Grupy • FAQ • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Odpowiedz do tematu niezgodnościi recepturowe
Autor Wiadomość

Gość

Wysłany: Sro 01 Maj, 2013 16:56   niezgodnościi recepturowe

1. Niezgodności fizyczne:è nie mieszające się ze sobą ciecze; roztwory wodne i olejowe oraz wodno – etanolowe i olejowe


OLEJ RZEPAKOWY I OLEJ RYCYNOWY

oba oleje nie mieszają się z 70% etanolem, olej rycynowy będzie się mieszał z etanolem 90º i więcej


MENTOWAL

nie rozpuszcza się w wodzie i nie miesza się z roztworami etanolowymi, bardzo dobrze rozpuszcza się w etanolu 96%


ROZTWORY ADRENALINY

nie miesza się z parafina płynną (adrenalina opadnie na dno)Rp.

Sol. Adrenalini 1/1000 1,0

Menthae oleum 0,5

Paraffini liq. ad 10,0

M. f. gutta rhinologicaeAby sporządzić roztwór adrenaliny z parafiną należy dodać wosk biały w ilości 1% całej masy leku, wosk należy rozpuścić w parafinie na ciepło, a po ostudzeniu dodaje się roztwór adrenaliny.

W przypadku dodania lanoliny powstaje różowe, a potem czerwono – fioletowe zabarwienie.Rp.

Rivanoli 0,1

Rapae olei 10,0

Aqua calcis 10,0

M. f. emulsioNie utworzy się oleinian wapnia, gdyż wodorotlenek wapnia z wody wapiennej przereaguje z jonami rivanolu, wytrąci się mleczan wapnia (nie będzie emulgatora) zamiast mleczanu wapnia będzie etacrydyna. W efekcie otrzymamy dwie warstwy cieczy i nierozpuszczalny osad. Recepta jest niewykonalna.è przekroczona rozpuszczalność lub środek leczniczy nie rozpuszcza się w przepisanym rozpuszczalniku bądź środek nie rozpuszcza się w przepisanej objętości rozpuszczalnika


KWAS BORNY

w wodzie można sporządzić maksymalnie 3% roztwór, we wrzącej wodzie można by sporządzić 10% roztwór, gdy ochłodzimy roztwór kwas borny wytrąca się, rozpuszcza się w glicerynie maksymalnie 5% roztwór glicerynowyMENTOL

bardzo dobrze rozpuszcza się w etanolu, w zasadzie nie rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w glicerynieRp.

Mentholi 0,1

Glyceroli ad 10,0

M. f. sol.Mentol rozpuścić w etanolu, następnie mieszaninę etanolu z mentolem rozpuścić w glicerynie. Ilość gliceryny należy zmniejszyć o ilość dodanego etanolu.KAMFORA

zmieszanie spirytusu kamforowego z woda 1:1 powoduje wytrącenie kamfory, kamfora nie rozpuszcza się w glicerynie, dobrze rozpuszcza się w etanolu, nie rozpuszcza się w wodzieJOD

nie rozpuszcza się w wodzie, słabo rozpuszcza się w glicerynieRp.

Iodum 0,5

Kalii iodidi 2,0

Glyceroli 50,0

M. f. sol.Najpierw należy jodek potasu rozpuścić w małej ilości wody, a następnie jod rozpuścić w stężonym roztworze jodku potasu, a następnie dodajemy glicerynę.KWAS SALICYLOWY

rozpuszcza się w oleju rzepakowym 1:70, w oleju rycynowym rozpuszcza się 1:10, w oliwie z oliwek 1:80, a w wodzie 1:450, natomiast łatwo rozpuszcza się w etanolu, nie rozpuszcza się w parafinie i w oleju lnianym.


WODOROWĘGLAN SODU

jest substancją polarną, nie rozpuszcza się w parafinie, rozpuszcza się w glicerynie


BENZOKAINA

nie rozpuszcza się w glicerynie, w spirytusie rozpuszcza się 1:8, w wodzie 1:2500, w środowisku zasadowym ulega hydrolizie

Rp.

Benzocaini 2,0

Mentholi 1,0

Talci

Zinci oxidi aa 10,0

Ethanoli 20,0

Glyceroli 5,0

Aqua ad 100,0

M. f. susp.Benzokainę i mentol rozpuścić w etanolu, tlenek cynku i talk rozpuścić w glicerolu, następnie dalej wszystko.


HYDROKORTYZON

nie rozpuszcza się w etanolu 70%, rozpuszcza się w etanolu 96% w stosunku 1:40, w ogóle nie rozpuszcza się w mniejszych stężeniach


SIARCZAN NEOMECYNY

nie rozpuszcza się w etanolu, dobrze rozpuszcza się w wodzie; z wodnych roztworów neomecyny po dodaniu etanolu wytrąca się wolna zasada neomecyny w postaci oleistej cieczy mocno przywierającej do dna naczynia.PARAFINA

jest rozpuszczalnikiem nie polarnym; rozpuszcza się w niej mentol; nie rozpuszcza się rivanol, rezorcyna, protargol, wodorowęglan sodu.Rezorcynę i rivanol należy rozetrzeć w moździerzu i zawiesić w parafinie dodając 1% wosku białego jako emulgatora (nie lanolina bo utlenia rezorcynę). Protargol zawiesić w niewielkiej ilości wody.


GLICERYNA

rozpuszcza się w niej wodorowęglan sodu na gorąco, tetraboran sodu na gorąco, kwas borny na gorąco; w glicerynie nie rozpuszcza się jod, kamfora i benzokaina.


ICHTIOL

rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w spirytusie.


LUMINAL

jako kwas nie rozpuszcza się w wodzie, jako sól (luminal sodowy) dobrze rozpuszcza się w wodzie.


FOSFORAN KODEINY

nie rozpuszcza się w kroplach anyżowych i w wodzie, w spirytusie rozpuszcza się 1:300.


NALEWKI I WYCIĄGI ROŚLINNE

rozcieńczone wodą wytrącają osad i mętnieją.

Przy rozcieńczaniu nalewek wodą wytrąca się osad.è wysolenieWysoleniu ulegają koloidalne preparaty srebra, obecność elektrolitów (NaCl) zmniejsza rozpuszczalność ciał krystalicznych w roztworach i powoduje koagulację (wysolenie) roztworów koloidalnych zwłaszcza białka.Koagulacja przebiega stopniowo:

- opalizacja

- mętnienie

- wytrącenie osaduW kroplach do oczu i w kroplach do nosa spotykamy preparaty srebra koloidalnego zawierającego w swoim składnie różne postacie białka jako koloidy ochronne. Koloidy ulegają koagulacji częściowej i wówczas następuje obniżenie aktywności przeciwbakteryjnej lub całościowej i zniesienie aktywności. Wysolenie zależy od pH i zdolności wysalających elektrolitów – elektrolity wielowartościowe maja większą zdolność wysalania.Związków koloidalnych nie należy łączyć z roztworami siarczanu cynku, chlorkiem sodu, 3% roztworem kwasu bornego, kwasu solnego, roztworami alkaloidów.Aby zrobić krople izotoniczne stosuje się roztwór azotanu potasu do kropli do oczu i roztwór glukozy do kropli do nosa.Najbardziej wysoleniu ulega targezyna, ponieważ jej roztwory maja odczyn obojętny, a białkowy koloid ochronny jest bardzo skuteczny. Częściej wysoleniu ulega koralgol bo ma odczyn alkaliczny, a najczęściej protargol (białczan srebra) bo ma wysokie pH.

2. Niezgodności chemiczne:Występują w roztworach leczniczych, kroplach i miksturach i prowadza do zmiany wartości leczniczej, są też w maściach i pudrach płynnych. Polegają na reakcjach chemicznych zachodzących między składnikami leku np. utlenianie, redukcja, podwójna wymiana, zmydlanie, estryfikacja, w wyniku nich powstają nowe związki nieaktywne chemicznie lub trujące, mogą występować po pewnym czasie i być widoczne lub niewidoczne. Widoczne zmiany polegają na wytrąceniu osadu lub zmianie zabarwienia.Podział niezgodności chemicznych:

è reakcje między kwasami i zasadami

· wytrącenie się wolnych kwasów organicznych

· wytrącenie się wolnych zasad soli alkaloidów

è reakcje podwójnej wymiany

· nierozpuszczalne sole nieorganiczne

· nierozpuszczalne sole alkaloidów

è rozkład

· utlenianie lub redukcja

· hydrolizaè reakcje między kwasami i zasadamiPowstają głównie w kroplach i miksturach, powstanie osadu jest spowodowane podwyższeniem lub obniżeniem pH środowiska; lub obniżenie rozpuszczalności jonowej przez dodanie soli.· wytrącenie się wolnych kwasów organicznychSłabe kwasy dobrze rozpuszczają się w środowisku alkalicznym, a wytrącają się w środowisku kwaśnym. W przypadku słabych kwasów, forma substancji leczniczej obdarzona ładunkiem elektrycznym jest bardziej rozpuszczalna w wodzie niżeli forma niezdysocjowana.

Z roztworów soli słabych kwasów na wskutek cofnięcia dysocjacji w środowisku kwaśnym wytrącają się trudno rozpuszczalne słabe kwasy, powstanie osadu zależy od pH, stężenia soli słabego kwasu w roztworze i od rozpuszczalności tego słabego kwasu.Niezgodności polegają na wytraceniu słabych kwasów dotyczą:

- fenobarbitalu sodowego

- aminofyliny w środowisku kwaśnym, wytrąci się słaby kwas teofylina

- diuretyna w środowisku kwaśnym, wytrąci się teobrominaZ tych powodów fenobarbital jest zawsze niezgodny, jest to niezgodność jakościowa (np. z chlorowodorkiem papaweryny)Fenobarbital sodowy jest niezgodny z :

- syropem malinowym, wiśniowym i syropem pini (następuje niekorzystna zmiana barwy syropów)

- z maceratem z korzenia prawoślazu

- HCl

- Z chlorowodorkiem papaweryny i morfinyNiezgodność ilościowa fenobarbitalu sodowego bromkiem amonu, chlorkiem amonu i fosforanem kodeiny (zakwaszają one środowisko w zależności od stężenia tych substancji, powstaje lub nie powstaje niezgodność).Powstanie osadu zależy od pH roztworu, od stężenia soli w roztworze i od rozpuszczalności słabego kwasu.Fenobarbital sodowy będzie zawsze niezgodny wtedy kiedy ma stężenie 1% lub więcej.

0,2% roztwór fenobarbitalu sodowego będzie on zawsze z fosforanem kodeiny

[ Dodano: Sro 01 Maj, 2013 17:58 ]
Niezgodności recepturowe w lekach stałychNiezgodności występujące w proszkach są to niezgodności fizyczne. Polegają one na rozpływaniu się proszków, wilgotnieniu lub zlepianiu się proszków.

Mieszaniny eutektyczne

Temperatura topnienia ciał stałych jest wielkością charakterystyczną dla ciał stałych. Zmieszanie dwóch związków chemicznych powoduje wzajemne obniżenie temperatury topnienia. Jeżeli czysty związek chemiczny o znanej temperaturze topnienia zmieszamy z pewną ilością związku chemicznego o znanej temperaturze topnienia, to powstała mieszanina będzie się zawsze topiła w temperaturze niższej niż czyste związki.Np. Mentol TT= 40ºC

Tymol TT= 50ºCW temperaturze pokojowej temperatury topnienia tak się obniżą, że staną się ciałem stałym, jest to zjawisko euteksji.Topnienie lub wilgocenie proszków związane z euteksją nie musi nastąpić od razu, a topnieniu sprzyja wysoki stopień rozdrobnienia proszków.Zjawisko euteksji w recepturze dotyczy:KWASU ACETYLOSALICYLOWEGO Z:

· wodorowęglanem sodu

· urotropiną

· fenazonem

· aminofenazonem

· antypiryną

· niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (metamizol sodowy)SOLOLU Z:

· kamforą

· wodzianem chlorku

· mentolem

· fenazonem

· mocznikiemMENTOLU Z:

· kwasem salicylowym

· kamforą

· tymolem

· sololem

· mocznikiemMieszaniny eutektyczne gorzej rozpuszczają się w rozpuszczalniki niż każda z niej osobno.

Niezgodność można poprawić poprzez:

- rozdzielenie niezgodnych składników

- zastosowanie odpowiedniej kolejności mieszania składników

Rp.

Camphorae 0,1

Phenylis salicylatis 0,2

M.f.pulv.

D.t.d. No III

D.S. WiadomoZachodzi niezgodność, należy rozdzielić niezgodne składniki.

Rp.

Methenamini

Phenylis salicylatis aa 0,1

M.f.pulv.

D.t.d. No XV

D.S. 3 x dziennie proszekZachodzi niezgodność, należy rozdzielić niezgodne składniki.

Rp.

Thymoli 1,0

Mentholi 1,5

Acidi borici 10,0

Talci

Zinci oxidi aa 30,0

M.f.pulv.

D.t.d. No X

D.S. WiadomoZachodzi niezgodność, należy zastosować odpowiednią kolejność mieszania.

Rp.

Belladonnae extr. sicc. 0,02

Methyleum celulei 0,05

Mephetonini

Phenylis salicylatis aa 0,5

M.f.pulvis

D.t.d No XXZachodzi niezgodność, należy zastosować odpowiednia technikę mieszania składników.Proszki higroskopijne

Ciałami higroskopijnymi nazywamy substancje, które wchłaniają wilgoć z otoczenia. Substancje mogą być higroskopijne z natury, albo tworzyć wilgotniejące mieszaniny po zmieszaniu suchych nie higroskopijnych substancji. Substancja higroskopijna pochłania wilgoć z otoczenia, przez co zmienia się konsystencja proszku – wilgotnieje. Ilość pochłoniętej lub zaabsorbowanej wody zależy od właściwości higroskopijnych substancji oraz od wilgotności względnej powietrza.Do substancji podatnych na wilgocenie zaliczamy:

- suche ekstrakty roślinne

· Belladonnae ext. sicc. (w aptece występuje w rozcierce z laktozą 1+1)

- kwas acetylosalicylowy

· Aspiryna (sama w sobie nie jest higroskopijna, ale w mieszance z higroskopijnym proszkiem ulega hydrolizie do kwasu salicylowego i kwasu octowego)

· Hydrolizę kwasu acetylosalicylowego przyspiesza alkaliczne środowisko pochodzące np. od: urotropiny, sololu, węglanu sodu

- urotropina

- bromki – szczególnie w potrójnej mieszance

Niezgodność można poprawić poprzez:

- rozdzielenie niezgodnych składników i wydanie osobno w postaci proszku

- rozdzielić niezgodne składniki innymi składnikami leku recepturowego

- dodać substancji obojętnej laktozy lub skrobi

Proszki zawierające substancje higroskopijne wydaje się z apteki w szczelnie zamkniętym opakowaniu, papierową torebkę umieszcza się dodatkowo w foliowej torebce zamykanej strunowo.

Rp.

Belladonnae extractum siccum 0,02

Acidi acetylsalicylici 0,3

Methenamini 0,5

M.f.pulvis

D.t.d. No XX

S. 2 x dziennie proszekUWAGA!!!

Zachodzi niezgodność, z uwagi na higroskopijność kwasu acetylosalicylowego i możliwość tworzenia mieszanin eutektycznych z innymi substancjami, należy go dodać na końcu i dokładnie wymieszać z resztą składników za pomocą karty celuloidowej, bez ucierania pistlem porcelanowym.ADSORPCJA

Polega na wiązaniu substancji siłami van der Waalsa.Silne właściwości adsorpcyjne ma:

- węgiel leczniczy

- glinka biała

- wodorotlenek glinu

- proszki w postaci pigułekŁączenie w lekach recepturowych ciał o silnych właściwościach adsorpcyjnych np. węgiel leczniczy z substancja łatwo się adsorbującymi np. alkaloidy lub glikozydy nasercowe; prowadzi do silnego zaadsorbowania się glikozydów lub alkaloidów na węgiel.

Niezgodność można poprawić poprzez:

- rozdzielenie niezgodnych składników i wydanie osobno w postaci proszku

 
     

kaktuss 

Dołączyła: 13 Lis 2012
Posty: 118

Wysłany: Pią 03 Maj, 2013 18:18   

to są wszystkie możliwe niezgodności?

 
     

Gość

Wysłany: Sob 04 Maj, 2013 13:46   

są to te co najczęściej występują w receptach w lekach recepturowych:)na 100% nie powiem,że to wszystkie,ale przeszukując materiały prawie wszędzie są te same:)

a i jeszcze jedna niezgodność:jeśli stężenie bromków wynosi 5% i więcej to niezgodności wykazują:siarczan chininy,fosforan kodeiny,chlorowodorek morfiny i chlorowodorek papaweryny:)
 
     

kkk
Gość

Wysłany: Sob 15 Cze, 2013 10:53   Mixturae

Witam
Znalazlam tanie niezgodnosci w mieszankach i czy ktos moze powiedziec czy sa dobre czy zle ?
phenobarbital- phenobarbital nat
codeinum- codeiunm pho. ( uwzgedniajac masy ) trzeba zamienic


Pepsynie nie łaczymy bezposrednio z hcl i nalewkami zawierajacymi etanol
benzoesan sodu rozdzielic woda od chlorek amonu
clorowodorek efedryny i fosofron kodeiny \9 zole zlabych zasad) rozdzielic od substaancji alkalizujacych ( benzosean sodu,salicylan sody,metamizlo sodowy phenobarbital sodu) niezgodnosc pozorna
Gdy stezenie bromkow jest 5% i wiecej nastapi reakcja podwojnej wymiany trzeba rozdzielic od codeiny pho i papaweryni hyd. ( tego zbytnio nie rozumie)
chlorowodorek pap, phenobarbital sodu --- chlorowodorek wydac osbno
i ogolnie chcialam sie dowiedziec jak sprawdzic ilosc bromkow w rp. bo jesli jest ich wiecej to trzeba sprawdzic wspolna maksymalna dawke ? ale jak to zrobic
np

Sol. Elenmayera 15,0 i wtedy jak to sprawdzic ?
 
     

kkk
Gość

Wysłany: Sob 15 Cze, 2013 12:44   Re: Mixturae

kkk napisał/a:
Witam
Znalazlam tanie niezgodnosci w mieszankach i czy ktos moze powiedziec czy sa dobre czy zle ?
phenobarbital- phenobarbital nat
codeinum- codeiunm pho. ( uwzgedniajac masy ) trzeba zamienic


Pepsynie nie łaczymy bezposrednio z hcl i nalewkami zawierajacymi etanol
benzoesan sodu rozdzielic woda od chlorek amonu
clorowodorek efedryny i fosofron kodeiny \9 zole zlabych zasad) rozdzielic od substaancji alkalizujacych ( benzosean sodu,salicylan sody,metamizlo sodowy phenobarbital sodu) niezgodnosc pozorna
Gdy stezenie bromkow jest 5% i wiecej nastapi reakcja podwojnej wymiany trzeba rozdzielic od codeiny pho i papaweryni hyd. ( tego zbytnio nie rozumie)
chlorowodorek pap, phenobarbital sodu --- chlorowodorek wydac osbno
i ogolnie chcialam sie dowiedziec jak sprawdzic ilosc bromkow w rp. bo jesli jest ich wiecej to trzeba sprawdzic wspolna maksymalna dawke ? ale jak to zrobic
np

Sol. Elenmayera 15,0 i wtedy jak to sprawdzic ?Witam,
np przy tej
Rp.
adonidis vernalis trae 6,0
sol erlenmeyeri 4,0
phenobarbitali natrici 1,0
hyoscini hydrobromidi 0,003
crataegi tinct 10,0
convallariae mai trae 10,0
Neospasmini 100,0
Aquae 68,997

całkowita masa leku wynosi 200,0
masa łyżki 15,0
dawkowanie 3x dziennie łyżka stołowa

OBLICZENIA

dawki bromków: potasu, amonu i sodu

100,0-4,0
4,0-x
x=0,16

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

4-(0,16+0,8+0,8)=2,24 ilość wody oczyszczonej

ilość bromków 1,76-200,0 całość roztworu
x-45,0 (15*3=45)dawkowanie dobowe
x=0,39
Wg FPVI dd max dla bromków wynosi 2,5g
Dawka nie została przekroczonaRp.
10% Sol Sal Erlenmeyeri 100,0
M.f.sol
DS 2xłyżka

OBLICZAM DAWKI
bromek potasu
dd max- 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek sodu
dd max 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek amonu
dd max-0,5

2,0-100,0
x-30,0
x=0,6 dawka przekroczona

0,5-30,0
x-100,0
x=1,67

wg FP max dawka dla bromków 2,5

po obliczeniu dawek z recepty, które wyniosły 3,0 dodajemy ilość wszystkich soli, czyli

3,33+3,33+1,67=8,33 %

to daje nam procentowość poprawnie wykonanego roztworu

woda oczyszczona - 91,67
 
     

Ciekawa


Imiê: Ciekawa
Typ szko³y: fajny
Profil szko³y: ciekawy
Do³±czy³: dawno
Posty: 99
Sk±d: daleko

Wysłany:    


Testy teoretyczne CZERWIEC 2014 z rozwi±zaniami s± na stronie - sprawdz swój wynik egzaminu
www.testy.egzaminzawodowy.info

Arkusze praktyczne i przyk³adowe rozwi±zania zadañ s± na stronie
www.egzaminzawodowy.info

 
 

Gość

Wysłany: Sob 15 Cze, 2013 13:06   

Rp.
adonidis vernalis trae 6,0
sol erlenmeyeri 4,0
phenobarbitali natrici 1,0
hyoscini hydrobromidi 0,003
crataegi tinct 10,0
convallariae mai trae 10,0
Neospasmini 100,0
Aquae 68,997

sol erlenmeyeri 4,0 ale nie jest napisane ilu procentowy wiec nie ma jak obliczyc, z Twoich obliczen wynika ze ma to być 10% ale nie jest to napisane na recepcie wiec nie wiadomo

[ Dodano: Sob 15 Cze, 2013 14:10 ]
kkk napisał/a:
kkk napisał/a:
Witam
Znalazlam tanie niezgodnosci w mieszankach i czy ktos moze powiedziec czy sa dobre czy zle ?
phenobarbital- phenobarbital nat
codeinum- codeiunm pho. ( uwzgedniajac masy ) trzeba zamienic


Pepsynie nie łaczymy bezposrednio z hcl i nalewkami zawierajacymi etanol
benzoesan sodu rozdzielic woda od chlorek amonu
clorowodorek efedryny i fosofron kodeiny \9 zole zlabych zasad) rozdzielic od substaancji alkalizujacych ( benzosean sodu,salicylan sody,metamizlo sodowy phenobarbital sodu) niezgodnosc pozorna
Gdy stezenie bromkow jest 5% i wiecej nastapi reakcja podwojnej wymiany trzeba rozdzielic od codeiny pho i papaweryni hyd. ( tego zbytnio nie rozumie)
chlorowodorek pap, phenobarbital sodu --- chlorowodorek wydac osbno
i ogolnie chcialam sie dowiedziec jak sprawdzic ilosc bromkow w rp. bo jesli jest ich wiecej to trzeba sprawdzic wspolna maksymalna dawke ? ale jak to zrobic
np

Sol. Elenmayera 15,0 i wtedy jak to sprawdzic ?Witam,
np przy tej
Rp.
adonidis vernalis trae 6,0
sol erlenmeyeri 4,0
phenobarbitali natrici 1,0
hyoscini hydrobromidi 0,003
crataegi tinct 10,0
convallariae mai trae 10,0
Neospasmini 100,0
Aquae 68,997

całkowita masa leku wynosi 200,0
masa łyżki 15,0
dawkowanie 3x dziennie łyżka stołowa

OBLICZENIA

dawki bromków: potasu, amonu i sodu

100,0-4,0
4,0-x
x=0,16

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

4-(0,16+0,8+0,8)=2,24 ilość wody oczyszczonej

ilość bromków 1,76-200,0 całość roztworu
x-45,0 (15*3=45)dawkowanie dobowe
x=0,39
Wg FPVI dd max dla bromków wynosi 2,5g
Dawka nie została przekroczonaRp.
10% Sol Sal Erlenmeyeri 100,0
M.f.sol
DS 2xłyżka

OBLICZAM DAWKI
bromek potasu
dd max- 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek sodu
dd max 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek amonu
dd max-0,5

2,0-100,0
x-30,0
x=0,6 dawka przekroczona

0,5-30,0
x-100,0
x=1,67

wg FP max dawka dla bromków 2,5

po obliczeniu dawek z recepty, które wyniosły 3,0 dodajemy ilość wszystkich soli, czyli

3,33+3,33+1,67=8,33 %

to daje nam procentowość poprawnie wykonanego roztworu

woda oczyszczona - 91,67


max dawka dobowa bromow to 1g łącznie dla wszystkich bromków (w tym 0,5 dla bromku amonowego) a nie osobno dla każdego

[ Dodano: Sob 15 Cze, 2013 14:12 ]
więc łącznie bromów w recepcie będzie 3,33g a nie 10g.
 
     

tunia88
Gość

Wysłany: Sob 15 Cze, 2013 20:15   

tunia88 napisał/a:
Rp.
adonidis vernalis trae 6,0
sol erlenmeyeri 4,0
phenobarbitali natrici 1,0
hyoscini hydrobromidi 0,003
crataegi tinct 10,0
convallariae mai trae 10,0
Neospasmini 100,0
Aquae 68,997

sol erlenmeyeri 4,0 ale nie jest napisane ilu procentowy wiec nie ma jak obliczyc, z Twoich obliczen wynika ze ma to być 10% ale nie jest to napisane na recepcie wiec nie wiadomo

[ Dodano: Sob 15 Cze, 2013 14:10 ]
kkk napisał/a:
kkk napisał/a:
Witam
Znalazlam tanie niezgodnosci w mieszankach i czy ktos moze powiedziec czy sa dobre czy zle ?
phenobarbital- phenobarbital nat
codeinum- codeiunm pho. ( uwzgedniajac masy ) trzeba zamienic


Pepsynie nie łaczymy bezposrednio z hcl i nalewkami zawierajacymi etanol
benzoesan sodu rozdzielic woda od chlorek amonu
clorowodorek efedryny i fosofron kodeiny \9 zole zlabych zasad) rozdzielic od substaancji alkalizujacych ( benzosean sodu,salicylan sody,metamizlo sodowy phenobarbital sodu) niezgodnosc pozorna
Gdy stezenie bromkow jest 5% i wiecej nastapi reakcja podwojnej wymiany trzeba rozdzielic od codeiny pho i papaweryni hyd. ( tego zbytnio nie rozumie)
chlorowodorek pap, phenobarbital sodu --- chlorowodorek wydac osbno
i ogolnie chcialam sie dowiedziec jak sprawdzic ilosc bromkow w rp. bo jesli jest ich wiecej to trzeba sprawdzic wspolna maksymalna dawke ? ale jak to zrobic
np

Sol. Elenmayera 15,0 i wtedy jak to sprawdzic ?Witam,
np przy tej
Rp.
adonidis vernalis trae 6,0
sol erlenmeyeri 4,0
phenobarbitali natrici 1,0
hyoscini hydrobromidi 0,003
crataegi tinct 10,0
convallariae mai trae 10,0
Neospasmini 100,0
Aquae 68,997

całkowita masa leku wynosi 200,0
masa łyżki 15,0
dawkowanie 3x dziennie łyżka stołowa

OBLICZENIA

dawki bromków: potasu, amonu i sodu

100,0-4,0
4,0-x
x=0,16

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

100,0-2,0
4,0-x
x=0,8

4-(0,16+0,8+0,8)=2,24 ilość wody oczyszczonej

ilość bromków 1,76-200,0 całość roztworu
x-45,0 (15*3=45)dawkowanie dobowe
x=0,39
Wg FPVI dd max dla bromków wynosi 2,5g
Dawka nie została przekroczonaRp.
10% Sol Sal Erlenmeyeri 100,0
M.f.sol
DS 2xłyżka

OBLICZAM DAWKI
bromek potasu
dd max- 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek sodu
dd max 1,0
4,0-100,0
x-30,0
x=1,2 dawka przekroczona

1,0-30,0
x-100,0
x=3,33

bromek amonu
dd max-0,5

2,0-100,0
x-30,0
x=0,6 dawka przekroczona

0,5-30,0
x-100,0
x=1,67

wg FP max dawka dla bromków 2,5

po obliczeniu dawek z recepty, które wyniosły 3,0 dodajemy ilość wszystkich soli, czyli

3,33+3,33+1,67=8,33 %

to daje nam procentowość poprawnie wykonanego roztworu

woda oczyszczona - 91,67


max dawka dobowa bromow to 1g łącznie dla wszystkich bromków (w tym 0,5 dla bromku amonowego) a nie osobno dla każdego

[ Dodano: Sob 15 Cze, 2013 14:12 ]
więc łącznie bromów w recepcie będzie 3,33g a nie 10g.podałam przykład recept w których trzeba obliczyć bromki wg FP VI ddmax dla wszystkich bromków wynosi 2,5g, a recepty wykonywane były przez profesora na zajęciach
 
     

tunia88
Gość

Wysłany: Sob 15 Cze, 2013 20:52   

właśnie zobaczyłam że TY masz racje tylko powiedz mi teraz skoro profesor uczy nas nie w taki sposób jak powinien to jak mam podejść do egzaminu i go zdać?

Wykonanie roztworu soli Erlenmayera

Sol sal. Erlenmayeri 10% 250,0
M.f.sol
D.s. jedną łyżkę 3 razy dziennie.Wykonanie : w pierwszej kolejności należy obliczyć i sprawdzić czy dawki bromków nie są przekroczone. Obliczamy ilości substancji
Ilość całej soli Erlenmayera.
W 100 gramach jest 10 gram soli
W 250 gramach jest x gram soli.
250*10/100 = 25 gram soli.
Obliczamy ilość bromków. Występują one w proporcji.
NH4Br -1
NaBr -2
KBr-2
W przedstawionej recepcie wynoszą one
NH4Br- 5,0
NaBr- 10,0
Kbr-10,0
Ilość soli Erlenmayera w trzech łyżkach (dawka dobowa) :
45,0 – x
250 – 25
45*25/250= 4,5 grama całości soli. W przeliczeniu na poszczególne bromki otrzymujemy
Bromku sodu – 1,8
Bromku potasu – 1,8
Bromku amonu – 0,9
Maksymalna dawka dobowa wynosi
Bromek sodu – 1,0
Bromek potasu – 1,0
Bromek amonu –0,5
Według aktualnych wytycznych dawka dobowa poszczególnych bromków wynosi
NH4Br - 0,5 grama
NaBr - 1,0 grama
Kbr - 1,0 grama
Ponadto jeżeli dwa lub więcej bromków występuje łącznie to maksymalna dawka dobowa wynosi 1,0 grama dla takiej mieszaniny. W podanej recepcie dawki są znacznie przekroczone.
Aby wykonać prawidłowo receptę należy zmniejszyć dawki w taki sposób by ilość soli erlenmayera wynosiła w trzech łyżkach 1,0 grama.
W 45 gramach jest 1,0 grama
w 250 gramach jest x gram
Z obliczeń wychodzi 5,555 grama soli. Należy teraz obliczyć ilość poszczególnych bromków.
NH4Br
w 5 gramach jest 1 gram
w 5,55 grama jest x
Ilość NH4Br to 1,111 grama
Pozostałe bromki możemy obliczyć na podstawie ilości NH4Br - będzie ich dwukrotnie więcej.
NaBr - 2,222 grama
KBr - 2,222 grama.
Zmieni się także ilość rozpuszczalnika - w naszym przykładzie wody. Obliczamy jej ilość odejmując ilość soli od masy całego leku która ma wynosić 250 gram. Pamiętajmy by najpierw skonsultować każdą zamianę z lekarzem. Lek ma działanie uspokajające.
 
     

kasztanek


Dołączył: 16 Gru 2021
Posty: 326

Wysłany: Wto 04 Paź, 2022 17:08   

Niestety ja za bardzo się na tych kwestiach nie znam ale jestem zdania, że jak najbardziej bardzo ważną sprawą jest również to aby wiedzieć jakie występują najczęstsze błędy przy budowie studni. W każdym razie bardzo fajnie o tym napisano w https://ogrody24.pl/blog/...udni-glebinowej i wiem doskonale, że jest to coś ważnego.
 
     

FrankJScott


Dołączył: 01 Lis 2022
Posty: 667

Wysłany: Nie 20 Lis, 2022 18:15   

In reply to the person inquiring about situs judi bola online24jam terpercaya 2021, judi bola online24jam terpercaya, how to break a mobile, judi bola indonesia, sbobet online login, sbobet88 slot, I highly suggest this high rated bandar sbobet info or sbobet asia daftar, daftar akun sbobet88, daftar sbobet365, daftar sbobet888, agen sbobet123, judi bola deposit pulsa tri, as well as this excellent situs judi bola details alongside all www sbobet88888 com mobile, judi sbobet, master judi bola slot, agen bola terbaik dan terpercaya, sbobet888 togel, agen judi bola deposit pulsa, as well as this recommended bandar bola info which is also great. also have a look at this great sbobet advice and don't forget judi bola adalah, hukum judi bola di indonesia, agen sbobet388, daftar sbobet888, sbobet88 slot login, judi bola deposit pulsa indosat, and don't forget this excellent judi bola info on top of sbobet mobile co uk, agen bola terbaik, judi bola slot 88, sbobet88 mobile apk, best west ham, sbobet, on top of updated judi online blog which is also worth a look. i also suggest this excellent tunasbola details alongside all situs judi bola deposit pulsa, daftar sbobet88 slot, sbobet asia 88, best handicap app uk, best seats on emirates 777, situs judi bola online24jam terpercaya 2020, not to mention this recommended bandar judi bola forum as well as judi bola bola88, best casino in louisiana reddit, sbobet asian handicap football, how to login to entrust, sbobet888 live chat, hk pools agen sbobet88, on top of best agen sbobet forum on top of best swing speed app, efootball sbobet, sbobet football online, daftar sbobet88 mobile, west ham sbobet shirt, sbobet uk, which is also great. finally, have a look at this great bandar bola site with museumbola agen judi slot bola, link alternatif skybola188, situs judi bola parlay, daftar sbobet303, sbobet mobile co uk, agen sbobet terbaik di indonesia, for good measure.
 
     

Ciekawa 


Imię: Ciekawa
Typ szkoły: fajny
Profil szkoły: ciekawy
Dołączył: dawno
Posty: 99
Skąd: dalekoWyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Copyright 2008 FORUM EgzaminZawodowy.info
Korzystanie z forum oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności || Kwalifikacje w zawodzie
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group template created by szpak