Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Egzamin zawodowy styczeń 2010
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Czw 21 Sty, 2010 13:52   Egzamin zawodowy styczeń 2010

Cześc jak Wam poszło na egzaminie? Kielce - płacz i zgrzytanie zębów - masakra. W razie czego będziemy się odwoływac zadanie zawierało błędy i wieloznacznie sformułowane polecenia. Skąd niby wiadomo co miał na myśli autor pytania? I co to jest "dawka dopuszczalna" takie sformułowanie nie występuje w farmakopeii jest dawka zwykle stosowane i maksymalna. :evil:

Gość

Wysłany: Czw 21 Sty, 2010 21:21   

jak tam wam poszlo ja jestem z zamoscia szkola omega?? slyszalam ze trudny ale jestem ciekawa pytan odpowiedzi nie sa mi potrzebne jesli ktos ma to na [email protected] mogga byc tez z poprzednich lat

Gość

Wysłany: Sob 23 Sty, 2010 18:27   

piotrbory masz moze ten egzamin, lub pamietasz jeszcze sklad recepty? jezeli tak to prosze o kontakt [email protected] z gory dzieki :)

Gość

Wysłany: Nie 24 Sty, 2010 21:30   

cześć recepta masakra,niewiadomo jak tak naprawde to wykonać,chyba przesadzili w tym roku :shock:

Gość

Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 15:22   

Może ktoś podać treść recepty ze styczniowego egzaminu praktycznego? Będę bardzo wdzięczna:)
Ja zdaję w czerwcu i troszkę sie obawiam..
moj mail [email protected]

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 17:48   

agakosek napisał/a:
Może ktoś podać treść recepty ze styczniowego egzaminu praktycznego? Będę bardzo wdzięczna:)
Ja zdaję w czerwcu i troszkę sie obawiam..
moj mail [email protected]

Proszę bardzo to recepta z egzamnu stczniowego 2010 :-) Może spróbujesz ją rozwiązać i wstawisz na forum?! Dla mnie troszka trudna :-?

Rp.
Hydrocortisoni 0,3
Gentamycini
Mentholi aa 0,08
Sol 0,9% Natrii chloridi
Sol 3% Acidi borici aa ad 30,0

m.f.guttae

D.S. 3x dziennie po jednej kropli do nosa

Gość

Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 17:56   

Dzieki za receptę, no przyznam ,że dość skomplikowana. Liczyłam na to,że będą proszki lub mieszanka a tu taka niespodzianka.. :!:

Gość

Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 21:47   

uważam,że teraz nie można stawiać na proszki czy mieszanki,spodziewajcie się wszystkiego!!!!! :roll:

Gość

Wysłany: Pon 25 Sty, 2010 23:05   

Po 1 - Lek jest w postaci zawiesiny
Po 2 - Lek można wykonać przynajmniej na 2 sposoby
a) r-r kwasu bornego w wodzie - wtedy zawiesina hydrokortyzonu
b) r-r kwasu bornego w glicerolu - czyli zamiana rozpuszczalnika ale lepsza rozpuszczalnosc hydrokortyzonu
Po 3 Mentol należało rozpuścić w kilku kroplach etanolu i taki roztwór wlać do pozostałych składników
Po 4 - najważniejsze - lek musi być sporządzony w warunkach jałowych ze względu na obecność siarczanu gentamycyny !

Ostatni punkt determinuje sposób przygotowania stanowiska i sporządzenia leku. Nie znam szczegółów egzaminu (poleceń), ale trochę do napisania w takim projekcie jest.

[ Dodano: Wto 26 Sty, 2010 11:04 ]
Oto propozycja wyk0onania leku. Pominąłem w opisie szczegóły techniczne związane z przygotowaniem stanowiska i wyjalowieniem sprzętu oraz substancji.

Sporządzenie leku odbywa się w warunkach jałowych (Lek z antybiotykiem).

1. Skład ilościowy
Hydrocortisoni 0,3
Gentamycini sulfatis 0,08
Mentholi 0,08
0,9% Sol. Natrii chloridi 14,77
3% Sol. Acidi borici 14,77

2. Sporządzić 0,9% r-r chlorku sodu (0,133g NaCl + 14,63 g wody) i wyjałowić. Można użyć gotowego, jalowego r-ru chlorku sodu do iniekcji.
3. Sporządzić na gorąco 3% r-r kwasu bornego (0,443g kwasu + 14,33 wody) i wyjałowić
4. Mentol rozpuścić w kilku kroplach etanolu
5. Hydrokortyzon wyjalowić pod UV i rozetrzeć w jałowym moździerzu
6. Porcjami dodawać do moździerza r-r kwasu bornego i ucierać do powstania zawiesiny
7. Zawiesinę przenieść do jalowej butelki
8. Gentamycynę rozpuścić w r-rze chlorku sodu i przesączyć przez sączek membranowy (wyjalowienie) do butelki z zawiesiną hydrokortyzonu
9. Dodać roztwór mentolu do butelki
10. Zamknąć butelkę jałową nakrętką z zakraplaczem i wymieszać zawartość.
11. Opisać sygnaturę dla leków do użytku zewnętrznego i opatrzyć nią butelkę.
12. Dołączyć etykietki: "Zmieszać przed użyciem" i "przechowywać w chłodnym miejscu"
13. Dołączyć do butelki odpowiedni numerek.

To chyba nie było takie trudne.

Gość

Wysłany: Sro 27 Sty, 2010 11:05   

Hej Seniorita1990rok! Wysłałam Ci wiadomość! Ludzie wysyłajcie jakieś testy, zadania- a jak byście mieli rozwiązane to już naprawdę super!!! Mój e-mail [email protected]

Gość

Wysłany: Pon 01 Lut, 2010 10:43   

ta recepta to chyba nie taka najgorsza. trzeba by tylko przeliczyć dawki.

Gość

Wysłany: Pon 01 Lut, 2010 15:02   

ja narazie się uczę pisać projekty recept więc troche to czarna magia dla mnie ale juz zaczynam łapać :-)

Gość

Wysłany: Pon 01 Lut, 2010 16:48   

macie jeszcze inne recepty i ich rozwiązania??? wrzućcie proszę...

[ Dodano: Pon 01 Lut, 2010 16:50 ]
bo ja dopiero zaczynam poszukiwania

Gość

Wysłany: Pon 01 Lut, 2010 20:40   

irminka napisał/a:
ta recepta to chyba nie taka najgorsza. trzeba by tylko przeliczyć dawki.

Jak dla mnie ta recepta byłaby ciężka. :-/
Do najłatwiejszy nie należy, bywały na egzaminie znacznie prostrze ;-)
W ogóle bym sie nie spodziewała kropli jak do tej pory były chyba 3 x pod rząd mieszanki.

Dodam jeszcze, że nie było potrzeby sprawdzania dawek maksymalnych i co więcej trzeba było zrobić receptę w warunkach aseptycznych ze względu na obecność antybiotyku (gentamycyna).

Kiedy ja zdawałam a było to w czerwcu 2009 "chodziły" głosy po Warszawie , że będa czopki a tu zupełnie co innego było - mieszanka ale jak dla mnie b.prosta :-)

W tym roku była wyjątkowo trudna recepta :-x

Ciekawa jestem co wymyślą w czerwcu może dla odmiany coś łatwiejszego. Bądzmy dobrej myśli :-D

Gość

Wysłany: Wto 02 Lut, 2010 20:18   

no niewiem czy ta recepta była taka prosta,dla mnie czopki,mieszanki,proszki to bajka,ale gdy zobaczyłam tą rp,to zdębiałam :lol: no własnie tu był ten myk z aseptyką i lozą....no i za rok powtórka.ao do skutku!!

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu