Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Czego się spodziewacie na egzaminie
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 16:06   

Ale trzeba przyznać że nas OKE zaskoczyło ta receptą. Wszyscy obstawiali głównie mieszanki, krople, maść... a tu proszki.
Proszki były w styczniu i nawet nie pomyslalem o tym, że mogłyby być znów :D Każdy spodziewał się czegoś trudnego, aż mnie wryło jak zobaczyłem że są tylko dwa składniki, żadnych niezgodności..

Egzamin ten zaskoczył nas też łatwością - pozorną, bo kilka haczyków było. Wiele osob domyslalo się, że dadzą coś łatwego żeby jak najwiecej osób zdało, bo za rok wchodzi nowy egzamin.

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 21:18   

marchro napisał/a:
dla mnei problemem było 20 czy 40 ja przychylam sie do 20 gdyż tak stanowi prawo

Prawo wcale nie zabrania wystawienia lekarzowi pełnopłatnej recepty na starym blankiecie na większą niż ryczałtowa ilość leku. Prawo dopuszcza taką możliwość i każdy kto zdaje egzamin powinien o tym wiedzieć...
Takich recept na starych blankietach i pełnopłatnych realizuje się w aptekach bardzo wiele i nikt z aptekarzy nie ogranicza ilości leków zapisanych na takich receptach.

[ Dodano: Sob 22 Cze, 2013 21:20 ]
tiger75 napisał/a:
fifi1 napisał/a:
widziałam kapsułki skrobiowe 12 mm czyli 1 na ćwiczeniach w szkole i na praktyce :)
ja dowiadywalam sie w aptece mojej mamy i nie ma oplatkow nr 1 :-?
ja wzielam 2

A co ja tutaj pisałem wcześniej :-)
Nie ma i nie było nigdy opłatków nr 1!!!

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 21:27   

kubeusz napisał/a:
Ale trzeba przyznać że nas OKE zaskoczyło ta receptą. Wszyscy obstawiali głównie mieszanki, krople, maść... a tu proszki.
Proszki były w styczniu i nawet nie pomyslalem o tym, że mogłyby być znów :D Każdy spodziewał się czegoś trudnego, aż mnie wryło jak zobaczyłem że są tylko dwa składniki, żadnych niezgodności..

Egzamin ten zaskoczył nas też łatwością - pozorną, bo kilka haczyków było. Wiele osob domyslalo się, że dadzą coś łatwego żeby jak najwiecej osób zdało, bo za rok wchodzi nowy egzamin.

Przyznać trzeba ;) ja też po otwarciu arkusza zbierałam żuchwę z ławki :P Proszki? Na pewno nie teraz. Tak mówiłam przed egzaminem. Tym bardziej, że nie było maści, emulsji, kropli do użytku wewnętrznego. Mikstury 3 razy tylko, w tym ostatnia naprawdę już jakiś czas temu. Czerwiec 2009 bodajże. A prochy już 7 raz :O

Co do prostoty egzaminu. Łatwość łatwością. Ale to było nazbyt banalne. Jak nie na egzamin. Aż się boję za co oni punkty będą przyznawać. Bo jest ich aż 100 przecież. I żebyśmy się nie zdziwili jak procent niezdanych prac będzie naprawdę spory, czego oczywiście sobie i nikomu innemu nie życzę.

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 21:27   

beciabeatka napisał/a:
;-)

To jakieś badziewie, a nie klucz. Dlaczego suma punktów to 84, a nie 100?

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 21:44   

Dr Dollitle napisał/a:

A skąd my mieliśmy wiedzieć, że nie było, nie ma i zapewne nie będzie opłatków nr 1? Z załączonej tabeli jasno wynikało, że masę proszkową nalezy rozsypać właśnie do jedynek. I tak też przynajmniej ja zrobiłam. Nie widziałam, że w praktyce nie ma opłatków nr 1. Zresztą egzamin swoją drogą a późniejsza praca w aptece i receptura swoją...

Być może powiesz - z praktyk, z tym że nie wszyscy mieli okazję zobaczyć jak się wykonuje wszystkie postacie leków recepturowych. Podczas moich praktyk proszków dzielonych akurat się nie robiło. A odbyłam je co do godziny uprzedając zapewne Twoje pytanie :-P Kierownik apteki i personel też akurat "zapomnieli" o tym wspomnieć :lol: :->

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 21:51   

Aggamat4 napisał/a:
oleczka21 napisał/a:
leksandra_olka_kwiat napisał/a:
a nasz zawsze uczono, że jeśli mamy tabletki jako skladnik leku recepturowego, to do czystego, pustego moździeża najpierw tabletki, mikronizujemy dopiero reszta

A nas, że zacieramy pory obojętną substancją lub silnie działającą i dopiero potem dodajemy inne substancje.

Furagina jest blado zolta...Mozna wiec uznac ze substancja barwna...A substancje barwne ucieramy w osobnym mozdzierzu. Ja w jednym mozdzierzu rozdrobnilam tabletki, w drugim polowa odwazonej glukozy zatarlam pory, dodalam rozdrobnione tabletki, reszta glukozy i finito...

Ja dokładnie tak samo. ;)

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 22:19   

ann512 napisał/a:

Co do prostoty egzaminu. Łatwość łatwością. Ale to było nazbyt banalne. Jak nie na egzamin. Aż się boję za co oni punkty będą przyznawać. Bo jest ich aż 100 przecież. I żebyśmy się nie zdziwili jak procent niezdanych prac będzie naprawdę spory, czego oczywiście sobie i nikomu innemu nie życzę.

No właśnie trochę sie tego obawiam za co oni punkty beda przyznawac, bo mogli nawymyślać jakiś pierdół w kluczu. Potem się okaże że miało się dobre załozenia, działanie, obliczenia, wykonanie a oblało egzamin przez głupoty. Ale mam nadzieję że będzie ok. Najgorsze to czekanie do 30 sierpnia

tiger75 

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 22:33   

Dr Dollitle napisał/a:

no to jak myslisz jak oni to ocenia ? :-/

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 23:40   

kubeusz napisał/a:
Najgorsze to czekanie do 30 sierpnia

Chyba nigdy tak nie chciałam żeby się już wakacje kończyły :mrgreen:

Gość

Wysłany: Sob 22 Cze, 2013 23:57   

tiger75 napisał/a:
Dr Dollitle napisał/a:

Jakby nie było podanej tabeli to należałoby policzyć rozmiar opłatka. Jednak jeśli dają tabelkę to po to żebyśmy z niej skorzystali. Każdy załącznik który jest w arkuszu nie trafia tam przypadkowo. A więc: należało wziąć opłatek nr 1.

Gość

Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 09:03   

Dr Dollitle napisał/a:
beciabeatka napisał/a:
;-)

To jakieś badziewie, a nie klucz. Dlaczego suma punktów to 84, a nie 100?

Tego nie wiem , taki klucz dostałyśmy po egzaminie próbnym który pisałyśmy w kwietniu . Egzamin do szkoły został przysłany z Łomży czyli z głównej siedziby naszej szkoły , dołączony był ten klucz według którego byłyśmy oceniane . Nie podoba Ci się to go nie czytaj i n ie odnoś się do niego .
Pozdrawiam
i
życzę mimo wszystko jak największej ilości ludzi aby zdali ten banalny egzamin

Gość

Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 12:24   

kubeusz napisał/a:
Każdy załącznik który jest w arkuszu nie trafia tam przypadkowo.

Ooo i tu się mylisz Kolego Kubeuszu. Pamiętasz czopki w 2011 roku? Była w załączniku tabela ze współczynnikami wyparcia, w której nie było ani jednego składnika tych czopków... i z której NIE NALEŻAŁO korzystać... Proszę zerknąć do arkusza z czerwca 2011 roku.

[ Dodano: Nie 23 Cze, 2013 12:28 ]
tiger75 napisał/a:
Dr Dollitle napisał/a:

Nic nie wymyślimy po prostu trzeba poczekać na klucz. Co nam da spekulowanie na temat klucza nie mając realnego wpływu na jego kształt? Można tylko powiedzieć jak powinno być zrobione a jak nie powinno, ale to już wiemy. Wiemy też z poprzednich lat, że bywało tak, że zdawali egzamin nawet ci którzy zrobili źle. Więc szansa jakaś jest...

Alexa07 

Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 12:29   

Dr Dollitle napisał/a:
kubeusz napisał/a:

Ooo i tu się mylisz Kolego Kubeuszu. Pamiętasz czopki w 2011 roku? Była w załączniku tabela ze współczynnikami wyparcia, w której nie było ani jednego składnika tych czopków... i z której NIE NALEŻAŁO korzystać... Proszę zerknąć do arkusza z czerwca 2011 roku.

Nie było dlatego, że skoro widzisz ,że substancji nie ma w tabeli to w takich przypadkach bierzesz 0,7 ten współczynnik. Czopki to co innego.

Gość

Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 12:35   

beciabeatka napisał/a:
dołączony był ten klucz według którego byłyśmy oceniane . Nie podoba Ci się to go nie czytaj i nie odnoś się do niego .
Pozdrawiam i życzę mimo wszystko jak największej ilości ludzi aby zdali ten banalny egzamin

Ale właśnie po to jest forum by wyrażać swoje zdanie. W każdym kluczu suma punktów powinna wynosić 100 i dlatego ten z sumą 84 wydaje się być dziwny. Też mam nadzieję, że wszyscy zdadzą ten prościutki egzamin :-)

[ Dodano: Nie 23 Cze, 2013 12:39 ]
Alexa07 napisał/a:
Dr Dollitle napisał/a:
kubeusz napisał/a:

Nie było dlatego, że skoro widzisz ,że substancji nie ma w tabeli to w takich przypadkach bierzesz 0,7 ten współczynnik. Czopki to co innego.

Tak czopki to rzeczywiście inna niż proszki postać leku. Natomiast ja odniosłem się do słów Kubeusza: "Każdy załącznik który jest w arkuszu nie trafia tam przypadkowo" udowadniając, że jednak w przeszłości bywały załączniki przypadkowe i niepotrzebne. Zresztą jeśli macie arkusze z wcześniejszymi proszkami to zobaczycie w nich takie same tabele z podrecznika Jachowicz, a jednak trzeba było wielkość opłatka wyliczać ze wzoru a nie brać z tabeli...
Jak ktoś nie wierzy nie ch sobie poogląda poprzednie egzaminy z proszkami.

Gość

Wysłany: Nie 23 Cze, 2013 12:44   

Opracowanie oznakowania opracowania leku:
sklad leku (odpis recepty) 1pkt
nazwisko lekarza 1pkt
dawkowanie 1pkt
nazwisko i imie pacjenta 1pkt
data wykonania leku 1 pkt
kolejny numer leku wedlug bloczka aptecznego 1pkt
razem 6 pkt

Ciekawa 

Imię: Ciekawa