Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Notatki z lekcji
Autor Wiadomość

Admin Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1860

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 17:24   

Tutaj można umieszczać notatki z lekcji z tego przedmiotu

 
 

Gość

Wysłany: Nie 16 Maj, 2010 17:38   stylizacja włosów

Wskazówki:
1. Suszarka z dyfuzorem jest najprostszym sposobem na skręcenie włosów, daje bardzo naturalny efekt. Jeśli chcesz osiągnąć idealną fryzurę, nałóż na włosy kosmetyk definiujący loki. Po nałożeniu kosmetyku przyłóż dyfuzor blisko Glowy, unieruchamiając loki, ustaw go na niewielki strumień powietrza.
2. Lokówki używaj na suche włosy, wilgotne łatwiej ulegają przegrzaniu i skurczeniu. Najbardziej naturalny efekt uzyskasz, zaczesując wszystkie pasma w dół, rozdzielając ja na cienkie partie (szerokie na 2-3 cm i płaskie na 2 mm). Ważny jest kierunek skrętu: pojedyncze pasma nawijaj ku górze, nie rozprostowują się na końcach. Przy stosowaniu lokówki warto pomyśleć o kosmetyku termo ochronnym.
3. Cienka okrągła szczotka, najlepsza jest ta z ceramicznym środkiem, przesuszająca powietrze. Nakręcaj na nią już podsuszone włosy, a potem dosuszaj je suszarką.
4. Na grube wałki na rzepy nakręcaj płaskie pasma o grubości wałka, zaczynając od końca włosów i zbliżając się w stronę skóry głowy. Pozwól wałkom odrobinę zwisać nie dokręcaj ich do samej skóry bo będziesz uczesana jak starsza pani. Wałki pozostaw na głowie do całkowitego wyschnięcia. Tuż przed ich zdjęciem możesz delikatnie spryskać włosy lakierem. Dzięki temu będziesz miała miękkie, dosyć grube fale.
5. Papiloty z gąbką. Dzięki nim uzyskasz zabawny, dynamiczny skręt. Nie nadają się one do fryzur klasycznych, bo loki są drobne i nierówne. Nawijaj na papiloty nie dosuszone włosy i pozostawiaj do zupełnego wyschnięcia. Zawsze nakręcaj włosy z ich naturalnej pozycji i zawijaj ku górze. Jeśli nadasz im inny kierunek, loki będą nieznośnie odstawać
6. Cienka prostownicę możesz użyć tak jak lokówkę, dzięki temu loki będą dość grube i połamane.
7. Przypinanie włosów wsuwkami to świetny sposób na zrobienie nie tylko klasycznych fal w stylu lat 20, ale i skrętów – obwarzanków. Jeśli nie masz papilotów, skręć z włosów małe ślimaczki i przypnij je spinkami tuż przy głowie.
8. Folia aluminiowa bywa niezastąpiona. Możesz zrobić z niej papiloty i nawijać na nie włosy. Inny sposób: zwiń włosy na palcu – tak otrzymanego ślimaczka zawiń w folię aluminiową i zgrzej prostownicą. Powinny wyjść zabawne, teatralne pukle.
9. Loki będą miały większą objętość, jeśli lekko natapirujesz je grzebieniem. Włóż go delikatnie w oddzielone pasma i przesuwaj, nie wyciągając z włosów.
10. Loki są idealną podstawą do nonszalanckiego koka. Jeśli były skręcone poprzedniego dnia i nie wyglądają już tak świeżo, upnij je wsuwkami w formie luźnego niedokończonego koka.
11. Aby uzyskać modny efekt fal w stylu lat 20, przygładź włosy po obu stronach przedziałka pastą lub woskiem.
12. Loki „siadają pod wpływem wilgoci. Aby je przed tym zabezpieczyć, użyj suchego lakieru.
13. Jeżeli do modelowania włosów stosujesz elastyczne kosmetyki np. pianki i lakiery, można przeczesać włosy, zmieniając ich fakturę.
14. Najszybszy sposób na loki – w wilgotne włosy wetrzyj odrobinę kosmetyku podnoszącego skręt loków i zawiń w ogrzany ręcznik. Po 10 min roztrzep je palcami, wysusz pod włos.
15. Jeśli są zrobione malutkie loki w stylu afro i polakierowane, żeby je rozczesać, na suche włosy, przed myciem, nałóż odżywkę.

LINIE WE FRYZURZE
1. Tworząc uczesanie należy uwzględnić: trójwymiarowość, proporcje, formę, linie fryzury i ich przebieg.
2. Tworząc fryzurę należy uwzględnić: szerokość, wysokość, głębokość.
3. Fryzura musi być rozpatrywana zarówno jako dwuwymiarowa płaszczyzna dopasowana do kształtu twarzy jak i trójwymiarowa bryła odpowiednia do kształtu Glowy. Dopiero, wtedy, gdy uczesanie pasuje do twarzy, całej sylwetki i osobowości możemy mówić o harmonii. Trzy wymiary to wysokość, szerokość i głębokość fryzury.
4. Proporcje – stosunek poszczególnych linii, płaszczyzn i brył wzajemnie do siebie i do całości. Aby całość sprawiała harmonijne wrażenie trzeba zachować proporcje między poszczególnymi elementami uczesania a całą sylwetką. W sztuce funkcjonuje pojęcie złotego podziału traktowany jako wzór idealnej proporcji. Jest to podział odcinka na dwie nierówne części, w którym długość mniejszego odcinka będzie się miała tak samo do dłuższego jak dłuższego do całości. Można to z obrazować szeregiem Lamego. 2:3, 3:5, 5:8 (…). Przykład: rozmiar uczesania i długość włosów powinny być dostosowane do wysokości i tuszy klientki. Na przykład drobnej, niewysokiej dziewczynie nie powinno przytłaczać rozbudowane, obfite uczesanie.
FORMY WE FRYZURZE
1. Forma – to kształt fryzury określony przez długość, szerokość i głębokość, jeżeli dodamy płaszczyźnie jeszcze jeden wymiar to w głębie powstanie bryła.
2. Formy dwuwymiarowej płaszczyzny: prostokąt, kwadrat, koło, trójkąt
3. Formy trójwymiarowej płaszczyzny: prostopadłościan, sześcian, kula, ostrosłup
4. Formy geometryczne we fryzurze:
a. Kwadrat – dodaje fryzurze pewnej kanciastości, elementy fryzury powtarzają się symetrycznie.
b. Prostokąt – fryzura sprawia wrażenie rzeczowej nieco surowej, wydłuża kształt głowy.
c. Koło – sprawia wrażenie harmonii, regularności, obfitości włosów.
d. Trójkąt – ma ostre, wyraźne kontury i mocno zaznaczony wierzchołek.
RODZAJE LINII WE FRYZURZE
1. Horyzontalne(poziome), wertykalne(pionowe), diagonalne(skośne- z lewego na prawo, z prawej na lewo).
2. Linie bazowe – stanowią bazę kształtu strzyżonej fryzury, tworzone są przy pomocy pasma pamięci i mogą mieć różne kształty.
a. Wypukła – długość włosów maleje w kierunku końca łuku.
b. Wklęsła – długość włosów po obu stronach głowy jest taka sama, przedziałek zwykle jest po środku.
c. Symetryczne – objętość włosów po obu stronach głowy jest taka sama, przedziałek zwykle jest po środku.
d. Asymetryczne – objętość włosów i długość jest większa (dłuższa) po jednej stronie. Przedziałek zazwyczaj z boku.
LINIE KONTURU
1. Ostateczny kształt fryzury wyznaczają linie konturu zewnętrzne i wewnętrzne.
a. Wewnętrzna linia konturowa ogranicza się do twarzy i można nią korygować nie pożądany kształt twarzy.
b. Zewnętrzna linia konturowa określa kształt głowy, jej wysokość, ciężar i szerokość.
Przykładowe kontury u panów z tyłu głowy na karku: w kształcie M, W, V, U.
2. Rodzaje linii: proste, owalne(okrągłe), łukowate, łamane, faliste.
KONTRASTY
1. Kontrast – jest stosunkiem przeciwieństw.
2. W stylizacji uczesania wprowadzamy następujące kontrasty:
a. Włosy krótkie i długie – kontrast długości;
b. Włosy kręcone i proste – kontrast kształtu;
c. Włosy jasne i ciemne – kontrast koloru;
d. Włosy wysoko upięte i swobodnie opadające w dół – kontrast kierunku;
e. Duże elementy fryzury i drobne loczki – kontrast wielkości.
3. Separowanie – układ, w którym określone elementy kształtu powtarzają się w regularnych odstępach.
4. Zastosowanie rytmu –pod pojęciem rytmu rozumiemy powtarzanie zawsze w tej samej kolejności co najmniej dwóch różnych elementów uczesania.
5. Stopniowanie – w przypadku stopniowania powtarzany jest ten sam element, ale o różnej wielkości – staje się on co raz większy albo co raz mniejszy.
6. Zasada przeciwieństw – w tym przypadku partie fryzury różnią się od siebie diametralnie. Dzieje się tak, gdy w jednej fryzurze łączymy elementy gładkie i mocno skręcone. W takim przypadku mówimy o dysharmonii w fryzurze.

 
     

Gość

  Wysłany: Wto 02 Lis, 2010 19:25   :/

jeju ie tego jest my na stylizacji rysujemy jakies panie:/ zupełnie nie wiem do czego ma nam to służyć kobieta zamiast mówić do rzeczy daje nam do reki kredki jak dzieciom w przedszkolu...
 
     

grajoj 


Dołączyła: 08 Sie 2013
Posty: 4
Skąd: Krapkowice

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014 13:30   

Fryzjerstwo to zawód usługowy o charakterze bezpośrednim to znaczy podmiotem jest człowiek a przedmiotem czynności, wykonywanie zgodne z potrzebami klienta. Wzrastające usługi -profesjonalne takie, jak
-zmiany w modzie,
-nowe trendy, nowe kolekcje,
-nowe techniki fryzjerskie,
wywołują konieczność rozwijania świadomości fryzjera i zdobywania nowych doświadczeń.
Pielęgnacyjny to utrzymanie włosów i skóry w zdrowiu. Skóra powinna być dotleniona a włosy dożywione. Włosy powinny być regularne strzyżone i poddawanie zabiegu regeneracyjnym, którym nawracają im blask i elastyczność.
Estetyka – tworzenie fryzury indywidualnej, idealnej dla pojedynczego klienta oraz poprawę wizerunków osób które tracą lub utraciły włosy .
Kultura – tworzenie wizerunków znanych postaci wywieranych wpływów na modzie stworzenia nowych stylu czerpania pomysłów z historii i przeszłości.
W społeczny – to jest pomoc odnalezieniu się we w społeczeństwie ludziom którzy utracili włosy oraz stworzenie miłej atmosfery w salonie fryzjerskim sprzyjające odpoczynkowi a także podejściu dla klienta.
Cele fryzjerstwa to pierwszym celem jest:
higienicznych – usuwanie włosów i skóry zanieczyszczeń oraz substancji obciążające włosy.
Używanie kosmetyków odpowiednimi do rodzaju włosów.

T: Historia rozwoju fryzjerstwa.
Starożytność

I – Egipt – golenie głów chroniło przed pasożytami i to doprowadziło do wynalezienia narzędzi najpierw z kamienia potem z metalu w kształcie sierpnia.

II- Grecja- - kręcenie włosów z spowodowało to wynalezienie wałków z brązu o nazwie kala-miks.

III- Rzym – fryzjer to niewolnik, którego jego pozycja zależy od jakości jego usług. Jeśli był mistrzem mógł odzyskać wolność i uzyskać pozwolenie na otwarcie własnego zakładu Tonstrina – Tonsor – pełnosprawne i szanowany obywatel Rzymu.
1)Średniowiecze – to rozwój miast i rzemiosła. Rzemieślniczy fryzjerzy twarzą pierwsze organizacje cechowe, które regulują rozwój fryzjerstwa i naukę. Rośnie znaczenie mody i wyglądu wewnętrznego a mistrzowie grzebienia zostają artystami fryzjerstwa.

2)
A) XVII wiek – powstaje pierwsza Akademia Fryzjerstwa w Paryżu. Odkrycia geograficzne i rozwój handlu dostarczają nowych materiałów kolorystyki indiańskie Jedwabne mocne kolorowe, kolorystyki, wzorów szybko zmieniają się mody.

3)
b) XIX wiek – pierwsze próby strzyżenia przez fryzjerów nowych warsztaty jest to początek nowoczesnego fryzjerstwa. Wynaleziono nadtlenek wodoru, nowożytną brzytwę, płynną farbę i ręczną maszynkę do strzyżenia.

4)c) XX – jego koniec to wielka rewolucja obyczajowa, bud przeciw obwiązującym dotychczas regułą powstają nowe formy strzyżenia, narzędzia, aparaty, preparaty do zmiany kolorów i kształtów włosów od tej pory zaczyna się gwałtowny rozwój a zawód fryzjera nadbiera nowego znaczenia.

5)p) Czasy obecnie – to ciągle nowe możliwości więc fryzjer powinien nabyć nowe umiejętności teoretyczne i praktyczne obecnie fryzjer to wysoko wyspecjalizowany specjalista który aby być dobry musi poszerzyć i rozwijać umiejętności na kursach, szkoleniach i warsztatach. Obecnie dobie kompozycji pojawiły się nowe programy wspomagające pracę administracyjną w salonie oraz projektowanie wnętrz i fryzur .
 
     

dorka550 


Dołączyła: 14 Kwi 2014
Posty: 11
Skąd: Waganiec

Wysłany: Czw 11 Wrz, 2014 22:02   

Preparaty do stylizacji włosów
Istnieje wiele różnorodnych środków służących do stylizacji włosów. Wśród najpopularniejszych wymienia się:
• Żel – utrwala i nabłyszcza fryzurę, podkreśla pazurki, loki, pasma i fale. Chroni włosy przed przesuszeniem i nie
powoduje przetłuszczania. Może być zastosowany do wszystkich rodzajów włosów. Należy go nakładać na suche lub wilgotne włosy i rozprowadzać po nich grzebykiem. Żele w sprayu rozpyla się na długości fryzury.
• Krem – ułatwia rozczesywanie splątanych kosmyków. Nawilża i natłuszcza włosy oraz zwiększa ich objętość i gęstość. Polecany jest do włosów zniszczonych farbowaniem. Nie jest wskazany do długich włosów i włosów przetłuszczających się.
• Brylantyna – nabłyszcza, wygładza i delikatnie natłuszcza włosy. Podkreśla każdy szczegół fryzury. Wskazana jest do włosów przesuszonych, farbowanych i rozjaśnianych.
• Wosk – nadaje miękkość, kształt i połysk włosom. Podkreśla wybrane akcenty fryzury.
• Lakier – skutecznie chroni włosy przed wiatrem, wilgocią oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrze pokryje włosy, jeśli zostanie rozpylony z odległości nie mniejszej niż 30 cm. Warto umiejętnie używać lakieru i nie rozpylać go na włosy w zbyt dużej ilości, by nie sklejał kosmyków i nie tworzył wrażenia „pancerza” na głowie.
• Guma
Guma przypomina nieco żel. Jednak jest ona nieco bardziej sztywna i wysusza bardziej włosy. Ma jednak taka zaletę, że można dzięki niej wyczarować z niesfornych nawet włosów fryzurę z pazurkami, zakręcić fantazyjne loki lub pomaga prostować włosy. Nie należy jej jednak stosować do włosów tłustych, ponieważ guma je za bardzo obciąży i będą oklapnięte.
Guma lepiej utrzymuje fryzurę, gdy pojawia się wilgoć. Jest wielu zwolenników gumy do układania włosów, jest opinia, że guma nie obciąża włosów. Zaletą gumy jest też możliwość kupienia dobrej gumy w niskiej cenie.

[ Dodano: Czw 11 Wrz, 2014 22:02 ]
DOBOR KOLORU DO TYPU URODY

Wśród panującej, obiegowej opinii kolor włosów powinien być tak sam jak kolor oczu i karnacji. Tak naprawdę okazuje się, że ma się to nijak do prawdy – bo czy osoba o niebieskich oczach powinna mieć niebieskie włosy? A może kobieta o alabastrowej skórze musi zafarbować włosy na jasny lub biały kolor? Są to mrzonki, bowiem pierwszą zasadą jest, aby karnacja, oczy i włosy nie były w identycznym samym odcieniu! Polska jest krajem słowiańskim, a Polki uważane są za najpiękniejsze. Stwierdzenie to nie dotyczy wyłącznie Polaków – niejednokrotnie obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski zwracali uwagę na urodę kobiet, twierdząc, że jest ona zjawiskowa. Okazuje się, że większość Polek ma chłodny typ urody, który niejednokrotnie jest nieprawidłowo podkreślany. Wychodząc na ulicę miast możemy zobaczyć panie o bardzo jasnej karnacji, jasnych brwiach i oprawie oczu z zafarbowanymi na czarno włosami. W efekcie wyglądają one jak wampirzyce bądź baby-jagi. Podobnie jest z paniami o śniadej karnacji farbujące włosy na platynowy blond – wygląda to, co najmniej śmiesznie i nienaturalnie. Chłodny typ urody powinien współgrać z chłodnymi barwami, a więc będą to popielate blond, stonowane brązy i czernie. Panie o ciemniejszej karnacji powinny farbować swoje włosy ciepłymi odcieniami, czyli złocistymi lub miodowymi blond, ciepłymi brązami, złocistym kolorem miedzi – dozwolone są również ciepłe odcienie rudości. Sprawa może się nieco skomplikować, jeżeli do koloru karnacji i włosów dołożymy kolor oczu. Zasada jest jedna – panie o niebieskich, szarych i zielonych oczach powinny wybrać ciepłe kolory. Z kolei oczy brązowe znakomicie współgrają z chłodną paletą barw. Istnieje tu pewna zasadność, albowiem naturalne blondynki zazwyczaj mają niebieskie bądź zielone oczy, a szatynki i brunetki oczy szare, niebieskie, brązowe i piwne. Ciemny kolor uwydatnia wszelkie niedoskonałości. Niestety, jest to smutna prawda. Ciemny kolor włosów postarza, wyostrza rysy, uwidocznia zmarszczki i niedoskonałości cery, jak chociażby trądzik, blizny i przebarwienia. Ciemny i czarny kolor włosów przeznaczony jest dla kobiet o zdrowej cerze, które nie borykają się z pryszczami, nie mają rozszerzonych porów, zaskórników, cery nadmiernie łojotokowej (świecąca cera rzuca się w oczy) i trupiobladej. Stwierdzenie „nie każda kobieta może być blondynką” jest złe, ponieważ tak naprawdę każda z nas może poddać swoje włosy agresywnemu zabiegowi rozjaśniania. Dlatego też o wiele lepiej posłużyć się stwierdzeniem „każda kobieta może być blondynką, ale nie każdej to pasuje”. Kolor blond o wiele lepiej sprawdza się w przypadku cery problematycznej i optycznie odmładza. Poza tym, pomijając uszczypliwe komentarze o paniach mających jasny kolor włosów, blondynki uważane są, jako osoby radosne i wrażliwe. Jeżeli twoja karnacja jest jasna, wręcz alabastrowa wybierz złoty odcień blond – w ten sposób zaakcentujesz subtelną różnicę pomiędzy kolorem skóry, a kolorem włosów, które nie będą zlewać się w jedną całość. Niektóre blondynki mają ciemniejszy kolor skóry i to właśnie one mogą cieszyć się platynowym blond. Kolor ten nadaje się również dla szatynek, jednak w tym przypadku kolor ich naturalnych kosmyków nie może być bardzo ciemny.
Przydatne informacje:
• Jeżeli planujesz po raz pierwszy zafarbować włosy wybierz odcień różniący się od naturalnego koloru o 2-3 tony.
• Farbując jasne włosy na ciemny kolor nie zapomnij o przyciemnieniu brwi i oprawy oczu. Postępuj podobnie w przypadku zmiany koloru z czarnego na blond.
• W sezonie letnim rozjaśnij kolor swoich włosów o 1-2 odcienie – nie więcej. W ten sposób dodasz kosmykom świetlnych refleksów. Zimą zaś przyciemnij czuprynę.


Przed wcześniejszym podjęciem decyzji jaki kolor farby wybrać, warto poznać zasady. Trafne podjęcie decyzji uchroni nas przed kolorystyczną katastrofą. Dobrze dobrany kolor sprawi, że będziemy wyglądać młodo, świeżo i promiennie. Dobór odpowiedniego koloru powinien zależeć m.in. od typu naszej urody. Należy pamiętać aby włosy, karnacja oraz brwi i rzęsy idealnie pasowały do siebie.

PANI WIOSNA:
cera: odcień brzoskwiniowy lub złotawy, bliski kości słoniowej,
kolor oczu: niebieskie lub zielone,
naturalny kolor włosów: jasno rude lub blond
kolor farby:
• miodowy,
• bursztynowy, blond,
• miedź, ciemny złocisty,
• jasny złoty brąz.
PANI LATO:
cera: bardzo jasna lub oliwkowa cera,
oczy: szare lub szaroniebieskie,
naturalny kolor włosów: blond lub lekko popielaty brąz,
kolor farby:
• jasny platynowy,
• głęboki blond,
• jasny szatyn.
PANI JESIEŃ:
cera: jasna o złocisty, brzoskwiniowym lub złocisto-beżowym odcieniu,
oczy: zielone lub brązowe,
naturalny kolor włosów: jasne rudawe i blond,
kolor farby:
• kasztanowy,
• miedziany,
• brązowy.
PANI ZIMA:
cera: bardzo jasna, porcelanowa lub oliwkowa, o chłodnym niebieskim odcieniu,
oczy: brązowe, niebieskie, szare, czarne,
naturalny kolor włosów: brązowe lub czarne,

kolor farby:
• ciemny brąz,
• średni brąz,
• hebanowa czerń,
• granatowa czerń,
• mahoń,
• wiśnia.
 
     

Ciekawa


Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Posty: 99
Sk±d: daleko

Wysłany:    


Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

 
 

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak