Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Egzamin pisemny czerwiec 2010 - wyniki
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 12:16   

Leków ocznych nie mogą dać, ponieważ technik nie może ich wykonywać a ponadto trzeba zaznaczyć, że wykonywanie kropli ocznych nie wchodzi w nasz program nauczania.

Inne tak oczne nie...

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 12:54   

malinka888 napisał/a:
.Tinctura adonidis vernalis....

B odp. to nalewka stosowana w niewydolności serca

2. Sporządzając w aptece leki do oczu za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem można wyjałowić:

( C) odp. wodę i wodne roztwory substancji termostabilnych

3. Która grupa zawiera tylko postacie do stosowania zewnętrznego:

(A) odp. czopki doodbytnicze, maść oraz puder płynny

4. Lek sporządzony na podstawie zamieszczonej recepty ma postać (Rp. Metronidazoli 0,25 Cacao butyri 1,75 MF supp ureth DTD No 10)

B odp. czopków docewkowych

5. Na rycinie przedstawiono mechanizm uwalniania substancji leczniczej (był załączony obrazek)

(A) odp. z tabletki dojelitowej

6. Preparaty insuliny należy przechowywać w aptece w temperaturze

B odp. od 2-8 stopni C

7. Podczas sporządzania leku zgodnie z podaną receptą może nastąpić niezgodność polegająca na: (Rp. Argenti proteinici 0,1 0,9% sol NaCl ad 10 MF gtt DS krople do nosa)

(A) odp. wysoleniu proteinianu srebra

8. Przepuszczanie roztworu przez tkaninę o luźnej strukturze (wata, płótno) to:

(A) odp. cedzenie

9. Nazwa synonimowa kotrimoksazolu-chemioterapeutyku, to:

B odp. Biseptol

10. Spirytusy lecznicze to roztwory

(D) odp. substancji leczniczej w etanolu o stężeniu powyżej 40stopni

11. Które preparaty roślinne spośród wymienionych należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach z adsorbentem wilgoci:

B odp. wyciągi suche

12. W leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosowane są przede wszystkim inhibitory pompy protonowej. Który z leków podanych niżej należy do tej grupy farmakologicznej:

( C) odp. Pantoprazol

13. Przeciwskazaniem do stosowania kodeiny jako leku przeciwkaszlowego jest...

(D) odp. duża ilość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych

14. Wskaż zestawienie postaci leku, w którym nitrogliceryna wykazuje odpowiednio najkrótszy i najdłuższy czas działania:

najprawdopodobniej (A) odp. tabletka podjęzykowa(najkrótszy), TTS (najdłuższy)

...choć tak na marginesie TTS-u (Nitraderm) już w obrocie nie ma ze względu na szereg działań niepożądanych...no ale cóż to tylko teoria a praktyka swoje...

15. Synonimem nazwy leku p/histaminowego o nazwie międzynarodowej Dimenhydrynat stosowanego w chorobie lokomocyjnej jest

B odp. Aviomarin

16. Działanie cytostatyczne merkaptopuryny wynika z tego że jest ona

( C) odp.antymetabolitem zasad purynowych

17. Oblicz ilość kropli anyżowych, którą należy odważyć do sporządzenia 250g mieszanki zgodnie z R.P. (skład Liquor pectoralis : Ammoni anisati spir 5,0 Althaeae sir 30,0 Aqua ad 200,0)

(D) odp. 6,25

18. Nervogran jest granulatem zawierającym min. kozłek, rumianek, miętę, melisę i jest stosowany jako

(A) odp. uspokajający

19. Przedawkowanie alkaloidów tropanowych wystepujących naturalnie w pokrzyku wilczej jagodzie np.atropiny może prowadzić do:

( C) odp. pobudzenia OUN

20. Przez rozpuszczenie mentolu w wazelinie białej otrzymuje się maść w postaci:

B odp.roztworu

21. Korzystając z monografii szczegółowej FP VI oblicz ilość korzenia prawoślazu potrzebną do wykonania 250,0 g sirupus Althaeae (Rp. Althaeae radix 5,0cz. Ethanolum 760g/l 1,0cz. Saccharum 64,0cz. Acidum benzoicum 0,1cz. Aqua puryficata ad 100,0cz.)

( C) odp.12,5

22. Recepta wystawiona przez lekarza pomocy doraźnej jest ważna

( C) odp. 7 dni od daty wystawienia

23. Która substancja została opisana (związek o budowie fosfolipidowej, otrzymywany z żółtka jaja kurzego lub nasion rzepaku, soi, wykazuje wł. powierzchniowoczynne, jest wykorzystywany jako emulgator w emulsjach do stosowania pozajelitowego)

(A) odp. Lecytyna

24. Symbol "IB" umieszczony na rp oznacza, ze leki przeznaczone są dla

(A) odp. inwalidy wojennego

25. Białe lub bezbarwne podłoże dodawane do maści w celu jej utwardzenia otrzymywane z ropy naftowej

najprawdopodobniej (D) odp. parafina stała (bo nikt nie widział na oczy plastibazy a reszta odpadała)

26. Na zdjęciu przedstawiono (było zdjęcie)

( C) odp. Kapsułkarkę

27. Stożkowate naczynie zaopatrzone w dolnej części w zawór supstowy, wykorzystywane w procesie ekstrakcji do otrzymywania wyciągów płynnych i nalewek to:

B odp. perkolator

ps. widziałam raz na jakimś obrazku...

28. Spośród wymienionych leków zgodnie z przepisami tech.farm. może samodzielnie sporządzać:

(D) odp. mieszankę z chlorowodorkiem papaweryny

29. Wskaż grupę zawierającą wyłącznie leki, które należy sporządzać w warunkach aseptycznych

( C) odp. leki pozajelitowe, do oczu, na rany i oparzenia oraz leki z antybiotykami

30. Oblicz ilość syropu, którą należy odważyć do wykonania leku wg podanej rp (Rp. Saponariae rad.dec. 2,0/100,0 Ammonii anisati spir 2,0 Althaeae sir ad 150,0)

B odp. 48,0

31. Wskaż właściwe zestawienie skrót łac. - nazwa polska

B odp. glob. vag. - gałki dopochwowe

32. W celu wytrawiania substancji czynnych ze świeżego surowca roślinnego należy w pierwszej kolejności surowiec poddać

(D) odp. stabilizacji etanolem

33. Lek z przedstawionej rp nie może byc zrealizowany jako refundowany ponieważ na rp (była narysowana rp ale bez danych świadczeniodawcy)

(D) odp. brakuje informacji dotyczącej zakładu opieki zdrowotnej

34. W leczeniu rzęsistkowicy u kobiet stosowany jest metronidazol w postaci

( C) odp. tabletek dopochwowych

35. Substancja lecznicza (penicylina), strzykawka, igły, 3%roztwór jałowy cytrynianu sodu, butelka ze szkła ciemnego i nakrętka z zakraplaczem są niezbędne do sporządzenia

( C) odp. kropli do oczu z penicyliną

36. W aptece przedstawiono do realizacji zamieszczoną rp. ( Rp. Ephedrini h/ch Papaverini h/ch aa 0,6 MF pulv. Div in part aeq No10 DS 3*dziennie 1 proszek). Po sprawdzeniu dawek jednorazowej max i dobowej max dla chlorowodorku efedryny (MDJ wg FP VI 0,075, MDD wg FPVI 0,15 - trzeba było odczytać samemu) można stwierdzić że:

B odp. została przekroczona jedynie DDmax (dawka dobowa max)

37. Wskaż urządzenie w trakcie pracy którego należy kontrolować czas oraz wskazania termometru i manometru

(A) odp. Autoklaw

38. Określ postać leku, do sporządzenia którego wykorzystano nast. sprzęt: wagę elektroniczną, podkłady pergaminowe, moździerz, pistel, kliszę i kapsułki żelatynowe

B odp. Proszki dzielone

30. Mak lekarski (Papaver somniferum L.) zawiera papawerynę, która wykazuje działanie

( C) spazmolityczne

40. Ustal odpłatność za lek recepturowy o składzie (Rp. Papaverini h/chl 0,04 Luminali 0,1 Acidi acetylosalicylici Pyralgini aa 0,3 MF pulv DTD No30 DS w razie bólu 1 proszek) - był zamieszczony fragment rozporządzenia trzeba było tylko przeczytać i dobrze go zinterpretować...

( C) odp. 2 ryczałty

41. Ile wynosi odpłatność za lek recepturowy o składzie przedstawionym w rp (Rp. Camphorae Gummi arabici aa6,0 Sulf ppti 20,0 Aquae Calcis ad 200,0 MFsusp DS zewnętrznie) - podobnie jak wyżej - przeczytać i wysnuć wniosek...

(A) odp.1 ryczałt

42. Dodatkowych informacji o określonej substancji leczniczej takich jak działąnia niepożądane i przeciwwskazania należy szukać

(D) odp. w Lekach Współczesnej Terapii

43. Pochodne benzadiazepiny np. Temazepam (Signopam) wykazują działanie

B odp. anksjolityczne

44. Na podstawie podanej monografii z FP VI oblicz, ile etanolu 70 stopniowego należy odważyć aby sporządzić 1000,0 nalewki. Należy załozyc że wydajność procesu maceracji wynosi 100% ( Tinct. Abisinthii przygotowanie Herba Abisinthii 200cz. Aethanolum 95stopni 676cz. Aqua 324cz. przyrządzac przez 7-dniową macerację etanolem 70stopniowym)

(A) odp. 1000,0

45. Przeterminowany w aptece środek psychotropowy z gr IV-P zgodnie z przepisami należy

(D) odp. przed utylizacją protokołem zgłosić do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego

46. W przypadku zbicia termometru rtęciowego należy ostrożnie

(D) odp. posypać rtęć siarką , zebrać do szczelnie zamkniętej torby i umieścić w osobnym pojemniku do utylizacji

47. Jakie preparaty opisano : "Otrzymane w procesie perkolacji z surowców roślinnych lub zwierzęcych w których zwykle 1część masy lub objętości preparatu odpowiada 1części wysuszonej substancji roślinnej lub substancji pochodzenia zwierzęcego"

B odp. Extracta fluida

ps. wszyscy mieli problem z tym pytaniem...ja również...

48. Przeanalizuj rp (Rp. Sulf ppti 1,0 Balsami peruviani 2,0 Adipis suilli 10,0 MFung DS zewn). Aby zapobiec powstaniu niezgodności składników leku należy:

(D) odp.balsam zmieszać z olejem rycynowym w stosunku 1:1

49. U poszkodowanego stwierdzono nagłe zatrzymanie oddechu i krążenia. Podzczas resuscytacji należy do chwili przybycia pomocy medycznej wykonywać 30 uściśnięć na klatke piersiową oraz

( C)odp. 2 wdmuchnięcia powietrza

50. Próbki archiwalne leków przygotowuje i zabezpiecza

(A) odp. wytwórca leku.

Witam!
Drecza mnie niktore pytania i chcialem sie upewnic :
a oto one
pytanie 28 czy to napewno jest papaweryna to jest pytanie z tym co moze technik wykonywac skoro on jest opioidem i w przedawkowaniu ma dzialania oduzajace

a 35 to z penicylina to czasem nie beda wstrzykniecia????
pozdr

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:01   

Co do 35. - na 100% krople do oczu.
Roztwor cytrynianiu sodu stosuje sie jako konserwant a butelke z ciemnego szkla z zakraplaczem uzywa sie tylko do kropli ocznych.
Strzykawka i igla potrzebne sa do "wyciagniecia" penicyliny z oryginalnej butelki.

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:10   

więc tak mam 4 zle prawdopodobnie z czego nie jestem pewna stabilizacji etanolem świeżych roślin ale raczej zwilżanie odpada...??
a etanol do pectoralis to był raczej 800 a nie 1000 trzeba było uzyć 70* a był podany 95* więc hello????rozcieńczenia sie kłaniają!!!!ogólnie duzo pierdół byłó i mało farmakologii o dziwo!!!

[ Dodano: Wto 22 Cze, 2010 13:13 ]
krople oczne z penicylina na bank bo trzeba uzyc strzykawki i gły jako jąlowych warunków więc 100%%%

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:14   

moi drodzy mam do was pytanie dotyczace receptury :)

powiedzcie mi jak sie oblicza, jezeli mam spr czy dawka nie zostala przekroczona np. efedryny a mam rowniez w niej tussipect. w ktorym jest 0,07 w 100,0 efedryny.

mam doliczyc efedryne z tussipect do obliczen dawek max?? czy normalnie bez tej dawki liczyc...bo mam tak napisane w zeszycie ze nie wiem..:(

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:18   

amfa24 napisał/a:
więc tak mam 4 zle prawdopodobnie z czego nie jestem pewna stabilizacji etanolem świeżych roślin ale raczej zwilżanie odpada...??
a etanol do pectoralis to był raczej 800 a nie 1000 trzeba było uzyć 70* a był podany 95* więc hello????rozcieńczenia sie kłaniają!!!!ogólnie duzo pierdół byłó i mało farmakologii o dziwo!!!

[ Dodano: Wto 22 Cze, 2010 13:13 ]
krople oczne z penicylina na bank bo trzeba uzyc strzykawki i gły jako jąlowych warunków więc 100%%%

wcześniej dziewczyna tłumaczyła rozwiązanie z tym etanolem i ma być 1000

a do kropli wew,maści z penicyliną nie użyjesz jałowego sprzętu !?;]

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:19   

własnie nie jestem taka pewna czy stabilizacja etanolem bo czy soki z surowcow swiezych stabilizujemy w parach etanolu?
Soki stabilizowane na pewno ale sa rwniez te niesabilizowane. Tak mysle ale sama juz nie wiem

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:21   

krysia007888 napisał/a:

powiedzcie mi jak sie oblicza, jezeli mam spr czy dawka nie zostala przekroczona np. efedryny a mam rowniez w niej tussipect. w ktorym jest 0,07 w 100,0 efedryny.

mam doliczyc efedryne z tussipect do obliczen dawek max?? czy normalnie bez tej dawki liczyc...bo mam tak napisane w zeszycie ze nie wiem..:(

mnie uczyli,że łączy się na początku dwie wielkości ( efedryna+ta z syropu)
oblicza się dawki,ewentualnie obniża
i na samym końcu jak mam już zmniejszoną dawkę to z niej odejmuje syrop

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:39   

ja też uczyłam sie ze wartości: z syropu i naważki dodaje się a jeżeli dawka jest przekroczona dobowa to należy DDD podzielic przez ilośc stosowań i od tej wartości odjąć ilość Ephedryny z syropu na łyżeczce. i dopiero tą wartośc wpisac jako poprawną!

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:44   

Czy tak naprawde trudno zrozumiec, ze ten temat dotyczy tylko i wylacznie testu pisemnego a nie innych pierdół ?

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 13:57   

erbium napisał/a:
krysia007888 napisał/a:

mnie uczyli,że łączy się na początku dwie wielkości ( efedryna+ta z syropu)
oblicza się dawki,ewentualnie obniża
i na samym końcu jak mam już zmniejszoną dawkę to z niej odejmuje syrop

jak wychodzi dawka przekroczona, to ją obnizam. i ona bedzie wartoscia na recepcie przy efedrynie a przy syropie nic nie zmieniam??

[ Dodano: Wto 22 Cze, 2010 14:01 ]
sorry ale musialam sie dopytac. i nie bac taka zla

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 14:15   

[quote="krysia007888"]moi drodzy mam do was pytanie dotyczace receptury :)

mam doliczyc efedryne z tussipect do obliczen dawek max?? czy normalnie bez tej dawki liczyc

Witam!
Odnosnie tej efedryny i syropu to jest tak ze najpierw wylicza sie ilosc tej efedryny ukrytej w tussipectcie i nastepnie dodaje sie to do ilosci efedryny sypkiej podanej w recepcie. Nastepnie cala ta ilosc tej efedryny bierzemy pod uwage gdy wyliczamy czy dawki nie zostaly przekroczone. Pozniej na koniec tych obliczen odejmujemy ta ilosc efedryny ktora byla ukrryta w tym syropie. pozdrawiam ;-)

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 14:34   

borda napisał/a:
Czy tak naprawde trudno zrozumiec, ze ten temat dotyczy tylko i wylacznie testu pisemnego a nie innych pierdół ?

wez się wyluzuj ;]

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 15:51   

Coś długo nie ma tych odpowiedzi na cke. W styczniu były na drugi dzień z rana;/

Gość

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 16:32   

podejrzewam ze dzis klucz sie nie pojawi, traeba czekac moze jutro sie dowiemy. i dalej draze temat czy ktos wie jaka odpowiedz moze byc w 32 pytaniu? czy na pewno ta stabilizacja alkoholem ?

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu