Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Poprawa i nie tylko - Czerwiec 2013
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sro 30 Sty, 2013 20:27   

wytłumaczcie mi jak krowie na rowie jak liczyć recepte z lekami gotowymi! Dlaczego w czerwcu 2011 roku bardziej punktowano 1 tabl 0,02 i 1 tabletkę 0,01 niż 3 tabletki 0,01, błagam

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Sro 30 Sty, 2013 20:48   

andzius113 napisał/a:
wytłumaczcie mi jak krowie na rowie jak liczyć recepte z lekami gotowymi! Dlaczego w czerwcu 2011 roku bardziej punktowano 1 tabl 0,02 i 1 tabletkę 0,01 niż 3 tabletki 0,01, błagam

Nie widziałam klucza odpowiedzi do tego egzaminu, ale wydaje mi się, że chodziło o to, żeby wybrać tabletki, w których jest jak największa ilość substancji leczniczej a jak najmniejsza ilość substancji pomocniczych. Za wybór tabletek o większej dawce substancji leczniczej dawali więcej punktów.

Gość

Wysłany: Sro 30 Sty, 2013 20:56   

BooBoo napisał/a:
Rp.
Nystatini 1,0
Vit. A liq. 3,0
Vit. E liq. 2,0
Aquae
Lanolini
Vaselini aa ad 35,0
M.f. ung
D.S. zew.

Nie można tak zapisać ilości Nystatyny, trzeba podać ją w j.m., bo każdy ma inną moc trituracji...

Gość

Wysłany: Sro 30 Sty, 2013 20:57   

dark__princess, wytłumacz mi jeszcze jak to cholerstwo się liczy ile tabletek np
Zofran 10 mg
Phenobarbitali 0,015
Metamizoli 0,75
Butyrum Cacao q.s
Mf. supp no XII
d.s 1 x na noc

Zofran dostępny
syrop 4mg/5 ml 1 but 50 ml waga jednostkowa 5ml - 5,6 g
tabl powl. 8mg 10 szt waga jed. 1tabl- 53 mg
tabl powl 4mg 10 szt waga jed 1 tabl 48 mg
czopki 16 mg 2 sztuki waga 1 czopek 2,01 g

Gość

Wysłany: Sro 30 Sty, 2013 21:25   

andzius113 napisał/a:

A po co obarczać czopki dodatkową ilością substancji wypełaniających?
Bierzesz z najwyższej dawki aby dziadostwa było jak najmniej, skąd wiesz czy jak dowalisz niepotrzebnie substancji balastowych z tabletek to Ci się czopek nie rozsypie po uklejeniu???

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Czw 31 Sty, 2013 00:15   

andzius113 napisał/a:
dark__princess, wytłumacz mi jeszcze jak to cholerstwo się liczy ile tabletek np
Zofran 10 mg
Phenobarbitali 0,015
Metamizoli 0,75
Butyrum Cacao q.s
Mf. supp no XII
d.s 1 x na noc

Zofran dostępny
syrop 4mg/5 ml 1 but 50 ml waga jednostkowa 5ml - 5,6 g
tabl powl. 8mg 10 szt waga jed. 1tabl- 53 mg
tabl powl 4mg 10 szt waga jed 1 tabl 48 mg
czopki 16 mg 2 sztuki waga 1 czopek 2,01 g

Ilość tabletek obliczasz z wzoru

dawka jednorazowa x ilość czopków / masa substancji czynnej z tabletki.

Jeśli tabletki dostępne są w kilku dawkach to bierzesz te, które mają więcej substancji czynnej a jak najmniej pomocniczej.

Gość

Wysłany: Pią 01 Lut, 2013 18:27   

Słuchajcie zastanawiam się nad wykonaniem recepty z antybiotykiem. Trzeba ją wykonać w warunkach aseptycznych, więc przy pisaniu projektu w różnych punktach tego projektu trzeba to zaznaczać. Macie jakich gotowy schemat albo konkretne sformułowania które trzeba tam umieścić, żeby niczego nie pominąć? Wg mnie trzeba uwzględnić:
1. ZAŁOŻENIA:
- lek należy wykonać w warunkach aseptycznych ze względu na obecnośc antybiotyku w recepcie
- wykonać z użyciem loży laminarnej
2. WYPOSAŻENIE:
- loża laminarna
3. WYKONANIE:
- Przygotowanie stanowiska pracy: myję i dezynfekuję odpowiednim detergentem blat recepturowy
- Przygotowanie pracownika: myję i dezynfekuję ręce, zakładam jałowe, jednorazowe rękawiczki, zakładam czysty fartuch (nie wiem czy też jałowy???)
- Przygotowanie wyposażenia i utensyli: (i tu mam największy problem bo nie wiem co w czym i jak wyjałowić. Chyba że pisać tylko że mają być wyjałowione???)
- Potem przy wykonywaniu uwzględniać jałowość sprzętu np. rozcieram w jałowym moździerzu .....
4. WSKAZANIA DLA PACJENTA:
- lek zawiera antybiotyk

Ktoś może ma coś jeszcze?

Gość

Wysłany: Sro 13 Lut, 2013 20:38   

Rp. Prednisoloni 0,3
Nystatini 4 000 000 j.m.
3% Ac. borici 20,0
Hascobazae ad 100,0

Pmoze ktos z obliczeniami dawki dla leku -tabletki i dla nystatyny przekroczona?

[ Dodano: Pon 18 Lut, 2013 18:01 ]
np Rp 1 % kwas borowy 10
hydrokortyzon 5
kwas salicylowy 6
euceryna 20
masc

ile wynosi stezenie procentowe kwasu borowego-sprawdzenie dawki ?

i czy rozcienczamy z 3 % kwasem borowym ?

Gość

Wysłany: Czw 21 Lut, 2013 13:23   

Hey.

Mam ogromna prośbę jeśli macie jakieś projekty z ubiegłych lat możecie mi je przesłać na maila. Bardzo Was proszę i z góry dziękuję :)

[email protected]

karolina3301 

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013 21:20   

Rp. Barii sulfatis pro usu interno 50,0
Sir. Simplex 1,5
Gummi arabici mucillaginosi 20,0
Aquae dest. ad 100,0
M.D.S do zdjęć rentgenowskich przewodu pokarmowego
Przed użyciem zmieszać!

Proszę pomóżcie mi rozwiązać tą receptę. Chodzi mi konkretnie o obliczenie dawki dla siarczanu baru! W FP podana jest doustnie(zwiesina) po rozcieńczeniu 1:1 lub 2:1 jak to rozumieć? Dzięki

[ Dodano: Sob 23 Lut, 2013 10:54 ]
Mam jeszcze pytanie czy obniżamy dawki zwykle stosowane?

[ Dodano: Sob 23 Lut, 2013 10:56 ]
I jeszcze czy jeśli w tabeli z dawkami pozdana jest dawka bądź stężenie przez całą długość dawek maksymalnych i zwykle stosowanych to znaczy to, tyle że nie ma określonych dawek maksymalnych i są to dawki zwykle stosowane? Tak mnie uczono czy to się zmieniło? Bo nie mogę nigdzie tego doczytć!

Gość

Wysłany: Nie 24 Lut, 2013 22:08   

karolina3301 napisał/a:
Rp. Barii sulfatis pro usu interno 50,0
Sir. Simplex 1,5
Gummi arabici mucillaginosi 20,0
Aquae dest. ad 100,0
M.D.S do zdjęć rentgenowskich przewodu pokarmowego
Przed użyciem zmieszać!

Proszę pomóżcie mi rozwiązać tą receptę. Chodzi mi konkretnie o obliczenie dawki dla siarczanu baru! W FP podana jest doustnie(zwiesina) po rozcieńczeniu 1:1 lub 2:1 jak to rozumieć? Dzięki

[ Dodano: Sob 23 Lut, 2013 10:54 ]
Mam jeszcze pytanie czy obniżamy dawki zwykle stosowane?

[ Dodano: Sob 23 Lut, 2013 10:56 ]
I jeszcze czy jeśli w tabeli z dawkami pozdana jest dawka bądź stężenie przez całą długość dawek maksymalnych i zwykle stosowanych to znaczy to, tyle że nie ma określonych dawek maksymalnych i są to dawki zwykle stosowane? Tak mnie uczono czy to się zmieniło? Bo nie mogę nigdzie tego doczytć!

O siarczanie baru znalazlam cos takiego:
Doustnie - do badania przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego.
Doodbytniczo w formie wlewu - do badania jelita grubego:

metodą podwójnego kontrastu - produktu nie rozcieńcza się
metodą konwencjonalną - produkt rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1.

Na ogół na jedno badanie zużywa się 80-200 g zawiesiny, zależnie od badanego odcinka przewodu pokarmowego, masy ciała osoby badanej, czasu trwania badania, itp.

Dawki w FP tak jak pisalas po rozcieńczeniu 1:1 lub 1:2. W recepcie tego siarczanu jest 50 na 100g całej zawiesiny. samej wody wychodzi 28,5 wiec stosunek to ok 1,7 : 1. dawka nie jest wiec przekroczona. to tylko moja dedukcja ale sama nie wiem czy w ogóle można tak na to patrzeć.

Co do pytania czy obniżamy dawki zwykle stosowane to nie wiem, ale chyba nie.
A odnośnie pytania o zapis dawek w farmakopei to jesli jest ta sama przez całą tabelke to oznacza ze dawka zwykle stosowana jest rowna maksymalnej.

[ Dodano: Nie 24 Lut, 2013 22:31 ]
Misiek 88 napisał/a:
Rp. Prednisoloni 0,3
Nystatini 4 000 000 j.m.
3% Ac. borici 20,0
Hascobazae ad 100,0

Pmoze ktos z obliczeniami dawki dla leku -tabletki i dla nystatyny przekroczona?

[ Dodano: Pon 18 Lut, 2013 18:01 ]
np Rp 1 % kwas borowy 10
hydrokortyzon 5
kwas salicylowy 6
euceryna 20
masc

ile wynosi stezenie procentowe kwasu borowego-sprawdzenie dawki ?

i czy rozcienczamy z 3 % kwasem borowym ?

odnośnie drugiej recepty to stezenie kw borowego wynosi 0,41% w calej masci wiec dawka nie jest przekroczona. ja bym nie rozcienczala 3% kwasu tylko z suchej substancji zrobiła (0,1 kwasu i 9,9 wody). a co do pierwszej recepty to dawka prednisoonu nie jest przekroczona (wynosi 0,3% a wg FP moze być 0,25-0,5%), dawki nystatyny w ogole bym nie przeliczala gdyż jest to masc a w lekach zewnetrznych nie ma określonej jednostki dawkowania. A przy lekach do uzytku zewn dawki oblicza sie w %.

karolina3301 

Wysłany: Pon 25 Lut, 2013 13:33   

Co do pytania czy obniżamy dawki zwykle stosowane to nie wiem, ale chyba nie.
A odnośnie pytania o zapis dawek w farmakopei to jesli jest ta sama przez całą tabelke to oznacza ze dawka zwykle stosowana jest rowna maksymalnej.

W takim razie powiedz mi czy jeśli prednizolon ma w FP stężenie podane 0,25%-0,5% przez wszystkie rubryki dawek (zwykle stosowane i maksymalne) a po obliczeniu % w recepcie wychodzi np 2% tzn że stężenie jest przekroczone! Obniżasz Go?

Gość

Wysłany: Wto 26 Lut, 2013 10:30   

W takim razie powiedz mi czy jeśli prednizolon ma w FP stężenie podane 0,25%-0,5% przez wszystkie rubryki dawek (zwykle stosowane i maksymalne) a po obliczeniu % w recepcie wychodzi np 2% tzn że stężenie jest przekroczone! Obniżasz Go?

Tak, to oznacza ze jest przekroczone, ja bym obniżyła do 0,5%.
Do tego co wcześniej pisałam o obniżeniu dawki zwykle stosowanej, to teraz po przemyśleniu uważam że jeśli w FP podana jest tylko dawka zwykle stosowana a nie ma maksymalnej to też należy obniżyć do tej zwykle stosowanej. Wyjątkiem jest gdy na recepcie lekarz zaznaczyłby swoim podpisem tą dawkę, wtedy bym ją zostawiła.

karolina3301 

Wysłany: Wto 26 Lut, 2013 11:02   

tunia88 napisał/a:

Tak, to oznacza ze jest przekroczone, ja bym obniżyła do 0,5%.
Do tego co wcześniej pisałam o obniżeniu dawki zwykle stosowanej, to teraz po przemyśleniu uważam że jeśli w FP podana jest tylko dawka zwykle stosowana a nie ma maksymalnej to też należy obniżyć do tej zwykle stosowanej. Wyjątkiem jest gdy na recepcie lekarz zaznaczyłby swoim podpisem tą dawkę, wtedy bym ją zostawiła.

Ja uważam troszeczkę inaczej ale dziękuję Ci. Pozdrawiam.

Gość

Wysłany: Wto 26 Lut, 2013 11:30   

Jeśli możesz to napisz jak Ty uważasz, może ja czegoś nie wiem, a chętnie się nauczę. Pozdrawiam

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu