Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu egzamin praktyczny styczeń 2012
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Czw 21 Mar, 2013 15:50   

ja też proszę o klucz styczen 2012 i styczen 2013 jeśli ktoś posiada.
Będę wdzięczna

Gość

Wysłany: Czw 06 Cze, 2013 13:42   

Napiszcie proszę, jak byście wykonali ten projekt, chodzi mi o kolejność dodawanych składników

Gość

Wysłany: Wto 11 Cze, 2013 13:12   

Czy można napisać adnotacje uwzględniającą to , iż w skład leku wchodzi substancja z wykazu A i należy sporządzić ją w obecności magistra , czy koniecznie należy zamienić perhydrol na wodę utlenioną 3% ?

Gość

Wysłany: Pon 02 Gru, 2013 21:41   

Witam,
Czy mógłby ktoś mi sprawdzić czy dobrze zrobiłam wykonanie tej recepty ?

Rp.
Resorcinoli 0,3
3% sol. Acidi borici
3% sol. hydrogeni peroxidi aa 20,0
Glyceroli 3,0
Ethanoli 50* ad 120,0

M.f. sol. ad us ext.
D.s przemywać miejsca chorobowe zmienione 2-3 razy dziennie

1. Ubieram czysty biały fartuch, myje ręce i zakładam jednorazowe rękawiczki.
2. Przygotowuje stanowisko pracy: blat i wagi przecieram etanolem , wagi poziomuje, włączam i taruje.
3. Przygotowuje potrzebne mi utensylia i substancje [pamiętając o trzy krotnym sprawdzeniu substancji: gdy biorę z półki, gdy odważam i gdy odkładam na półkę]
4. Przystępuje do wykonania leku recepturowego według załączonej recepty lekarskiej:
a) Włączam łaźnię wodna.
b ) na wytarowanej wadze do płynów kładę zlewkę nr 1, taruje ja i odważam 19,4g wody oczyszczonej. Przenoszę ja do łaźni w celu ogrzania się wody.
c) Na wyratowanej wadze do proszków kładę papierek pergaminowy nr 1, taruje go i odważam 0,60g Acidi borici i przenoszę do zlewki nr 1, mieszam bagietka do całkowitego rozpuszczenia, studzę do temperatury pokojowej i odstawiam na bok. Wyłączam łaźnię wodna.
d) Na wytarowanej wadze do płynów kładę zlewkę nr 2, taruje ja i odważam 10,0g wody.
e) Na wytarowanej wadze do proszków kładę papierek pergaminowy nr 2, taruje go i odważam 0,30g Resorcinoli przenoszę do zlewki nr 2, mieszam bagietka do całkowitego rozpuszczenia substancji i odstawiam na bok.
f) Na wytarowanej wadze do płynów stawiam butelkę o pojemności 150,0g, taruje ja i odważam 2,0g Hydrogrnii peroxidi 30%.
g) Do butelki odważam 18,0g wody oczyszczonej
h) Zawartość zlewki nr 1 przelewam do butelki.
i) Zawartość zlewki nr 2 przelewam do butelki
j) Do butelki odważam 3,0g Gliceroli 85%
k) Odważam do butelki 34,67g Ethanoli 96%
l) Uzupełniam do masy recepty to znaczy 32,03g wody oczyszczonej.
m) Zakręcam butelkę dopasowana nakrętka, i mieszam do uzyskania jednorodnego roztworu.
5. Gotowy lek oznaczam sygnaturka koloru pomarańczowego, lek wpisuje do książki leków robionych i odkładam go w odpowiednie miejsce w recepturze gdzie oczekuje na pacjenta.
6. Sprzątam stanowisko pracy.

Bardzo proszę o pomoc. :(

Gość

Wysłany: Pon 02 Gru, 2013 22:35   

Plumka91 napisał/a:
Witam,
Czy mógłby ktoś mi sprawdzić czy dobrze zrobiłam wykonanie tej recepty ?

Rp.
Resorcinoli 0,3
3% sol. Acidi borici
3% sol. hydrogeni peroxidi aa 20,0
Glyceroli 3,0
Ethanoli 50* ad 120,0

M.f. sol. ad us ext.
D.s przemywać miejsca chorobowe zmienione 2-3 razy dziennie

1. Ubieram czysty biały fartuch, myje ręce i zakładam jednorazowe rękawiczki.
2. Przygotowuje stanowisko pracy: blat i wagi przecieram etanolem , wagi poziomuje, włączam i taruje.
3. Przygotowuje potrzebne mi utensylia i substancje [pamiętając o trzy krotnym sprawdzeniu substancji: gdy biorę z półki, gdy odważam i gdy odkładam na półkę]
4. Przystępuje do wykonania leku recepturowego według załączonej recepty lekarskiej:
a) Włączam łaźnię wodna.
b ) na wytarowanej wadze do płynów kładę zlewkę nr 1, taruje ja i odważam 19,4g wody oczyszczonej. Przenoszę ja do łaźni w celu ogrzania się wody.
c) Na wyratowanej wadze do proszków kładę papierek pergaminowy nr 1, taruje go i odważam 0,60g Acidi borici i przenoszę do zlewki nr 1, mieszam bagietka do całkowitego rozpuszczenia, studzę do temperatury pokojowej i odstawiam na bok. Wyłączam łaźnię wodna.
d) Na wytarowanej wadze do płynów kładę zlewkę nr 2, taruje ja i odważam 10,0g wody.
e) Na wytarowanej wadze do proszków kładę papierek pergaminowy nr 2, taruje go i odważam 0,30g Resorcinoli przenoszę do zlewki nr 2, mieszam bagietka do całkowitego rozpuszczenia substancji i odstawiam na bok.
f) Na wytarowanej wadze do płynów stawiam butelkę o pojemności 150,0g, taruje ja i odważam 2,0g Hydrogrnii peroxidi 30%.
g) Do butelki odważam 18,0g wody oczyszczonej
h) Zawartość zlewki nr 1 przelewam do butelki.
i) Zawartość zlewki nr 2 przelewam do butelki
j) Do butelki odważam 3,0g Gliceroli 85%
k) Odważam do butelki 34,67g Ethanoli 96%
l) Uzupełniam do masy recepty to znaczy 32,03g wody oczyszczonej.
m) Zakręcam butelkę dopasowana nakrętka, i mieszam do uzyskania jednorodnego roztworu.
5. Gotowy lek oznaczam sygnaturka koloru pomarańczowego, lek wpisuje do książki leków robionych i odkładam go w odpowiednie miejsce w recepturze gdzie oczekuje na pacjenta.
6. Sprzątam stanowisko pracy.

Bardzo proszę o pomoc. :(

Wodę do sporządzenia r-ru kwasu bornego podgrzej do wrzenia (łaźnia odpada) na kuchence elektrycznej lub palniku. Rozpuść kwas i uzupełnij wodą do 20,0. Odważanie perhydrolu i jego rozcieńczanie pozostaw osobie uprawnionej (wykaz A). Poza tym w porządku.

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu