Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu EGZAMIN PRAKTYCZNY STYCZEŃ 2011
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 11:53   

Czyli ta monografia z FP VI to była Coffeinum purum? To faktycznie różnica. :-|

Ostatnio zmieniony przez Gość Wto 25 Sty, 2011 16:15, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 14:01   

Bardzo proszę jeśli jest ktoś kto ma pomysł na uporanie się z tą receptą niech rozwiąże nam problem yu na forum.

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 14:52   rozwiązanie

VERTE napisał/a:
Bardzo proszę jeśli jest ktoś kto ma pomysł na uporanie się z tą receptą niech rozwiąże nam problem yu na forum.

Z monografii tabletek coffeini et Natrii benzoatis wynika że kofeina stanowi 42% tej mieszaniny. Należałoby zatem obliczyć jakiej ilości czystej kofeiny odpowiada 2,0 g mieszaniny z benzoesanem. To właściwie jedyne sensowne rozwiązanie tego problemu. Być może zapomniano dodać ulotkę producenta tychże tabletek, względnie należałoby umieścić monografię Coffeini et Natrii benzoatis z wcześniejszej wersji FP lub od producenta.
Generalnie bez tych informacji da się wykonać ten projekcik.

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 15:05   

Dziękuję za informację .
To czyli z informacji ,które były do dyspozycji na egzaminie FP VI"Zawartość bezwodnej kofeiny nie powinna być mniejsza niż 38,0% i nie większa niż 42,0% ; benzoesanu sodu nie powinna być mniejsza niż 58,0% i większa niż 62,0%" należy przyjąć 42%? Jak to dokładnie liczyć?Ile sproszkować tych tabletek? Proszę o szczegóły.

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 15:15   

VERTE napisał/a:
Dziękuję za informację .
To czyli z informacji ,które były do dyspozycji na egzaminie FP VI"Zawartość bezwodnej kofeiny nie powinna być mniejsza niż 38,0% i nie większa niż 42,0% ; benzoesanu sodu nie powinna być mniejsza niż 58,0% i większa niż 62,0%" należy przyjąć 42%? Jak to dokładnie liczyć?Ile sproszkować tych tabletek? Proszę o szczegóły.

Benzoesan sodowy jest tylko solubilizatorem kofeiny. Do proszków stosuje się Coffeinum purum. Ponieważ 42% w mieszaninie stanowi czysta kofeina, zatem 2,0 g Coffeinum et Natr. benz. odpowiada 0,84 g czystej kofeiny. Żadnych tabletek nie należalo proszkować (brak podanej masy i dawki) tylko trzeba było odważyć 0,84g czystej kofeiny. Oczywiscie nie mam monopolu na prawdę więc to tylko moje przypuszczenia, aczkolwiek nie widzę innego logicznego rozwiązania.

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011 15:23   

Dziękuję !! Faktycznie teraz tylko czekać na wynik.
Wykładowca nasz twierdził że tylko z tych tabletek bez masy i że wszyscy nie zdamy bo bez podstaw dokonaliśmy zamiany substancji.

Gość

Wysłany: Sro 26 Sty, 2011 20:47   

VERTE napisał/a:
Dziękuję !! Faktycznie teraz tylko czekać na wynik.
Wykładowca nasz twierdził że tylko z tych tabletek bez masy i że wszyscy nie zdamy bo bez podstaw dokonaliśmy zamiany substancji.

jak będziesz mieć wyniki to daj znać!! A kiedy przypuszczalnie będzie znany klucz?

Gość

Wysłany: Sro 26 Sty, 2011 21:08   

Tego nie wiadomo ale o wyniku nie zapomnę napisać ;-)
Nasi też będą pisać zażalenie. Zobaczymy.

Gość

Wysłany: Sro 26 Sty, 2011 21:31   

ja zdaję egzamin w czerwcu, już pisaliśmy 3 egzaminy próbne w szkole - dwa z mikstur, jeden z proszków dzielonych, za 3 tygodnie czekają nas czopki :(

[ Dodano: Czw 27 Sty, 2011 13:07 ]
chemik68 napisał/a:
VERTE napisał/a:
Dziękuję za informację .

Benzoesan sodowy jest tylko solubilizatorem kofeiny. Do proszków stosuje się Coffeinum purum. Ponieważ 42% w mieszaninie stanowi czysta kofeina, zatem 2,0 g Coffeinum et Natr. benz. odpowiada 0,84 g czystej kofeiny. Żadnych tabletek nie należalo proszkować (brak podanej masy i dawki) tylko trzeba było odważyć 0,84g czystej kofeiny. Oczywiscie nie mam monopolu na prawdę więc to tylko moje przypuszczenia, aczkolwiek nie widzę innego logicznego rozwiązania.

czy dobrze rozumiem - wg Ciebie należy w recepcie zmienić Coffeini et Natrii benzoici 2,0 na Coffeinum purum 0,84? czy zostawić Coffeini et Natr. benz. ale zmienić na 0,84

Gość

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011 20:18   

witam!recepta w ogóle nie powinna być zrealizowana jeżeli chodzi o ścisłość gdyż wystąpila w niej subst.która jest wycofana z obrotu ze względu na szkodliwość..oczywiście mówię o pabialginie..
Jeżeli chodzi o kofeinę z benzoesanem sodu to komisja nie dołączyła monografii tej właśnie kofeiny.Nasz nauczycielko z ćw. z tepla jest m.in. w komisji która sprawdza takie prace i powiedziała,że nie należało ani używać czystej kofeiny-nie zamieniać ani tabletek..To był ewidentny błąd osób które kserowały załączniki..Tak samo ta tabela z ciężarami opłatków..wszyscy wiemy że jak jest subst. puszysta to bierzemy nawet dwa numery większe opłatka,więc ta tabela była bez sensu.Masa tej pabialginy też nie była podana jednoznacznie różne ludzią to powychodziło..krótko mówiąc szkoła i osoby piszące egzamin napisały pismo do cke o unieważnienie egzaminu..co z tym zrobią zobaczymy może tej kofeiny nie wezmą pod uwagę nie powinni jej brać bo to ich błąd..a dla zainteresowanych tabletki z kofeiną też są wycofane..jak nic z tym nie zrobią to napewno tak tego nie zostawimy bo dużo osób tego nie pozdaje!zresztą myślę że nie tylko my tak myślimy..nasi nauczyciele są tym egzaminem oburzeni!!!Pozdrawiam i życzę powodzenia

Gość

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011 20:49   

katarzyna25 napisał/a:
witam!recepta w ogóle nie powinna być zrealizowana jeżeli chodzi o ścisłość gdyż wystąpila w niej subst.która jest wycofana z obrotu ze względu na szkodliwość..oczywiście mówię o pabialginie..
Jeżeli chodzi o kofeinę z benzoesanem sodu to komisja nie dołączyła monografii tej właśnie kofeiny.Nasz nauczycielko z ćw. z tepla jest m.in. w komisji która sprawdza takie prace i powiedziała,że nie należało ani używać czystej kofeiny-nie zamieniać ani tabletek..To był ewidentny błąd osób które kserowały załączniki..Tak samo ta tabela z ciężarami opłatków..wszyscy wiemy że jak jest subst. puszysta to bierzemy nawet dwa numery większe opłatka,więc ta tabela była bez sensu.Masa tej pabialginy też nie była podana jednoznacznie różne ludzią to powychodziło..krótko mówiąc szkoła i osoby piszące egzamin napisały pismo do cke o unieważnienie egzaminu..co z tym zrobią zobaczymy może tej kofeiny nie wezmą pod uwagę nie powinni jej brać bo to ich błąd..a dla zainteresowanych tabletki z kofeiną też są wycofane..jak nic z tym nie zrobią to napewno tak tego nie zostawimy bo dużo osób tego nie pozdaje!zresztą myślę że nie tylko my tak myślimy..nasi nauczyciele są tym egzaminem oburzeni!!!Pozdrawiam i życzę powodzenia

Generalnie zabrakło monografii kofeiny z benzoesanem. Ale konia z rzędem temu, kto mi zabroni formalnie zamienic w proszkach kofeinę z benzoesanem na odpowiedią ilość czystej kofeiny ! Wszak powszechnym jest zamiana fenobarbitalu na jego sól sodową w lekach płynnych i odwrotnie w proszkach.
Reasumując, egzamin został spartolony - delikatnie rzecz ujmując

Gość

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011 22:18   

Po co się burzycie? Przecież nie anulują projektu...ocenią na swój sposób (oni już tam wiedza jaki).

Gość

Wysłany: Czw 03 Lut, 2011 13:08   

witam to sa dane potrzebne do rozwiązania recepty ze stycznia 2011 czy ktos moze ja rozwiązac na forum byłabym wdzięczna pozdrawiam wszystkich

Gość

Wysłany: Czw 03 Lut, 2011 13:38   

witam czy ktoś moze rozwiązac receptę ze stycznia 2011 w załączniku podaje wszytkie dane będe bardzo wdzieczna

[ Dodano: Czw 03 Lut, 2011 13:41 ]
czy ktoś ma ciekawe projekty z recep to meze byje je umieścił na forum chetnie bym przepatrzyła dziękuje pozdrawiam wszytkich

[ Dodano: Czw 03 Lut, 2011 13:44 ]
witam mam taka prośbę skąd wiadoma jakiego numeru kapsułek skrobiowych użyć w proszkach i kiedy są to proszki lekkie a kiedy ciężkie to się jakoś obliczy czy co bo wogóle nie czaję o co chodzi bardzo zależy mi żeby ktoś mi to wyjaśnił dziękuję i pozdrawiam

[ Dodano: Pią 04 Lut, 2011 21:19 ]
witam mam taka prośbę skąd wiadoma jakiego numeru kapsułek skrobiowych użyć w proszkach i kiedy są to proszki lekkie a kiedy ciężkie to się jakoś obliczy czy co bo wogóle nie czaję o co chodzi bardzo zależy mi żeby ktoś mi to wyjaśnił dziękuję i pozdrawiam
wiem ze sie powtarzam ale naprawde potrzebuje pom pomocy z tymi kapsułkami

[ Dodano: Sob 05 Lut, 2011 13:01 ]
witam widze ze nie ma chetnych do rozwiazania tej recepty

Gość

Wysłany: Nie 27 Lut, 2011 13:38   

Czy już coś wiadomo o wynikach egzaminu, odwołaniach??

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu