Szukaj • Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Niezgodności w lekach recepturowych
Autor Wiadomość

tysia1989m 

Wysłany: Sob 01 Maj, 2010 16:11   Niezgodności w lekach recepturowych

Hej...

Pewnie dobrze o tym wiecie, że w recepturze występuje dość sporo niezgodności... Czasami trzeba coś dodać, czasami rozdzielić.

Podzielmy się takimi informacjami, bo zawsze na egzaminie może być haczyk tego typu.

Pozdrawiam serdecznie tysia1989m :):*

amfa24 

Wysłany: Pon 03 Maj, 2010 19:27   

znaczy chodzi o materiały....?
na pewno niezgodności są w mieszankach,proszkach,kroplach,czopkach i maściach,przy czym najwięcej w tych 2óch pierwszych.....
to wszystko powinno byc ujęte na zajęciach,a poza tym w ćwiczeniach Krówczyńskiego jest cała podstawa...więc możemy tylko podac jakieś przykłady i wymienic opinie....:)

tysia1989m 

Wysłany: Sro 05 Maj, 2010 20:07   

Ostatnio na powtórkach z proszków na tplu wynikła pewna dyskusja, ponieważ w proszkach występuje niezgodność zwana euteksją - występuje ona wtedy kiedy dodanie jednej substancji do drugiej powoduje jej rozpuszczenie.

Problem jest w tym, że wykładowca na wykładzie podał nam, że niezgodność ta zachodzi np. między salolem a wodzianem chloralu w stosunku 1:1, a na ćwiczeniach stwierdził, że stosunek tych dwóch substancji jest nie ważny.

Czy możecie się do tego ustosunkować??

amfa24 

Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 09:31   

dla mnie raczej to jest jasne..salol i wodzian chloralu daja niezgodność i już!!bez względu na stosunek,tak przynajmniej mieliśmy na zajęciach,jedynie w mieszankach są stężenia % niezgodnych substancji i tam trzeba znać zakresy..a propo mieszanek czy muszą być dwa przekroczone stężenia żęby była niezgodność czy tylko jedno??bo u nas były polemiki i nauczyciel mówi raz tak raz tak..???

tysia1989m 

Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 18:22   

Powiem Ci szczerze, że u nas nic na ten temat nie mówiono...

Jeśli chodzi o mieszanki to wiem tylko tyle, że

*w połączeniu KI z chlorowodorkiem efedryny wytrąci się osad

*w stężeniu bromków powyżej 5% występuje niezgodność z siarczanem chininy, fosforanem kodeiny, chlorowodorkiem morfiny i chlorowodorkiem papaweryny

*występuje niezgodność pozorna i benzoesan sodu nie rozpuści się z chlorowodorkiem efedryny i fosforanem kodeiny i należy je przedzielić syropem

*i ewentualnie wiem co przed czym należy dodać, aby nie zaszła niezgodność

Ciekawa

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwiązaniami są na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przykładowe rozwiązania zadań są na stronie
www.egzaminzawodowy.info

bidron 

Wysłany: Wto 29 Cze, 2010 14:14   

MATERIAŁY DO NAUKI!!! FARMAKOLOGIA, TPL, FARMAKOGNOZJA I WIELE INNYCH! :-> :->

agaaa81 

Wysłany: Sro 28 Lip, 2010 14:05   

ja zdaję za rok egzamin i na razie wogóle nie rozumiem niezgodności - to bardzo trudne...

Daariusiaa 

Wysłany: Czw 29 Lip, 2010 21:42   

aga a czego dokładnie nie rozumiesz?

patisz1 

Wysłany: Pią 30 Lip, 2010 17:14   

agaaa81 napisał/a:
ja zdaję za rok egzamin i na razie wogóle nie rozumiem niezgodności - to bardzo trudne...

to jeszce masz czasu a czasu ;D
nas wogóle nie uczyli, ale w necie, krówczyńskim i jachowiczowej jest wszystko ładnie opisane na przykładach ;)
ja zdawałąm w tym roku egzamin i tydzień przed zaczełam sie uczyć niezgodności i na szczęscie nie było żadnej ;D

truskawka11 

Wysłany: Nie 01 Sie, 2010 21:55   

Też chce zasięgnąć pomocy jeżeli chodzi o niezgodności w receptach :-(

iwka1980 

Wysłany: Sro 01 Wrz, 2010 10:21   

no własnie te niezgodności, tutaj można polec ale fakt w krówczyńskim jest trochę przykładów.

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010 07:46   

Niezgodności są dość trudne ja teraz zaczynam drugi rok i szczerze mówiąc tez nie zawsze wiem o co chodzi ale myślę że wszystkiego idzie się nauczyć u nas największy nacisk jesli chodzi o niezgodnosci jest na związki srebra, luminal, bromki, kodeinę, ogólnie ważna też jest rozpuszczalność i z tego typu robimy najwięcej zadań a z reszty szczerzemówiąc to trochę rozumię trchę nie ale jeszcze cały rok przede mn ą to myślę że nadrobie braki ;p

agaaa81 

Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010 19:02   

u nas ostatnio nauczycielka powiedziała, że po prostu niezgodności trzeba wykuć i trzymać się tych reguł, które podaje Krówczyński bo tam najlepiej jest wyjaśnione

tysia1989m 

Wysłany: Wto 28 Gru, 2010 19:54   

Zarówno w Krówczyńskim jak i w Jachowiczowej niezgodności są dobrze wyjaśnione tyle że w Krówczyńskim na końcu książki jest rozdział Niezgodności recepturowe.

Ale również nauczyciel TPLu na wykładach przy każdej postaci leku powinien je podać

nigaaa11 

Wysłany: Sro 11 Maj, 2011 13:14   

Egzamin już co raz bliżej;( co obstawiacie?krople,maści,mikstury? :-(

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu