Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu podatki bezpośrednie i pośrednie jako żródło dochodu budżetu
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Pią 11 Cze, 2010 13:13   podatki bezpośrednie i pośrednie jako żródło dochodu budżetu

Budżet państwa - roczny plan finansowy zawierający zestawienie dochodów i wydatków wynikających z realizacji przyjętej polityki społecznej i gospodarczej. Jest uchwalany przez Sejm i Senat w formie ustawy zwanej ustawą budżetową, którą podpisuje Prezydent RP. Całkowita odpowiedzialność za realizację budżetu spoczywa na Radzie Ministrów. Podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa są podatki, cła i dochody z prywatyzacji.

Podatki są to przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenia pieniężne pobierane przez państwo na podstawie przepisów prawa w celu uzyskania dochodów na pokrycie wydatków państwowych. Płatnikami podatków mogą być osoby fizyczne i prawne.

Podatki mogą być pobierane w celu:
• zdobycia pieniędzy na finansowanie wydatków sektora publicznego,
• dokonywania redystrybucji dochodów między różnymi sektorami gospodarki i grupami ludności dysponującymi różnymi dochodami,
• ograniczenia konsumpcji niektórych produktów, wykorzystania ich jako narzędzi polityki antycyklicznej i antyinflacyjnej.

Wśród podatków wyróżniamy:
• podatki bezpośrednie (dochodowe)
• podatki pośrednie
Kryterium tego podziału jest przerzucalność podatków. Przerzucanie podatków polega na tym, że opodatkowany tylko formalnie jest podatnikiem, gdyż w rzeczywistości ma możliwość legalnego przesunięcia ciężaru podatkowego na inne osoby.

Podatki bezpośrednie to takie podatki, w przypadku których istnieje dokładnie określona zależność między płaconym podatkiem (rodzajem podatku, jego wysokością, trybem płacenia), a podatnikiem. Typowymi przykładami podatków bezpośrednich są podatki od dochodów i podatki majątkowe. Są to:
- podatek dochodowy od osób fizycznych
- podatek dochodowy od osób prawnych
- podatek od spadków i darowizn
- podatek od czynności cywilnoprawnych
- podatek rolny
- podatek leśny
- podatek od nieruchomości,
- podatek od środków transportowych,
- podatek od posiadania psów,

Podatki pośrednie, co wynika z nazwy, obciążają podatnika w sposób nie zależny od jego sytuacji dochodowej i majątkowej. Są podatkami ukrytymi, a ciężary ponoszone przez podatników są bardziej anonimowe. Klasycznymi podatkami pośrednimi są wszystkie podatki od sprzedaży (podatki o przychodów, akcyza). W prawdzie w dużym przybliżeniu można określić, którzy płatnicy ponoszą ciężary pewnych podatków pośrednich, nie zmienia to jednak natury tych podatków. Jasne jest, że podatek od luksusowych dóbr (akcyza) płacą podatnicy o wyższych dochodach i wyższym statusie majątkowym, ale już w przypadku powszechnego podatku VAT rozłożenie ciężarów tylko formalnie jest takie samo. W istocie ciężary takie są relatywnie wyższe przy zakupach towarów i usług dokonywanych przez grupy podatników o niższych dochodach. Do podatków pośrednich należą:
- podatek od towarów i usług
- podatek akcyzowy
- podatek od gier

Podatki bezpośrednie lepiej realizują sprawiedliwe rozłożenie ciężarów podatkowych, natomiast interes fiskalny państwa lepiej realizują podatki pośrednie. A zatem podatki pośrednie są bardziej stabilnym źródłem zasilania rachunków władz publicznych.

Wśród podatków pobieranych przez państwo najpoważniejszą pozycję zajmuje podatek od dochodów osobistych ludności. Stanowi on przeciętnie ponad 30% dochodów budżetowych państwa.
Na drugim miejscu w tworzeniu dochodów budżetowych znajduje się opodatkowanie towarów i usług. W większości podatków jest to podatek obrotowy lub podatek od tzw. wartości dodanej (VAT) obciążający dobra konsumpcyjne.

Wady i zalety podatków.
Zalety podatków pośrednich:
1. Silne powiązanie z przebiegiem zjawisk gospodarczych, zwłaszcza ich wrażliwość na wahania gospodarcze (przede wszystkim koniunkturalne). Wrażliwość ta jest korzystna ze względów fiskalnych w okresach ekspansji gospodarczej i dużej inflacji.
2. Zapewniają stosunkowo pewne dochody publiczne,
3. Należą do arsenału automatycznych stabilizatorów gospodarczych,
Wady podatków pośrednich:
1. Niesprawiedliwość, która się wyraża w tym, że w największym stopniu dotykają one podstawowej konsumpcji i powodują rozkład ciężaru opodatkowania na zasadzie tzw. odwróconej progresji. Oznacza to, że podatki te w największym stopniu obciążają podmioty gospodarcze (zasadniczo gospodarstwa domowe) najsłabsze ekonomicznie,
2. W pewnych warunkach mogą one krępować działalność i aktywność gospodarczą,
3. Ze względu na to, że pobór podatków pośrednich następuje w momencie osiągania przychodów, a więc gdy nieznane są jeszcze koszty ich uzyskania, osłabiają one przedsiębiorczość i zainteresowanie konkurencją rynkową,
4. Niedogodności techniczne związane z ich poborem i koszty tego poboru. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jest duże rozproszenie podmiotów, na które nakładane są podatki,

Zalety podatków bezpośrednich:
1. Możliwość sięgnięcia za pomocą tych podatków wprost do zdolności podatkowej podatnika i sprawiedliwego rozłożenia ciężaru podatkowego.
2. Możliwość stosunkowo elastycznego kształtowania stóp podatkowych przez władze publiczne w sposób otwarty, stosownie do wyznaczonego, najczęściej konstytucyjnie, władztwa podatkowego określonych organów władz publicznych,
3. Oznaczają się stałą wydajnością,
Wady podatków bezpośrednich:
1. Wpływy podatkowe następują niesystematycznie i z pewnym opóźnieniem,
2. Są one ostentacyjne w formie, a w skrajnych przypadkach mogą być przyjmowane w świadomości podatnika jako konfiskata,
3. Łatwość unikania podatków bezpośrednich przez podatników przy jednoczesnym, wyjątkowym rygoryzmie wobec innych podatników
4. Ich stosowanie wymaga wysoko wykwalifikowanych i cechujących się walorami moralnymi pracowników aparatu podatkowego,

 
     

Gość

Wysłany: Pią 20 Sty, 2012 15:43   

Fajne notatki, warto przeglądać w wolnej chwili.

 
     

Gość

Wysłany: Pon 23 Sty, 2012 12:51   

Fajna i przydatna notatka
 
     

Sara212


Dołączył: 25 Mar 2021
Posty: 175

Wysłany: Pią 14 Sty, 2022 13:07   

Kto z Was ma w planach sprzedaż nieruchomości? W przypadku sprzedaży nieruchomości warto korzystać z oferty specjalistów, dlatego polecam Wam sprawdzić skup nieruchomości - https://sprzedammieszkani...szkanie-kalisz/ . Zajmują się skupem wszelkich nieruchomości w całej Polsce.
 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak