Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Co będzie na egzaminie?
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sob 18 Gru, 2010 21:30   Re: Jak wykonac recepte

adrianka88 napisał/a:
anetka90 napisał/a:
adrianka88 napisał/a:
Hej mam pytanie jak wykonać tą receptę?

Rp.

Fenobarbital natrici 0,4
Codeini phosphatis 0,3
Natrium benzoicum 2,0
Tussipect
Pini sir. aa 10,0
Aq. dest ad 120,0

M.f. ...
D.S 2x dziennie łyżkę stołową

Tak na moje oko ale podkreslam ze sie nie zastanawialam nad ta rp glebiej to tak:
tzreba najpierw obliczyc czy dawka codeini phosph. nie jest przekroczona (wez pod uwage ze w Tussipeccie tez jest kodeina), tzrzeba tez sprawdzic fenobarbital jesli nie sa przekroczone odwazasz suche subst odpowiednio o,4, 0,3 2,0. Nastepnie odwazasz syropy i wode rozpuszczasz kazda subst osobno w wodzie , potem mieszasz i tu nie wiem w jakiej kolejnosci, ja bym zmieszala tak: r-r codeiny z tussipectem, natr benzoic. z sir. pini i na koncu fenobarbital i reszte wody. ale nie wiem czy to dobrze tak na szybko spojrzalam i jeszcze raz podkreslam ze sie dopiero ucze i niezgodnosci jeszcze dokladnie nie umiem :) :)

kodeina jest w Pini, a efedryna w Tussipeccie :)

jejku co za łajza ze mnie... pewnie ze w Pini, o to mi chodziło.. :P nie wiem czemu ja ten tusipect napisalam?? ehh

Gość

Wysłany: Sob 18 Gru, 2010 23:10   

po pierwsze jest tu niezgodnosc pozorna miedzy kodeina, a benzoesanem
jest tu równiez polipragmazja kodeina z rp, z kodeina zawarta w syrropie pini
nastepnie jest ti niezgodnosc miedzy kodeina,a fenobarbitalem sodowym w zaleznosci od stezenia
wykonanie:kodeina rozp, w syropie pini, dodaje 5gtussipectu
bezoesan w czesci wody, nastepnie pozostałe 5g tussipectu
fenobarbital w czesci wody ,uzupełniam woda do 120g
to tak w skrócie

Gość

Wysłany: Pon 09 Maj, 2011 15:36   

Kodeina jest zasadą( ćwiczenia z receptury-Leszek Krówczyński,Renata Jachowicz str. 241 oraz przykład recept nr 54,55 str 244) natomiast w środowisku alkalicznym się wytrąca ( benzoesan sodu ) więc wydaje mi się , że jedną i drugą substancję należy oddzielić od siebie dużą ilością płynów jaka jest zawarta w recepcie bądź kodeinę dać w postaci proszków a resztę składników do butelki.
Natomiast przy alkalicznym odczynie ,przy dużej ilości wody nie ulega wytrąceniu z roztworu.( nie pamiętam jaka jest rozpuszczalność kodeiny ale wydaje mi się,że nie ma z nią problemów.

justysiaaaa 

Wysłany: Sro 15 Cze, 2011 00:46   

witajcie jak myslicie jaka recepta bedzie w srode?

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu