Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Encorton
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 09:19   Encorton

Witam, czy może ktoś podczas egzaminu użył octanu prednizonu(była załączona taka monografia) czy jednak korzystaliście wszyscy z tabletek Encortonu. Po rozmowie z nauczycielami, którzy kiedyś byli egzaminatorami twierdzą, że oba sposoby są dobre.
Czy ktoś ma jeszcze podobny problem i jakieś info na ten temat?

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 09:48   

Przecież w encortonie postacią, w jakiej występuje prednizon jest octan.
Ja napisałam, że w recepcie wypisano octan prednizonu pod nazwą preparatu encorton

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 09:53   

ja tez się w sumie zastanawiał czy nie wziąć z substancji pro receptura, ale jak przeabnalizowałm potem to po receptą pisał że apteka dysponuje encortonem w tabletkach i dlatego wzięła z tabletek ale nie wiem czy dobrze dedukuję :P ;)

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 11:04   

:roll:
ło matko, przecież po to były podane masy tabletek encortonu, zeby z nich wziąć substancję...........

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 11:05   

JA właśnie też użyłem tabletek z resztą tak samo jak większość zdających u mnie, temat założylem bo jedna jedyna koleżanka zrobiła w ten drugi sposób i się trochę załamała, że nie zdała

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 11:06   

Przecież trzeba bylo skorzystac z tabletek, ktorych masa i ilosc substancji była podana. Jeśli chodzi o tableti to w nich wystepnuje prednizon, a octan prednizolonu to jego pochodna. To moim zdaniem, ja tak zrobiłam!

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 11:26   

A ja mam pytanie. W recepcie było wyraźnie podane Encortoni 2,5mg. Encortoni to inaczej Encorton (nigdzie nie podano, że to synonim prednizonu), więc ja odważyłam 0,03 sproszkowanego Encortonu. Jak obleje to sie odwołuje-nie mam obowiązku znac na pamięc wszystkich synonimów. Po za tym zawsze było podawane np. prednizon ex tabul. czy cos w tym stylu. To był straszny egzamin, bo jest wiele możliwych dobrych rozwiązań i tylko szkoda że każde daje inny wynik.

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 12:24   

To sie odwoluj. Nalezalo wykonac z tabletek - to bylo jedyne utrudnienie w tej recepcie. Mialas podane masy tabletek ktore masz w aptece na stanie - z nich mialas wyliczyc ilosc subst. dla Encortonu. A co do synonimow to masz obowiazek znac synonimy wielu subst. leczniczych, w tym encortonu. Przykro mi, masz rok na nauke synonimow ...

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 13:03   

Chyba nie za bardzo sie rozumiemy!!! ENCORTON to sa tabletki, w ktorych zawarta jest substancja czynna prednizon. Myślę, że każdy sznujący się przyszłyt technik wie takie rzeczy!

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 13:40   

Moim zdaniem nie ma co się odwoływać, skoro użyliście encorton jak substancję pro receptura, bo na jakiej niby podstawie? :shock:

1. Encorton to nazwa handlowa preparatu. Podali, że apteka dysponuje dwoma takimi preparatami o różnych dawkach (czytanie ze zrozumieniem !)

2. Po drugie octanu prednizonu NIE MA pro receptura! Co innego prednizolon, ale to zupełnia inna substancja.

Poza tym, dziecko to dziecka, 4 lata czy 13 - dawki liczy się według wzorów, a czopki wykonuje się o masie 1,0

yoooł :lol:

[ Dodano: Czw 16 Cze, 2011 13:44 ]
teqilla20 napisał/a:
Jak obleje to sie odwołuje-nie mam obowiązku znac na pamięc wszystkich synonimów.

:shock: :shock: :shock: jak to nie masz obowiązku znać synonimów ??

Jeśli przyjdzie do Ciebie pacjent z recepta:

Rp.
0,1% Sol. Rivanoli 100,0
M.f.sol.

to nie zrealizujesz recepty, bo nie będziesz wiedziała, że riwanol to synonim mleczanu etakrydyny ? :shock: :shock: :shock: Nie wierzę :shock:

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 13:45   

Wystarczylo wziac jedna tabletke 0,01 i druga tabletke 0,02 i to dalo ci razem 0,03 na 12 czoopkow bez zadnych obliczen trzeabylo napisac ze wziac po jednej tabletce zawartosc subst czynnej byla podana i akurat byla dopasowana do wymaganej dawki w recepcie

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 14:19   

a czy Diprofilina ma coś wspólnego z teofiliną?? Bo u mnie wszyscy tym się zasugerowali przy wspólczynniku wyparcia!!!
Ostatnio zmieniony przez Gość Czw 16 Cze, 2011 14:21, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 14:21   

georgb napisał/a:
bez zadnych obliczen trzeabylo napisac ze wziac po jednej tabletce

No jasne... Trzebabylo wyliczyc z proporcji bo prawdopodobnie beda dawac pkt za obliczenie ilosci tabletek. Na egzaminie pisze sie takie rzeczy. Pozdrawiam ;)

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 14:26   

teqilla20 napisał/a:
A ja mam pytanie. W recepcie było wyraźnie podane Encortoni 2,5mg. Encortoni to inaczej Encorton (nigdzie nie podano, że to synonim prednizonu), więc ja odważyłam 0,03 sproszkowanego Encortonu. Jak obleje to sie odwołuje-nie mam obowiązku znac na pamięc wszystkich synonimów. Po za tym zawsze było podawane np. prednizon ex tabul. czy cos w tym stylu. To był straszny egzamin, bo jest wiele możliwych dobrych rozwiązań i tylko szkoda że każde daje inny wynik.

MASZ OBOWIĄZEK ZNAC SYNONIMY!~zresztą encorton to tak poplarny preparat, u nas przewałkowany chyba ze 100 razy

a po co było układać proporcje jak potrzeba było 0,03 , a z 2 tabletek wychodziło 0,01 + 0,02 = 0,03
własnie u nas kilka osób nie wiem po co tak sie z tym zamotało, bo uparli sie koniecznie na proporcje :lol:

Gość

Wysłany: Czw 16 Cze, 2011 14:26   

z tego co wiem to jest pochodną teofiliny ale to nie jest to samo

[ Dodano: Czw 16 Cze, 2011 14:29 ]
ja też zrobiłam proporcją i nie uważam żeby to było źle

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu