korzystnie, wykazuje odporność,
zasadowe i utleniające – są dla włosa bardzo szkodliwe, uszkadzają jego strukturę, trwałość i elastyczność, a stopień uszkodzenia zależy od stężenia substancji.
Giętkość i elastyczność – pod wpływem ciepła włos traci elastyczność i zmienia kształt; wydłużenie, kurczenie lub pęcznienie włosa zależy od ilości wody, jaką pochłonął z otoczenia.
Zdolność pochłaniania wody – zdrowy włos pochłania wodę do 30% masy własnej.
Zdolność przewodzenia elektryczności

Choroby włosów i skóry

Łysienie androgenowe (łojotokowe)
Łysienie plackowate
Siwienie
Grzybica
Choroby ropne i pasożytnicze
Łupieżyca (łupież)
 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak