Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Notatki z lekcji
Autor Wiadomość

Admin Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1860

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 17:24   

Tutaj można umieszczać notatki z lekcji z tego przedmiotu

 
 

Gość

Wysłany: Sro 02 Cze, 2010 00:41   

ULTRADŹWIĘKI – fala akustyczna – drgania cząstek ośrodka (gazów, cieczy, ciał stałych) o częstotliwości większej niż 20 kHz. W dermatologii i kosmetyce znajdują zastosowanie ultradźwięki o częstotliwości 1MHz – 30000 Hz. Emitowane przez płaską od spodu głowicą, którą wodzi się po skórze zwilżonej specjalnym żelem umożliwiającym niezakłócone przenikanie ultradźwięku w głąb tkanek. Kiedy głowica aparatu ultradźwiękowego dotyka skóry, na styku tych płaszczyzn zachodzi wiele reakcji.
DZIAŁANIE BIOLOGICZNE ULTRADŹWIEKÓW:
• cieplne – pierwotna mechaniczna energia ultradźwięków zostaje po wniknięciu w różnym stopniu przekształcona w ciepło. Dzięki owym drganiom w skórze, tkance podskórnej, mięśniach cząsteczki masy tkankowej wibrują i rozgrzewają się. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynka krwionośne, wzrasta zaopatrzenie komórek w krew, a wraz z nią w tlen i składniki odżywcze. Zwiększa się też przepuszczalność błon komórkowych – wykorzystuje się to do wprowadzania w głąb skóry różnych substancji czynnych np. usprawniającego przemianę komórek koenzymu Q10, substancji nawilżających w zabiegach odmładzających. Tak więc początkowy efekt cieplny stanowi przygotowanie do zabiegu.
• mechaniczne - fala ultradźwiękowa wywołuje w tkankach rytmiczne, odpowiadające jej częstotliwości drgania cząsteczek o charakterze naprzemiennego zagęszczania i rozrzedzania w kierunku rozprzestrzeniania się fali. Działają one na błony komórkowe zwiększając ich przepuszczalność poprzez ruch płynu śródtkankowego opływającego komórki napierając na ich błony (mikromasaż). Łatwiejsze jest wydalanie kanałami limfatycznymi produktów przemiany materii, toksyn i cząsteczek tłuszczu. Dzięki działaniu mechanicznemu ultradźwięków skóra jest oczyszczona z toksyn, powoduje to podwyższenie produkcji kolagenu. Skóra staje się gładsza, lepiej napięta.
• fizykochemiczne - ultradźwięki wywołują procesy fizykochemiczne:
o zmiany strukturalne białek w komórkach skóry
o poprawa równowagi pH w skórze
o przyspieszenie metabolizmu w skórze
o działanie bakteriobójcze
o podwyższenie produkcji kolagenu
BIOLOGICZNE SKUTKI DZIAŁANIA ULTRADŹWIĘKÓW:
• polepszenie mikrokrążenia
• wzrost przepuszczalności błon komórkowych
• przyspieszenie przemiany materii
• podwyższenie produkcji kolagenu
• zwiększenie rozciągliwości włókien kolagenowych
• przyspieszenie regeneracji
• aktywacja reakcji enzymatycznych
• rehabilitacja (podwyższenie progu bólu, działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, zmniejszenie napięcia mięśni, wzrost ruchomości stawów, polepszenie mikrokrążenia, przyśpieszenie gojenia się ran).

[ Dodano: Sro 02 Cze, 2010 00:42 ]
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA ULTRADŹWIĘKÓW:
• ciąża
• obecność w tkankach ciał obcych – metalicznych
• nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu
• czynny proces gruźlicy
• ciężki stan ogólny
• gorączka
• niewydolność krążenia
• nie zakończony wzrost kości
• choroby skóry
• porażenie nerwów czuciowych (szczególnie na twarzy)
• nerwica

[ Dodano: Sro 02 Cze, 2010 00:43 ]
ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ULTRADŹWIĘKÓW
Bardzo popularnym zabiegiem stosowanym w kosmetyce przy użyciu ultradźwięków jest sonoforeza. Jest to zabieg, w którym ultradźwięki wykorzystuje się do głębokiego wprowadzenia w skórę aktywnych substancji zawartych w kosmetykach. Dotyczy to nawet związków wielocząsteczkowych, które w innych warunkach nie penetrują w głąb skóry. Podczas zabiegu na skórę zostaje nałożona specjalna maseczka, a następnie są przykładane dwie sondy emitujące fale ultradźwiękowe w celu zwiększenia penetracji produktami aktywnymi. Ciepło wytworzone przez ultradźwięki penetruje głębiej tkankę, aby odprężyć skórę i mięśnie, podczas gdy głęboki delikatny masaż poprawia przepływ krwi i limfy, metabolizm i regenerację komórek. Zabiegi trwają od 5 – 30 minut w zależności od wielkości obszaru skóry poddawanej działaniu sonoforezy. Odmładzanie twarzy, szyi czy dekoltu za pomocą sonoforezy składa się zwykle z serii od sześciu do kilkunastu sesji w gabinecie kosmetycznym, dwa, trzy razy w tygodniu. Zmarszczki ulegają spłyceniu, a owal twarzy wygładzeniu. Cera nabiera zdrowego, różowego koloru. Już po jednym zabiegu widać wyraźną poprawę wyglądu. Sonoforeza stosowana jest do:
- przeciwdziałania i leczenia trądziku pospolitego,
- przeciwdziałania i leczenia trądziku różowatego,
- regeneracji skóry,
- spłycania zmarszczek,
- ujędrniania skóry,
- nawilżania skóry,
- wygładzania skóry,
- odżywiania skóry,
- stymulowania pracy mięśni,
- niwelowania złogów tłuszczowych,
- likwidowania cellulitu,
- likwidowania przebarwień skóry.
Zabieg jest szczególnie zalecany dla osób:
- z suchą, złuszczającą się skórą,
- z wiotką, poszarzałą skórą,
- ze skórą zmęczoną i dojrzałą,
- z nadwagą.
Sonoforeza to zabieg relaksujący, nie powodujący reakcji alergicznych, bólu, czy też zsinień. Może być przeprowadzany zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Sonoforezie mogą poddać się również bardzo młode osoby z problemami nadczynności gruczołów łojowych, czy też trądzikiem oraz każdy, kto chce dobroczynnie zadziałać na skórę twarzy i całego ciała.
Peeling kawitacyjny to nowoczesny zabieg oczyszczający skórę, wykonywany przy użyciu ultradźwięków. Stanowi on alternatywę dla tradycyjnego mechanicznego czyszczenia skóry. Ultradźwięki o częstotliwości 25 000 Hz, przy pomocy cząsteczek wody rozpylonych na powierzchni poddawanej zabiegowi, powodują powierzchniowe złuszczenie skóry. Złuszczeniu na skutek rozbicia ulegają tylko komórki warstwy rogowej naskórka. Głębsze warstwy skóry pozostają nienaruszone.
Działanie peelingu kawitacyjnego:
- usuwa zrogowaciały naskórek;
- usuwa płytkie zaskórniki, wągry;
- spłyca blizny;
- rozjaśnia przebarwienia,
- usuwa łój oraz inne zanieczyszczenia (np. pozostałości po kosmetykach);
- niszczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku;
- przyspiesza odnowę komórkową;
- głęboko nawilża;
- wzmaga krążenie krwi w naskórku oraz skórze właściwej;
- ujędrnia skórę poprzez mikromasaż;
- usuwa przebarwienia w warstwach powierzchniowych skóry;
- równoważy metabolizm komórkowy;
- doskonale przygotowuje do dalszych zabiegów kosmetycznych poprzez przyspieszenie przenikania i aktywacji kosmetyków w skórze.
Peeling kawitacyjny może być wykonywany na całym ciele, w zależności od występowania problemów skórnych. Zabieg jest całkowicie łagodny i bezbolesn, trwa od 30 – 45 minut (czasami może się przedłużyć do 2 godzin). Osoba przeprowadzająca zabieg najpierw czyści powierzchnię ciała i zwilża skórę wodą. Warto zauważyć, że podczas zabiegu nie są nakładane żadne kosmetyki. Następnie przesuwa po skórze metalową szpatułkę, która przekazuje ultradźwięki emitowane przez aparat. Rozprowadzona równomiernie woda na ciele tworzy malutkie pęcherzyki, które pod wpływem drgań ultradźwiękowych ulegają poszerzeniu. Pęcherzyki te następnie pękają, uwalniając ciepło i powodując wzrost ciśnienia. W rezultacie dochodzi do rozbicia martwych komórek naskórka. Ponadto, ultradźwięki rozbijają pokłady melaniny (tzw. przebarwienia), które wędrują do góry i ulegają złuszczeniu. Zabieg kończy się nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych i odżywczych. Peeling kawitacyjny jest bardzo często przeprowadzany w celu przygotowania skóry do dalszych zabiegów kosmetycznych.

Od kilku lat ultradźwięki wykorzystywane są do trwałego usuwania włosów. Kuracja jest skuteczna, ale na trwały efekt trzeba czekać kilka miesięcy. Zabiegom epilacji ultradźwiękami poddajemy się w odstępach trzech, czterech tygodni. Włosy na twarzy przestają rosnąć po około ośmiu zabiegach, na nogach po sześciu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób, które nigdy nie usuwały włosów. Zabieg składa się z dwóch części. Najpierw usuwa się włosy woskiem, następnie smaruje skórę preparatem z enzymami, które uszkadzają komórki zarodkowe włosa na dnie mieszka włosowego. Ultradźwięki ułatwiają wniknięcie preparatu w głąb mieszka. Przez trzy kolejne dni należy poddawać się zabiegom ultradźwiękowym wprowadzającym enzymy do mieszków, a w domu stosować produkty wspomagające ich działanie. Badania skuteczności epilacji tą metodą wykazały, że enzymy rozpuszczające komórki zarodkowe nie niszczą okolicznej tkanki. Jest ona zatem bezpieczna i bezbolesna (poza usuwaniem włosów woskiem).

Fale ultradźwiękowe znajduje również zastosowanie w zwalczaniu cellulitu, wnikają one w głąb skóry, stymulują komórki, poprawiają krążenie krwi i mikro krążenie. Poprawa mikro krążenia skutkuje lepszym nasyceniem tlenem i wzrostem nowych komórek. Z drugiej strony ultradźwięki zapewniają masaż wewnętrznym warstwom tkanki i stymulują naturalną formację kolagenu poprzez aktywację fibroblastów. Zabieg przeciw cellulitowi przypomina badanie ultrasonograficzne. Fala wywołuje zmianę ciśnienia w komórkach, co daje efekt mikro masażu. Na powierzchni skóry i w jej warstwie rogowej powstają pęcherzyki gazu, które na przemian kurcząc się i rozkurczając, stymulują zmiany metabolizmu w tkankach. Ich temperatura wzrasta nawet o 5 stopni. Wszystko to pobudza komórki do spalania tłuszczu i pomaga usunąć wodę nagromadzoną w tkankach.

Całkowitą nowością na rynku jest wykorzystanie zogniskowanych ultradźwięków przy pomocy specjalnie opracowanego urządzenia w zabiegach zmniejszających tkankę tłuszczową. Metoda ta łączy w sobie łatwość wykonania z efektywnością technik chirurgicznych. Zabieg może być wykonywany na każdym obszarze ciała. Najczęściej jednak jest on wykonywany na: ramionach, brzuchu, pośladkach i udach. Zabieg przypomina relaksacyjny masaż, przeprowadzany jest bez znieczulenia, w warunkach ambulatoryjnych. Trwa ok. 1 – 2 godzin. Wykonywany jest urządzeniem przypominającym aparat do USG. Podczas zabiegu nieodczuwalny jest żaden dyskomfort. Bezpośrednio po nim pacjent/ka może udać się do domu. Procedura wykonywana jest dzięki specjalnemu urządzeniu, który ma wbudowany system nawigacyjny. Śledzi on miejsca, w których należy wykonać kolejny impuls ultradźwiękowy. Wynikiem działania urządzenia jest rozpuszczenie błon komórkowych komórek tłuszczowych, bez niszczenia innych tkanek skóry, czy też nerwów lub innych struktur. Tłuszcz zanika na skutek zachodzących procesów fizjologicznych. Trójglicerydy z uszkodzonych komórek tłuszczowych dostają się do układu limfatycznego i transportowane są do wątroby , gdzie są one utylizowane przez okres od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. Pierwsze wyniki zabiegu widać bezpośrednio po zabiegu, niemniej jednak na ostateczne efekty należy poczekać od 6 – 8 dni.

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak  - forum anime