Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu niezgodności w proszkach
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Pon 23 Wrz, 2013 17:06   niezgodności w proszkach

1. Mieszaniny eutektyczne

Rp. Phenobarbitali 0,02
Camphorae 0,1
Phenylis salicylatis 0,2
M.f. pulv. D.t.d No III
D.S wiadomo

Wiem że Kamforę oraz Sailcylan fenylu należy wydać osobno. Jednak co fenobarbitalem, dodajemy go do Kamfory czy salicylanu fenylu ?

2. Proszki higroskopijne

Rp. Phenobarbitali 0,02
Acidi acetylosalicylici 0,25
M.f pulv D.t.d No XX
D.S 4 x dziennie proszek

Możemy dodać do kwasu acetylosalicylowego laktozy w stosunku 1:1 . Jaka będzie tutaj kolejność wykonywania leku ? Najpierw kwas acetylosalicylowy i laktoza czy fenobarbital ?

Gość

Wysłany: Pon 23 Wrz, 2013 20:07   Re: niezgodności w proszkach

ja165 napisał/a:
1. Mieszaniny eutektyczne

Rp. Phenobarbitali 0,02
Camphorae 0,1
Phenylis salicylatis 0,2
M.f. pulv. D.t.d No III
D.S wiadomo

Wiem że Kamforę oraz Sailcylan fenylu należy wydać osobno. Jednak co fenobarbitalem, dodajemy go do Kamfory czy salicylanu fenylu ?

2. Proszki higroskopijne

Rp. Phenobarbitali 0,02
Acidi acetylosalicylici 0,25
M.f pulv D.t.d No XX
D.S 4 x dziennie proszek

Możemy dodać do kwasu acetylosalicylowego laktozy w stosunku 1:1 . Jaka będzie tutaj kolejność wykonywania leku ? Najpierw kwas acetylosalicylowy i laktoza czy fenobarbital ?

Rp. 1
ja fenobarbital wydałabym w opłatku z salicylanem fenylu. Drugi opłatek - kamfora. No i oczywiście informacja dla pacjenta o przyjmowaniu 2 proszków jednocześnie. Wiadomo :)

Rp. 2
a) Kwas acetylosalicylowy odważyłabym jako drugi, dodała do moździerza w którym znajduję się fenobarbital i wymieszała kliszką. Nie wolno rozcierać pistlem żeby nie zwiększać powierzchni chłonnej.
b) Kwas acetylosalicylowy można też odważyć na końcu bezpośrednio do opłatka i szybko zamykać wieczka.
Dobrze byłoby gdyby proszki z substancją higroskopijną pakowane były do kapsułek żelatynowych. Jeśli jednak mamy tylko opłatki skrobiowe to papierową torebkę będącą opakowaniem wkładamy w torebkę foliową jeszcze.

Zaznaczam, że napisałam tak jak mnie uczyli, jak robiłam w szkole i jak ja bym to zrobiła. Nie wiem jak to wygląda w aptece.

Gość

Wysłany: Pon 23 Wrz, 2013 21:38   

Rp 1
Dlaczego akurat z salicylanem a nie kamforą ?

Rp 2
A ja słyszałam ze są trzy opcje rozwiązania tej niezgodności :
1) Do odważonego w moździeżu kwasu acetylosalicylowego dodajemy substancję niehigroskopijną ( np. laktozę ) w stosunku 1 : 1, mieszamy moździeżem i dodajemy fenobarbitalal
2) Podajemy składniki osobno. Osobno fenobarbital i kwas acetylosalicylowy
3) Proszki zamykamy w kapsułakch żelatynowych

?

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu