Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Notatki z lekcji
Autor Wiadomość

Admin Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1860

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010 17:24   

Tutaj można umieszczać notatki z lekcji z tego przedmiotu

 
 

Gość

Wysłany: Pon 13 Wrz, 2010 20:54   

PATOFIZJOLOGIA, OBJAWY I POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZAWAŁU MIĘŚNIA SERCOWEGO

Choroby układu krążenia wymienia się w czołówce współczesnych chorób cywilizacyjnych. Wśród tych schorzeń istotne miejsce zajmuje zawał serca (czasami określany jako atak serca) będący bardzo poważną, często śmiertelną konsekwencją niewydolności wieńcowej.

Zawał serca, czyli martwica fragmentu mięśnia sercowego spowodowana niedokrwieniem może mieć różne przyczyny. Najczęściej przyczyną jest zamknięcie światła tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę. Powstanie tej skrzepliny zapoczątkowane jest przez pęknięcie blaszki miażdżycowej, z reguły „młodej”, która jest niestabilna i łatwiej ulega pęknięciu. Miejscem powstania zawału serca są tętnice o stosunkowo niewielkich zmianach miażdżycowych.. W momencie zaczopowania naczynia krwionośnego przez zakrzep występuje ostra niedrożność tętnicy wieńcowej, niedotlenienie i ostra martwica mięśnia sercowego.

Wśród mechanizmów ostrego zawału serca można wymienić kurcz tętnicy wieńcowej, zatory, zapalenie tętnicy wieńcowej, wady wrodzone naczyń wieńcowych czy przyjmowanie kokainy.

Do czynników ryzyka powstawania zawału serca zaliczyć należy: wysokie stężenie cholesterolu we krwi, szczególnie LDL, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i otyłość. Wśród czynników predysponujących znajduje się również płeć męska, podeszły wiek, siedzący tryb życia i menopauzę.

Zawały serca często występują wczesnym rankiem, co może być spowodowane większą skłonnością do zlepiania się płytek o tej porze doby. Konsekwencje niedokrwienia zależą od stopnia ograniczenia przepływu krwi przez dany obszar mięśnia oraz czasu trwania niedokrwienia.

Ograniczenie przepływu krwi o 50- 60% to niedokrwienie tolerowane- nie dochodzi tu do martwicy komórek, jednak mięsień sercowy nie kurczy się. Ograniczenie przepływu o 60- 80% to niedokrwienie krytyczne. Jeśli przy 60% ograniczeniu przepływu nie później niż w 6- 12 godzinie nastąpi poprawa przepływu, a w 80% ograniczeniu w czasie 1- 2 godzin, to mięsień sercowy nie ulegnie martwicy. Zmniejszenie przepływu do 0- 20% wartości normalnych oznacza niedokrwienie letalne (śmiertelne) dla komórek tego obszaru. Obumieranie komórek w tym przypadku rozpoczyna się w przeciągu 20 minut i stopniowo narasta.

Zawał mięśnia sercowego:
• zawał pełnościenny (łac. infarctus myocardii totimuralis) może obejmować całą grubość ściany komory, charakterystyczny przy zwężeniu jednej z gałęzi tętnic wieńcowych
• zawał podwsierdziowy (łac. infarctus myocardii subendocardialis) może lokalizować się podwsierdziowo oraz dotyczyć mięśni brodawkowatych, charakterystyczny dla zwężenia wszystkich trzech gałęzi tętnic wieńcowych.
Do typowych objawów zawału serca należy ból w klatce piersiowej, najczęściej zamostkowy, duszność, poty, uczucie lęku, nudności, osłabienie, kołatanie serca. Mogą pojawiać się zawroty głowy, zaburzenia równowagi, a czasami przemijająca utrata świadomości. Ból może promieniować do żuchwy, pleców, barków, nadbrzusza. Nietypowe bóle wieńcowe pojawiające się nadbrzuszu, przypominające bóle wrzodowe, z towarzyszeniem nudności i wymiotów nazywane są brzuszną maską zawału. Może to świadczyć o zawale dolnej ściany serca, ze względu na jej bliskie usytuowanie z narządami jamy brzusznej. Istotnym kryterium sugerującym zawałowe pochodzenie bólu jest czas jego trwania- zwykle nie krócej niż 20 minut. Zdarza się jednak, że zawał serca charakteryzuje się nietypowymi, niewielkimi dolegliwościami lub jest bezbolesny (około 25% przypadków). Bezbólowy zawał serca, tzw. „niemy” może sugerować nagłe pogorszenie się sprawności fizycznej, charakteryzujące się dusznością wysiłkową, a czasami spoczynkową, pojawienie się skurczów dodatkowych serca oraz innych arytmii serca odczuwanych jako uczucie kołatania i nierównego bicia. Do najbardziej dramatycznych objawów należy nagłe zatrzymanie krążenia i zgon.
Postępowanie w przypadku zawału serca wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego. Pierwsza pomoc do czasu przyjazdu lekarza polega na ułożeniu chorego w pozycji siedzącej, jeśli jest przytomny, gdyż ta pozycja najmniej obciąża serce. Jeśli jest nieprzytomny- w pozycji bocznej ustalonej. Należy rozluźnić mu odzież i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Udzielający pomocy musi kontrolować tętno i oddech. W razie zatrzymania krążenia koniecznie trzeba rozpocząć resuscytację krążeniowo- oddechową (nazywana jest także podstawowym podtrzymaniem życia- 30 uciśnięć klatki piersiowe, 2 wdechy, 30 uciśnięć). W warunkach domowych należy podać 300- 500 mg aspiryny doustnie (by nie dopuścić do powstawania zakrzepów) i 0.4- 0.8 mg nitrogliceryny podjęzykowo (nie podaje się jej przy objawach wstrząsu).
Lekarz, jeżeli istnieje podejrzenie zawału, dokonuje pomiarów tętna, ciśnienia krwi oraz podłącza chorego do stałego monitoringu. Wykonuje EKG oraz zapewnia stały dostęp do żyły poprzez założenie kaniuli lub w cięższych przypadkach wkłucia centralnego. Podaje tlen, który powinien być nawilżony i podawany z prędkością 2-4 litrów na minutę. Powinien pobrać krew do badań oraz walczyć z bólem.

Zawał serca jest niezwykle poważnym schorzeniem, dlatego niezwykle istotne jest właściwe rozpoznanie i szybka pomoc. Umiejętność jej udzielenia do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego może uratować choremu życie i ograniczyć rozległość zawału.

 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak  - manga