Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu Tuż Tuż:)
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sob 31 Mar, 2012 16:05   

Hmmm technik chyba nie moze robic kropli oczynch wiec to nalezy wykluczyc. Moga nam dac mieszanke z bromkami, albo jakas masc. Ja pisalam egzamin w tamtym roku wiec czopkow napewno nie bedzie.

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Sob 31 Mar, 2012 16:20   

Kropli ocznych teoretycznie technik nie może wykonywać .. więc raczej nam nie dadzą. Czopki co prawda były w tamtym roku, ale mieszanki też były dwa razy .. (2008 i 2009 rok z tego co wiem). Nas nastawiają na mieszanki ... ale nigdy nic nie wiadomo, a lubią utrudniać nam życie.

Gość

Wysłany: Sob 31 Mar, 2012 16:23   

Musimy sie jakos ratowac sami...mam nadzieje ze nie bedzie nic trudnego. W styczniu projekt byl banalny w porownaniu z czopkami dla dziecka i tabletkami. O ile dobrze pamietam byly przecieki w internecie ze maja byc czopki wiec sie sprawdzilo...moze tym razem tez cos wleci :D:D ja sie boje kropli;(( Moze byc tez zawiesina bo chyba nigdy jeszcze nie bylo.

dark__princess 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: Sob 31 Mar, 2012 16:35   

Z tego co widziałam to na egzaminach w czerwcu dają mieszanki, proszki, czopki .. ale zawsze mogą coś zmienić żeby nas zaskoczyć. Styczniowy egzamin był bardzo łatwy, żadnych dawek, interakcji .. :) Zawiesiny też nie widziałam żeby była na jakimś egzaminie. Ja chyba najbardziej obawiałabym się maści .. Ale trzeba myśleć pozytywnie, może nie będzie tak źle. :)

Gość

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012 10:22   

Widze ze nikt nie lubi maści :-D Tez mam nadzieje ze ich nie bedzie!
Jakby ktos cos wiedział ,to niech daje znac :-)

Ciekawa

Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Sk±d: daleko

Wysłany:    

Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

Gość

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 17:50   

:evil:
Ostatnio zmieniony przez Gość Czw 12 Kwi, 2012 19:37, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 15:30   

to ma w koncu ktoś ten klucz do egzaminu ze stycznia?? bo nikt mi nic na maila wysłał :-( :cry:

Gość

Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012 21:20   

Kasia173 napisał/a:
Ja to nie rozumiem nic z tego po co ludzie prowadzą takie szkoły w tym zawodzie jeśli trudno jest zdać egzamin zawodowy a jeśli się już zda to nie można odbyć stażu bo słyszy się wszędzie NIE!!! I taki technik robi z siebie idiotę a stażystę mają za nic!!Masakra :evil: co sądzicie??

Ja uważam, że ten kierunek już nie ma przyszłości, za dużo jest już techników farmceutycznych, a za mało aptek... Stażyści są w dzisiejszych czasach bez szans bo wszędzie słyszy sie NIE !

Gość

Wysłany: Pon 09 Kwi, 2012 12:43   

Macie jakies pomysly co moze jeszcze byc;>???

Gość

Wysłany: Sro 11 Kwi, 2012 17:45   

Potrzebuje pomocy, kto mi wytłumaczy jak sie liczy mase kropli? Boje sie ze beda w czerwcu a nie ida mi za dobrze :-(
Phenobarbitali natrici 0,4
Convallariae maialis tinct
Crataegi tinct
Valerianae tinct aa 10,0
M.f.guttae
D.S. 3xdziennie po 15 kropli
Dziękuje za wszelka pomoc ;-)

Gość

Wysłany: Czw 03 Maj, 2012 15:51   

witam
zawsze zaczynaj od przeczytania recepty. tu mamy krople do uzytku wewnetrznego. w sklad tych kropli oprócz fenobarbitalu sodu wchodza nalewki. jest ich trzy. masa 1 kropli nalewki to 19 mg=0,019 g
zatem liczymy mase 1 kropli tego naszego leku-sposoby sa rozne, ja pokaze ci moze ten najdluzszy, ale najbardziej zrozumialy.
masa kropli= (10,0*0,019)+ (10,0*0,019)+(10,0*19,0)/30,0=0,019
co tu zrobilam? ilosc kazdej z nalewek-tu mamy kazdej po 10,0 -pomnozylam przez mase kropli nalewki czyli 19 mg(0,019) a nastepnie podzililam przez sume tych ilosci( 3*10,0= 30,0)

teraz jesli wiemy jaka jest masa 1 kropli naszego leku z latwoscia mozemy obliczyc dawki jednorazowe i dobowe, a dokladniej jaka masa kropli podajemy jednorazowo i dobowo.

zatem, z dawkowania mamy 3 razy dziennie po 15 kropli
jednorazowo: 15 kropli * 0,019=0,285
dobowo: 3*0,285= 0,855

napewno trzeba bedzie jeszcze policzyc dawki dla fenobarbitalu sodu, nalewki z konwalii i chyba walerianowej?

mam nadzieje, ze cos ci pomoglo takie wytlumaczenie

pozdrawiam

Gość

Wysłany: Pią 04 Maj, 2012 07:16   

Może niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie, ale ja widzę tu niezgodnośc pozorną a mianowicie wytrącanie słabych kwasów w środowisku kwaśnym. Co prawda fenobarbital sodowy w praktyce jest zgodny z nalewkami, ale ponieważ niezgodnośc jest pozorna, należy zmienic technologię wykonania. Idąc dalej tą myślą skoro sa to krople, że tak powiem kolokwialnie "do połykania" w związku z czym należałoby wydac fenobarbital w postaci proszków dzielonych. Trzeba obliczyc ile proszków należy wykonac i wydac pacjentowi roztwór i proszki. Zmieni się też Signum. Ale mogę się mylic......
A jeśli się mylę i nie ma niezgodności to nie ma co tu liczyc masy 1kropli bo masz tylko nalewki i dla nich masa 1 kropli to 19mg. (gdyby była tam woda to wtedy trzeba by liczyc masę kropli) Musisz za to policzyc dawki fenobarbitalu sodowego, i tinktury z konwalii.

[ Dodano: Pią 04 Maj, 2012 07:44 ]
dla fenobarbitalu sodowego:
0,4+10+10+10= 30,4

30,4: 0,019= 1600 jest to ilośc kropli w butelce ( tyle uda Ci się wykropilic z całego leku)
i teraz:
0,4 fenobarbitalu sodowego jest w 1600kroplach
to X fenobarbitalu jest w 15 kroplach
LICZYMY Z PROPORCJI (NA KRZYŻ)
X= (15x0,4) : 1600
X= 0,00375 to jest dawka jednorazowa z dozy pacjenta
dawka dobowa: 3x 0,00375= 0,01125
Żeby wiedziec czy są przkroczone czy nie trzeba znac maksymalne dawki z FP

Dla nalewki z konwalii jest podobnie:
10,0 nalewki jest w 1600 kroplach
x nalewki jest w 15 kroplach
X= (15 x 10) : 1600
X= 0,09375 dawka jednorazowa z dozy pacjenta
3x 0,09375= 0,28125 dawka dobowa z dozy pacjenta.
No i trzeba tu też znac maksymalne dawki z FP [/code]

[ Dodano: Pią 04 Maj, 2012 07:50 ]
Ale tak liczysz jeśli nie ma niezgodności a mi się wydaje , że jest. I że powinno się wyłączyc fenobarbital sodowy, tylko przy takim dawkowaniu i takich ilościach nalewek jest to delikatnie mówiąc nierealne bo trzeba by zrobic 105 proszków z fenobarbitalem. Gdzie na jeden proszek przypadłoby 0,0038 fenobarbitalu. To by był kosmos jeśli chodzi o wykonanie. Więc pewnie przyjeli , że przy takim małym stężeniu fenobarbitalu sodowego nie ma co się bac niezgodności.

Gość

Wysłany: Nie 06 Maj, 2012 20:35   

Dziękuje Wam, za bardzo dokładne wyjaśnienie ;-)
Czyli podsumowując jak mam krople, ta każdą płynną substancje mnoże przez mase kropli?
A jak traktuję Nitroglyceryli solutio? jako krople wodna?

A co do tamtej recepty to faktycznie jest niezgodność pozorna.

Gość

Wysłany: Pon 07 Maj, 2012 07:16   

Z tego co kojarzę to roztwór nitrogliceryny jest roztworem etanolowym czyli traktujemy jak alkochole czy nalewki

[ Dodano: Pon 07 Maj, 2012 07:19 ]
mimo, że nitrogliceryna jest oleista, ale stosuje się max 1% roztwory więc przeważa etanol i to dlatego.

Gość

Wysłany: Pon 07 Maj, 2012 12:29   

Witam. Jestem nowa na FORUM. Teraz tez bede pisała 19 czerwca egzamin i zaczynam się bać. Obstawiam podobnie jak Wy ze może być mikstura z bromkami. A co do kropli to tez moja piętą achillesowa są. Niby umiem a zawsze zrobie jakiś głupi błąd. :oops:

Ciekawa 

Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy

Odpowiedz do tematu