Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu helioterapia
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sro 02 Cze, 2010 01:00   helioterapia

HELIOTERAPIA

Helioterapią nazywa się wykorzystywania do celów leczniczych promieniowania słonecznego. Słońce jest potężnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego i korpuskularnego. Jest to główne źródło energii docierającej do Ziemi i warunkujące istnienie na niej życia.

Promieniowanie słoneczne wykazuje widmo ciągłe i zawiera w swym składzie:
- 59-65% promieniowania podczerwonego (IR – infra-red) jest promieniowaniem niewidzialnym,
- 33-40% promieniowania widzialnego, znajduje się w paśmie 400-760 nm, wywołując u ludzi i zwierząt wrażenia świetlne.
- 1-2% promieniowania nadfioletowego (UV – ultra-violet) to, podobnie jak promieniowanie podczerwone, promieniowanie niewidzialne o długości fali 400-100 nm.

Natężenie promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię ziemi ulega zmianie w zależności od pory roku i dnia, wysokości nad poziomem morza, zachmurzenia oraz zawartości w powietrzu pary wodnej i pyłu. Zależy także od rodzaju powierzchni odbijających i rozpraszających (np. woda, śnieg, piasek).

Promieniowanie słoneczne pochłonięte przez skórę wywołuje w niej odczyny miejscowe będące wynikiem oddziaływania na skórę promieniowania podczerwonego i nadfioletowego. Na odczyn miejscowy występujący w skórze składa się:
1.Rumień cieplny pojawiający się po kilkunastu minutach działania podczerwonych promieni słonecznych, jego nasilenie wzrasta w miarę upływu czasu oddziaływania promieniowania na skórę. Wpływ biologiczny promieniowania podczerwonego polega na działaniu ciepła.
2.Rumień fotochemiczny wywołany działaniem słonecznym promieni nadfioletowych. Objawia się zaczerwienieniem skóry w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Pod wpywem promieniowania ultrafioletowego w tkankach zachodzi cała gama procesów fotochemicznych i fotobiologicznych. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne m.in. za złożony proces tworzenia pigmentu skóry i wytwarzania witaminy D.

Tworzenie pigmentu
W skórze poddanej napromieniowaniu (zwłaszcza promieniami UV-B) dochodzi do pigmentacji (brunatne przebarwienia). Pigmentacja skóry zależy od gromadzenia się barwnika melaniny w warstwie podstawowej naskórka, dawki promieni UV oraz długości ich fali (największe właściwości wytwarzania pigmentu posiada wiązka B). Pigment powstaje w melanoblastach, komórkach znajdujących się w naskórku.

Wytwarzanie witaminy D
Skóra bierze czynny udział w syntezie steroli. Substratem witaminy D jest 7-dehydrocholesterol. Promienie UV-B powodują jego przemianę w cholekalcyferol (witamina D3), który podlega dalszemu metabolizmowi w wątrobie i nerkach.

Światło słoneczne oddziałuje korzystnie na organizm w wyniku zachodzących w nim odczynów ogólnych. Wpływ światła słonecznego polega między innymi na:
wzmożeniu przemiany materii, pod wpływem promieni UV poziom cholesterolu w surowicy krwi wyraźnie spada.
pobudzeniu mechanizmów krwiotwórczych, promienie UV posiadają właściwości stymulujące produkcję erytrocytów, hemoglobiny, okresowo zwiększają ilość płytek krwi.
pod woływem działania promieni podczerwonych rozszerzają się naczynia włosowate skóry, a co za tym idzie zwiększą się przepływ przez tkanki krwi tętniczej,
zwiększeniu ukrwienia i unaczynienia skóry,
zwiększeniu odporności organizmu na zakażenia (promienie UV mają działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, działają również na wirusy (półpasiec), grzybice skórne, drożdżaki i pleśniowce)
pobudzającym wpływie na gruczoły wydzielania wewnętrznego (promienie UV zwiększają produkcję hormonów takich gruczołów jak przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza, trzustka i jajniki, wywierają także korzystny wpływ na stan psychiczny (uspokojenie, powraca sen i stabilność układu nerwowego).
działaniu odczulającym
działaniu przeciwkrzywiczym (promienie UV wytwarzają w skórze witaminę D2 i D3, które przechodząc do układu krążenia, zwiększają przyswojenie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymują ich prawidłowy poziom we krwi, zabezpieczając kości przed odwapnieniem).

Nie należy jednak zapominać, że światło słoneczne może wywołać niekorzystne odczyny. Będą one występować w przypadku niewłaściwego dawkowania, a co za tym idzie w przypadku pochłonięcia zbyt dużej ilości energii promieniowania. Objawiają się one nadmiernym rumieniem fotochemicznym, uczuciem ogólnego rozbicia, bólami głowy, gorączką a nawet poparzeniami. Zbyt duża dawka promieni UV może doprowadzić do pojawienia się przebarwień skóry, powstania pęcherzy śródskórnych i podskórnych oraz nadżerek. Innym następstwem jest złuszczenie naskórka. Przy częstych kontaktach z promieniami UV, powstają znaczne zgrubienia warstwy rogowej naskórka (hyperkeratoza), które bardzo często są punktem wyjścia nowotworów skóry.
Późne i długotrwałe skutki silnych oparzeń słonecznych prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry, stanów przed rakowych oraz raków skóry.

Helioterapię stosuje się w leczeniu:
gruźlicy kostno-stawowej,
gruźlicy dróg moczowych,
gruźlicy węzłów chłonnych,
przewlekłych stanów zapalnych stawów,
przewlekłych nieżytów dróg oddechowych,
łuszczycy,
czyraczności,
trądzika pospolitego
zaburzeń wzrostu kości u dzieci.

Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli słonecznych jest:
gruźlica płuc,
niewydolność krążenia,
choroba nowotworowa,
skłonność do krwawień z narządów wewnętrznych,
nadczynność tarczycy,
zaawansowana miażdżyca,
alergia słoneczna.

Promienie słoneczne były kiedyś jedyną formą fototerapii, która jednak straciła na znaczeniu i jest coraz rzadziej stosowana. Obecnie fizykoterapia coraz częściej korzysta z aktynoterapii, gdzie do celów leczniczych wykorzystuje się sztuczne źródła promieniowania świetlnego (sollux, lampy kwarcowe, laser).

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak