Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu egzmian 2011 czerwiec
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sro 08 Cze, 2011 13:04   

na pewno podadzą masę łyżki/kropli w roku kiedy nie podali cała Polska napisała beznadziejnie, praktycznie każdy miał złe wyniki i od tego czasu zawsze podają. Co podręcznik/wykładowca każdy ma inną metodę i dlatego CKE ze względu na brak ujednoliconej metody nie wymaga tego na egzaminie

Gość

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 21:17   

myślicie, że zawiesiny? u nas mowia, ze nie, bo tam nie mozna uzyc subst silnie dzialajacych, wiec jaki problem? podloza podadza.

Gość

Wysłany: Czw 09 Cze, 2011 21:31   

Mam pytanie. jeżeli będa krople do nosa albo oczu i będzie tam np: sol. protargoli to bedziecie dawać wody czy azotku potasu, a do nosa zamiast wody NaCl? czy olejecie to i normalny zwykły roztwór?

Adi_PT 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 11:44   

Moim zdaniem nie będzie jałówki raz byla i wypadła tragicznie, więc watpie zeby po styczniowym egzaminie, ktory tez wypadl strasznie dali cos az tak trudnego :)

Gość

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 14:08   

Mam nadzieję...
A jak jest napisane na recepcie Arabici gummi mucilago 10,0 to oczywiście trzeba zrobić na świeżo? nie ma czegoś takiego gotowego w recepturze, prawda?

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Adi_PT 

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 14:58   

Raczej nie, ale my tego nie robilismy na tpl-u, więc nie wiem

Gość

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 20:02   

my jak robiliśmy to na świeżo - 30-40% gumy arabskiej na cały kleik

Gość

Wysłany: Pią 10 Cze, 2011 21:25   

kleiki zawsze robi się ex tempore

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 11:52   

im więcej się uczę tym więcej mam pytań:(
jak będziecie robić krople jałowe do oczu?
znacie na pamięc te środki konserwujące i bufory?
i jak wyjaławiać roztwór 0,9% NaCl? bo w książce jest tylko, że np: sulfacetamid dodac do jałowego roztworu nacl...
no i jak robić krople i maści z antybiotykiem...? :(
wiem, że mało prawdopodone że to będzie, ale wolałabym wiedzieć...
a pytam na forum bo do szkoły już nie chodzę przez rok i niem am kogo zapytać.

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 12:00   

taki roztwór możesz wyjałowić na 2 sposoby: w autoklawie, albo przez sączenie sączkiem membranowym. Ja bym się nie przejmowała że będą leki oczne, nie uczę się tych wszystkich buforów i konserwantów, nie było ich jeszcze nigdy na standaryzacji egzaminu a są bardzo trudne więc raczej nie puścili by ich na normalnym egzaminie bez uprzedniego sprawdzenia jak sobie ludzie z tym radzą. Co najwyżej mogli by dać lek jałowy z antybiotykiem ale nie do oka.

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 13:17   

Czyli jęzeli beda krople do oczu to piszemy że warunki jałowe, 30 minut loża, że dajemy 0,9% NaCl (ale on jest w proszku czy gotowy roztwór to już jest ? no i w jakiej ilości ), że gotowy roztwór przez sączek i do autoklawu bez nakretki na 20 minut w 122 stopniach? i już?

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 16:16   

jestem ciekawa, czy to faktycznie im tak szczegolowo potrzebne - jakos szczerze watpie.

u nas np. jak chyba w styczniu 2010 byla recepta na krople z gentamycyna i hydrokortyzonem, to nam babka powiedziala ze po prostu trzeba napisac, ze sie je wykonuje w warunkach aseptycznych - to prawda?

i w ogole sadzicie, ze mozliwe jest zeby dali np taka niezgodnosc, ktora wymaga zamiany substancji w recepcie? przeciez wtedy trzeba sie skontaktowac z lekarzem i uzgodnic zamiane, a nie ma takiej opcji.
mnie sie raczej wydaje, ze dadza np mieszanke z pozorna niezgodnoscia gdzie trzeba bedzie np obliczyc stezenia substancji czy sa dopuszczalne i zgodne, albo rozdzielic cos innymi roztworami. no ewentualnie zmniejszyc dawke. ale tylko to.. co myslicie??

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 17:16   

Mi też się wydaje że będzie mieszanka, bo dawno nie było.

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 18:15   

Mam pytanie odnośnie kropli. Czy ktoś mógłby mi tak w prosty sposób, wytłumaczyć jak oblicza się krople?? bo niestety coraz więcej ludzi mówi, że będą właśnie krople a ja nic na tpl-u nie maiłam o kroplach...mowie o kroplach do picia jak i receptura jałowa ( wiem, że jest bardziej skomplikowana w obliczeniach ?) bardzo proszę tak po krótce ( jeśli się da) niech ktoś mi wytłumaczy o co tam chodzi :cry: ... są jakieś niezgodności? z tego co się zorientowałam jakieś podłoża trzeba obliczać ? nie wiem kosmos jakiś :-( :cry:
bedę bardzo wdzięczna bardzo bardzo :mrgreen:

Gość

Wysłany: Sob 11 Cze, 2011 18:21   

liczy się masę kropli, która i tak pewnie będzie podana na egzaminie (jeśli one będą). oblicza się ilość subst. silnie działających w dawce, jaka jest podana i tyle.

w kroplach jest podłoże?

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu