Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Która specjalizacja lepsza?
Autor Wiadomość

grudi91 

Wysłany: Sro 01 Wrz, 2010 16:19   Która specjalizacja lepsza?

Która specjalizacja jest waszym zdaniem lepsza? Obrabiarki sterowane numerycznie czy sterowniki PLC? Ogólnie to niedawno zakupiono ze 2 albo 3 obrabiarki, z nauczycielami to nie wiadomo jak będzie. (będzie tłok i chyba ciężko będzie się czegoś nauczyć zwłaszcza, że jest bardzo dużo chętnych) Co do sterowników to są 4 (chyba Siemensa o ile dobrze słyszałem, tylko nauczyciel będzie dorabiał jakąś obudowę do nich (??? :roll: ), nauczyciel ten jest po elektrotechnice, uczy jednak też pneumatyki i tych innych spraw (nie zawsze mu to wychodzi), programowanie sterowników właśnie z nim bym miał. Szkoła daje większy nacisk na elektrotechnikę niż na mechanikę (są tam technika elektryczne i elektroniczne), więc myślę że to wszystko będzie współgrać ze sobą (w sensie że jak był wziął obrabiarki wiedza zdobyta do tej pory nie byłaby mi do niczego potrzebna, zwłaszcza że temat sterowników pojawia się na egzaminie) Dlatego też ja wybieram sterowniki PLC. Zaznaczam że nie mam zielonego pojęcia o żadnych z tych urządzeń. Co sądzicie o tym wyborze? Martwi mnie jedynie praca, zwłaszcza że zbyt dużo do tej pory nie potrafię...

Gość

Wysłany: Sob 20 Paź, 2012 14:01   

Drogi Kolego!
Patrząc na twój post nasuwa mi się tylko jedno pytanie co chcesz robić w życiu dalej ( w sensie zawodowym). Rynek pracy w chwili obecnej potrzebuje zarówno Programistów obrabiarek CNC jak i Programistów PLC. Przede wszystkim zastanów się co lepiej ci idzie. Jak sam zauwazyłeś na egzaminie zawodowym zazwyczaj są PLCki ale to nie znaczy ze sprawę z CNC można olać. W mojej szkole wzieli się za sposób i połączyli te dwie specjalizacje, ale mniejsza o to. Programowanie PLC to jak zauwazyleś elektryka zeby czuć się pewnie w tym musisz biegle umieć projektowac stycznikowe układy sterowania i znać podstawowe funkcje logiczne. CNC zas to biegła znajomość rysunku technicznego oraz obróbki skrawaniem oraz wszelakie procesy z nią zwiazane. NA twoim miejscu wybrałbym CNC jesli nie jesteś przekonany co do swoich umiejetności ( i umiejetnosci przekazania wiedzy przez nauczyciela ) Najważniejsze to zdobyc fach !

Pozdrawiam Artur

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu